Nejznámější saúdská disidentka je na svobodě. Za mřížemi strávila 1001 dní

Loujain al-Hathloulová je na svobodě. Na Twitteru tuto informaci sdělila sestra světově známé saúdskoarabské aktivistky. Ta strávila za mřížemi 1001 dní. Za tu dobu si prošla mučením i sexuálním zneužíváním. Opakovaně držela protestní hladovku.

Loujain al-Hathloulovou odvedlo 15. května 2018 ozbrojené komando z domu jejích rodičů. Bez vysvětlení, bez soudních příkazů pozatýkali příslušníci tajných služeb šest aktivistek bojujících za zrušení zákazu řízení pro ženy. Zatímco zákaz řízení pro ženy Saudská Arábie mezi tím zrušila a většinu zadržených aktivistek propustila, Loujain nechala bez obvinění ve vazbě.

Zvláštní „teroristický“ soudní tribunál ji až na konci minulého roku odsoudil k pěti letům a osm měsícům vězení za „prosazování zahraniční agendy a používání internetu k poškozování veřejného pořádku“. Na nátlak rodiny a mezinárodních organizací pro lidská práva nakonec Saudská Arábie zkrátila její trest a pustila ji domů. Podmínkou ale je, že nesmí vycestovat ze Saudské Arábie a nesmí podávat informace o svém pobytu ve vězení.

Náhledové foto: Facebook Loujain_al-Hathloul

 

 

 

The Guardian: Saudi women's rights activist Loujain al-Hathloul released from prison

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org