Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: ČRo - Radiožurnál, zdroj

Němá barikáda Českého rozhlasu: Urážky místo odpovědí mluvčího Hošny

GLOSA. Neodpovídání na dotazy, výběrový přístup k novinářům, urážky na sociálních sítích. Doba postfaktická s sebou přináší i změnu přístupu některých mluvčích státních nebo veřejných institucí. Známým příkladem je ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček, HlídacíPes.org ale tuto praxi v poslední době zaznamenal i u mluvčího veřejnoprávního Českého rozhlasu Jiřího Hošny.

Důvod? Kritické otázky, které se snaží rozkrýt dění například kolem moderátora Lubomíra Xavera Veselého a jeho angažmá v XTV a právě v Českém rozhlase.

Na počátku byl loňský zářijový článek „Andrej Babiš si v rozhlase vyprávěl, co chtěl. Nešlo o diskusi, ale o zábavní pořad, hájí se ČRo“. Popsali jsme v něm, jak Český rozhlas nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů. Premiér ho využil naplno. Posluchači regionálního vysílání po celé zemi slyšeli zhruba hodinové vyprávění muže, který nikdy nelže a kterého trápí „vymyšlené pseudoaféry“ a lidská nenávist.

Podle ČRo bylo vše v souladu s rozhlasovým kodexem – nešlo prý o diskusi, ale o zábavu.

Článek nebyl jediný. Popsali jsme třeba problematický rozhovor Xavera Veselého s Václavem Klausem mladším na XTV, kde moderátor slíbil politikovi hlas ve volbách. Následovalo oznámení kandidatury do Rady České televize, kterou Veselému zprostředkoval think-tank Václava Klause. Všem těmto událostem jsme se věnovali právě s ohledem na Veselého angažmá v rozhlase a možnou kolizi s vnitřními předpisy ČRo i vysílacím zákonem.

Místo odpovědi urážky

Po Novém roce přišla stopka. HlídacíPes.org byl zřejmě zařazen mezi média, se kterými „se nemluví“. Zde několik příkladů „barikády“ mlčení ze strany mluvčího Jiřího Hošny.

Screenshot mailové komunikace z 20. ledna.

V polovině ledna ohlásil prezident Miloš Zeman, že se má vrátit do vysílání Českého rozhlasu, odkud na dlouhou dobu zmizel po skandálním vulgárním projevu v pořadu Hovory z Lán. HlídacíPes.org odeslal mluvčímu uvedené dotazy, na které přes telefonickou urgenci dosud neobdržel odpovědi.

Ve stejný den ovšem Jiří Hošna na Twitteru autora dotazů Ondřeje Neumanna nevybíravě napadl.

Podobný vývoj měla i kauza textů na serveru Parlamentní listy naznačujících plýtvání penězi v ČRo, kvůli kterým vedení rádia zvažovalo právní kroky. Mluvčí Hošna nejdřív, v polovině října, ještě své vyjádření připojil, pak se ale odmlčel.

Neodpověděl na mail z 13. ledna následujícího znění:

Dobrý den, pane Hošno,
rád bych se zeptal, jestli rozhlas nakonec podnikl právní kroky vůči Parlamentním listům, kvůli sérii článků, které na PL vycházely na podzim a měly vzbudit dojem, že se v ČRo plýtvá.
Děkuji za odpověď
zdraví
Vojtěch Berger
Následovaly urgence 17. ledna a o deset dní později, opět bez odpovědi. Následovaly i dvě SMS zprávy:

27.1.:
Dobry den, pane Hosno, rad bych se zeptal, zda k vám dorazily moje maily s dotazy ohledně právních kroků cro vůči parlamentním listum, včetně dnešního, kde je navíc ještě dotaz na home credit. Děkuji za odpoved a zdravím. Vojtech Berger, HlidaciPes.org

3.2.:
Dobry den, pane Hosno. Odpovíte mi prosím na dotazy? Volali jsme si kvůli tomu minule úterý. Děkuji a zdravím Vojtech Berger

Kodex: Nikdo nesmí být vyloučen

Nakolik je takové chování mluvčího neprofesionální, není možné určit odkazem na případné porušení závazných pravidel. Taková totiž v Česku nebyla nikdy přijata.

Odkázat ale lze na Kodex Komory PR, která je dobrovolným profesním sdružením agentur i jednotlivců působících v oblasti public relations. Příslušná ustanovení najdeme v prvním odstavci kodexu, kde se hovoří o vztazích s veřejností – kterou média zastupují.

