Nesrovnávejte covid s holocaustem, píše předseda pražské židovské obce

„Prosím nesrovnávejte holocaust s ničím, co Vás kdy může v civilizované Evropě potkat,“ vzkazuje předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Pražská židovská obec zveřejnila na svém Facebooku jeho odpověď na dotaz, který k ní dorazil a který sama označuje za „nepříliš vhodný“. Autor se ptá, zda židovská obec vidí nějakou podobnost mezi perzekucí Židů během protektorátu a současnými protiepidemickým restrikcemi, respektive „diskriminací neočkovaných“:

„Je tato podobnost čistě náhodná, nebo se máme poučit z historie a má nám začít blikat červené světlo před očima, že něco není v pořádku? Zajímal by mě váš názor, protože shodných nařízení je několik a nejsem se jistý, jestli to jimi skončí nebo to skončí obdobně jak v r.1942-5,“ stojí v dotazu.

Někteří účastníci protestů proti vládním protiepidemickým opatřením v Česku i Evropě v minulých měsících nosili židovské hvězdy právě jako symbol údajného útlaku neočkovaných.

František Bányai v odpovědi připomíná, čemu všemu Židé za války museli čelit, od zabavení majetku přes zákaz vstupu na veřejná místa až po deportace. „Další pokračování asi znáte. 80 tisíc jmen zavražděných nejdete na zdi Pinkasovy synagogy,“ dodává s tím, že doporučuje očkování.

„Neznám jediný případ nepříjemných vedlejších příznaků (mám kolem sebe cca 700 očkovaných). Ptal jste se, jak vnímám situaci. Jednoduše doporučuji očkování,“ píše předseda Pražské židovské obce.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org