Protest proti vládním pandemickým opatřením, Vídeň, 20. listopadu. Foto: Profimedia

Nejen Landa, „zesilovače“ covidového odporu fungují všude stejně. Přitahují extremisty a násilí

Napsal/a Vojtěch Berger 23. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Když o víkendu prošly centrem Vídně desítky tisíc lidí, média dav většinou popsala jako „odpůrce proticovidových opatření“. Ve skutečnosti šlo o pestrou směs sahající od kritiků povinného očkování až po tvrdé jádro krajně pravicových radikálů. V davu byli napadeni novináři, slyšet byly antisemitské výroky i narážky na třetí říši, které s covidem rozhodně neměly nic společného. Přesto si akce našla své fanoušky i v Česku.

V záplavě rakouských vlajek se ve Vídni objevilo i pár českých a jedna s logem české iniciativy – a od letoška i politického hnutí – Chcípl pes, která rovněž protipandemická opatření státu kritizuje. Její zástupci se pochlubili, že v Rakousku „navázali kontakty směrem do Česka“ a vyzvali své české příznivce, ať se připojí k prosincové stávce odpůrců vládních covidových restrikcí v Rakousku a Německu.

Vydávat vídeňský protest za příklad hodný následování však znamená přehlížet některá základní fakta. Především, že byla demonstrace na rakouské poměry nezvykle tvrdá. I rakouská policie ostatně po jejím skončení mluvila o tom, že se situace mohla „každou chvíli zvrhnout“ a že pozoruje „výrazně radikálnější nálady“.

A především – že si protest pro sebe uzmula krajní pravice a další radikálové. Podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera spektrum demonstrantů sahalo od „znepokojených občanů odmítajících protiepidemická opatření“ až k neonacistům, pravicovým extremistům a násilnickým sportovním fanouškům.

Znepokojení občané nebo extremisté?

V průvodu byly vidět i transparenty s heslem „Velká výměna obyvatelstva“. Tento slogan (myšleno výměna původního evropského obyvatelstva za lidi z jiných kultur a částí světa) je oblíbený například u hnutí Identitářů. To německá kontrarozvědka označuje za extremistickou organizaci a v Rakousku jsou identitářské symboly zakázány.

Policie ve Vídni na akci, která podle odpůrců covidových restrikcí měla být „oslavou svobody“, také zdokumentovala používání nacistických symbolů. Někteří z účastníků měli připnuté židovské hvězdy s nápisem „neočkovaný“ a některé transparenty srovnávaly rakouského kancléře Schallenberga s nacistickým lékařem Mengelem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Federace židovských obcí v Rakousku během vídeňské demonstrace zaznamenala antisemitské nadávky, jiná svědectví mluví o ponižování dívek s odlišnou barvou pleti či těch se šátkem na hlavě. Několikrát také účastníci demonstrace napadli novináře.

Vídeňský protest se konal pouhý den poté, co rakouská vláda oznámila, že od tohoto týdne zavede v zemi další celoplošný lockdown a od příštího února také povinné očkování proti covidu.

Akci svolalo několik pořadatelů, mezi nimi i opoziční strana Svobodných, která má sama blízko ke krajní pravici. Dobrým příkladem je mladý politik Svobodných Udo Landbauer, který také na vídeňském protestu vystoupil.

Před třemi lety byl právě on ústřední postavou aféry, kdy se ve zpěvníku buršáckého spolku Germania z Vídeňského Nového Města (Wiener Neustadt) objevila věta „Šlápněte na plyn, ať uděláme sedm milionů“, očividná narážka na holokaust a počet Židů zabitých během 2. světové války. Landbauer byl sám členem zmíněného spolku, hájil se ale, že s texty nemá nic společného.

Kotleba, Fico, Landa

Podobný rukopis mají i protivládní protesty i na Slovensku. Tam je nositelem boje proti údajné „covidové totalitě“ radikální část opozice, Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko a od Kotlebovců odštěpené hnutí Republika, spolu se stranou SMER Roberta Fica.

Ti všichni také ve svých kampaních a výzvách k vypsání předčasných voleb využívají incidenty ze slovenských supermarketů, kde se skupiny „náhodných zákazníků“ v minulých týdnech dostaly do ostrých střetů s obsluhou i s policií poté, co si odmítaly nasadit roušku a snažily se vyvolat konflikt. Podle Kotleby, Fica a spol. má jít o důkaz, že společnost se bouří, i když incidenty v obchodech (velmi pravděpodobně záměrné) vyvolala jen hrstka lidí.

Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, jsou to právě sympatizanti krajní pravice či konspirační scény, kdo na Slovensku pomáhají aktivně šířit i nejnovější iniciativu českého zpěváka Daniela Landy. Ten s hnutím „Zlatý špendlík“ vyzval k zahlcení českých hygienických stanic žádostmi o informace pod heslem „šikanou proti šikaně“.

Když se Landy novináři ptali, zda to v době plnících se nemocnic není nezodpovědné, odpověděl, že je pouze „zesilovač“ alternativních názorů.

Covidové spojování radikálních sil s umírněnými však můžeme pozorovat i přímo v Česku. Akce hnutí Chcípl pes otevřeně, například na svých sociálních sítích, podporuje Dělnická strana sociální spravedlnosti, opakovaně zmiňovaná ministerstvem vnitra v jeho zprávách o extremismu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)