 • Členové uznávají právo každého jednotlivce jakožto i instituce, spolku či obchodní společnosti šířit fakta a vyjadřovat názory ve veřejné debatě. Nikdo nesmí být z veřejné debaty vylučován.
 • Členové svým jednáním vytvářejí další hlas na trhu myšlenek, faktů a názorů.
 • Členové respektují všechny názory, podporují a prosazují právo na svobodu slova a projevu, které je jasným veřejným zájmem.
 • Členové svým jednáním přispívají ke svobodnému toku přesných a pravdivých informací, který je součástí demokracie, neboť umožňuje činit informovaná rozhodnutí.

O vztahu mluvčí-novinář psal ve své stati „Etické aspekty vztahu novinářů a tiskových mluvčích“ z roku 2016 i mediální odborník, člen Rady ČTK Petr Žantovský.

„Mluvčí vstupuje s novinářem do nepřiměřeného interpersonálního vztahu – ať už negativního, či pozitivního, oba případy v extrémním provedení jsou chybné. Mluvčí dokáže dát najevo novináři své pohrdání, odpor, nechuť ke kontaktu. Zpravidla je to důsledek nějaké minulé události, kdy dotyčný novinář zveřejnil materiál, který mluvčímu způsobil nějaké obtíže. Mluvčí je ale v pozici, kdy je povinen být nad věcí, musí vztah s novinářem abstrahovat a vnímat jen diktát a povinnost okamžiku, v němž je potřeba komunikovat,“ napsal Žantovský.

Vyjádření Jiřího Hošny tento text neobsahuje. Autor se rozhodl neplýtvat časem svým i mluvčího a vyčká, až budou zodpovězeny dotazy předchozí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Weber napsal:

  Rovněž jako pan R.Malecký i já se musím občas hlouběji zamyslet nad tím, kam je schopna společnost dopustit rozvoj degradace slušnosti, korektního vzájemného jednání a pohledu na čest, ať veřejně sdílené, či skryté (náročnější na pochopení). Odkud vítr fouká, tedy kdo a co je příčinou vývoje v tomto duchu nežádoucího trendu je nejen z glosy zřejmé. Ale otázkou je, jak z toho ven, já myslím, že vůbec nebude snadné tuto „nemoc“ napravit, neboť „revoluční pohyb“ začal kupodivu „nahoře“ a kupodivu – zdá se, chutná těm dole. Arogance a cílené pohrdání všemi, kdo nesouhlasí s trendem lidovosti v přístupu k masám je „příkladná“ a dle mne je také obsazení řídících struktur v ČRo cílené, tam stačí si položit otázku, kdo poslouchá ČRo. Pokusy obsadit dle podobných taktik ČT zatím nevychází, ale filutové se snaží velice. Cílovou skupinu (posluchačů ČRo) se snaží zpracovávat již delší dobu i tzv. řetězové emaily a uvidí se jak se tyto destrukční taktiky a cíle naklonují do vědomí české a moravské společnosti.

 2. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Proto rozhlas raději neposlouchám a oželím i to co nám bude prezident sdělovat, ale bohužel ho, ten rozhlas platím (autorádio je namontované už jako základní výbava vozu).

 3. petrph napsal:

  No o to přece jde. V závěru se cituje z Kodexu Komory PR. Jenomže, aby nějaká veřejná instituce (a to prosím včetně vřp médií) za veřejné peníze si zřizovala a užívala profesni PR, to je naprosto neilegitimní, vůči občanům arogantní, a nedá se to okecat žádným kodexem.
  Tudíž, taková instituce by měla mít pouze tiskového mluvčího – ale pozor, pouze s vymezenými funkcemi a omezeným působením ve veřejném prostoru – hlavně tedy internetové.
  Ono to na jedné straně chrání i duševní zdraví toho člověka – protože, jestli jsou u nás odhadem stovky, tisíce? internetových zdrojů? a každý by chtěl takto komunikovat, chtěl znát názory a důvody politika, a proč a proč,,a to nejlépe hned, tak to jeden člověk stíhat nemůže.
  Ovšem, na straně druhé, pokud se tenýž člověk po celé dni probírá na sociálních sítích a sbírá a arogantně napadá kritické příspěvky proti svému chlebodárci, tak za to ho občané svými daněmi taky neplatí…

 4. Dušan napsal:

  Dnešní dobu vnímám tak, že společnými silami Miloš Zeman a Andrej Babiš, se snaží prosadit politický systém OLIGARCHIE.
  Vše se podezřele točí kolem oligarchů.
  Vše řídí spolutvůrce oligarchů Miloš Zeman.
  Vše vykonává oligarcha a zástupce oligarchů Andrej Babiš.
  ČRo a ČT veřejnoprávní nezávislá média, oligarchům stojí v cestě.
  Stáváme se všichni občané ČR, dobrovolně spolupachateli krádeže veřejnoprávních médií za bílého dne, pokud nic neuděláme na obranu těchto Našich institucí.

Přidávání komentářů není povoleno