Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
torbakhopper via Foter.com / CC BY-ND, zdroj

Diktát zlých kapitalistů… Nejagresivnější jsou před volbami komunisté, ukazuje analýza

„Boj, krev, smrt, strach“, případně „zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný“ – to je jen ukázka ze seznamu slov, které ukazují na iracionální komunikaci politických stran (nejen) před volbami.

Míru předvolební iracionality již tradičně měří poradenská společnost Bisnode. Ve své aktuální analýze vychází z článků publikovaných jednotlivými stranami na jejich internetových stránkách před krajskými volbami, v období květen – září 2016.

Výsledek? Nejvěcněji komunikovali Piráti, ze všech sledovaných politických stran byla nejagresivnější komunikace KSČM.

„Komunisté tak poprvé od roku 2013 dosáhli na nejvyšší hodnoty iracionality,“ konstatuje analytik Bisnode Milan Petrák, který unikátní metodiku analýzy skupinové iracionality vyvinul.

V analýze si všímá četnosti výskytu různých slov a výrazů a dělí je do sedmi základních kategorií: agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly.

„Analýza jde nad rámec tradičního pravo-levého politického třídění a místo něj sleduje, kde se, na škále umístění „umírněná“ – „radikální“ – „extremistická“, daná politická strana nalézá. Radikální, a tím spíše extremistické strany, se svými potenciálními voliči komunikují jiným způsobem než strany umírněné,“ vysvětluje Petrák.

Základní kategorie dělení používaných výrazů politickými stranami

(seznam vyhledávaných výrazů je k dispozici na webu http://iracionalita.net/slovnik.php)

Kategorie výrazů

Příklady výrazů

Agresivita (nenávist k jiným názorovým skupinám)

zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný

Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům)

svoboda, příroda, národ, spása

Dogmatismus

naprosto, rozhodně, všichni, absolutní

Zaštiťování se kolektivem

zájmena my a oni v 1. pádu

Ideologické myšlení

slova končící na -ismus, -ista, -istka, -istický

Dramatizace (přibarvování textu)

boj, krev, smrt, strach

Posedlost symboly

symbol, vlajka, přísaha

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Na základě jeho metodiky analýzy skupinové iracionality v období od května do září letošního roku, před krajskými volbami, nejvěcněji komunikovali Piráti, ANO a TOP 09.

„Piráti od svého založení postupně upřednostňovali věcnou komunikaci před emocionální, až se stali stranou s nejpříznivějším koeficientem iracionality,“ říká autor lingvistické analýzy Milan Petrák.

TOP 09 dlouhodobě patří mezi nejumírněnější strany, letos poprvé skončila na horším než druhém místě.

ANO bez vyhraněné ideologie

ANO se podle Petráka zatím nepřiklonilo k žádné vyhraněné ideologii. „Kromě krátkého období po svém vzniku, kdy se strana zřejmě tvrdší rétorikou snažila vzbudit prvotní zájem voličů, si uchovává mírný styl komunikace,“ konstatuje Petrák.

Nejméně racionálně před krajskými volbami komunikovali KSČM, SPD a Svobodní.

„Komunisté si letos za svého místopředsedu zvolili konzervativce Josefa Skálu a založili si ideové oddělení ÚV KSČM. Tyto změny se projevily ve výsledku analýzy: komunikace KSČM je nejvíce agresivní a strana dosáhla vůbec poprvé nejvyšší hodnoty iracionality,“ upozorňuje Milan Petrák.

Pohoršili si i Zelení, což může souviset s vlivem v lednu zvoleného předsedy, který krátce po získání funkce sám prohlásil, že „Zelení jsou radikální strana“.

SPD a Úsvit, které vznikly rozštěpením původního Úsvitu přímé demokracie, mají podle předpokladů podobný výsledek. Mezi tyto strany se vklínili ještě Svobodní, kteří oproti předchozím rokům letos výrazně ubrali na agresivitě.

„Tradiční strany jako ODS a ČSSD se obvykle drží v hlavním „pelotonu“ politických stran, přičemž hodnoty koeficientu iracionality ČSSD jsou ve většině případů mírně nižší,“ uvedl dále autor analýzy Milan Petrák s tím, že Svobodní a Úsvit se stabilně drží na konci žebříčku.

Cekově se koeficient iracionality ve srovnání s předchozími volbami – komunálními v roce 2014  – u šesti stran zvýšil (TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL, Zelení, ODS) a u čtyř snížil (Piráti, ANO, Úsvit, Svobodní).

Přehled nejčastějších výrazů vybraných politických stran

(na 10 000 slov v textu)

Piráti

lobby, demokracie

ANO

hloupost, naštvaný, nepoctivý, zdraví, strach

TOP 09

hysterie, lež, praktiky, správný, svoboda, boj

ČSSD

brutální, lež, populismus, skandální, nezávislost

KDU

neschopnost, zlý, aktivně, příroda, rozvoj, stabilita, komunisté

Zelení

lobby, manipulace, pohrdání, urážka, životní prostředí, svoboda, útok, strach

ODS

neschopnost, nepřítel, populistický, pokrytecký, rozvoj, příroda, komunistický

Úsvit

lhát, zlý, suverenita, svoboda, útok

Svobodní

nepřátelský, pokrytectví, propaganda, výpalné, socialistický, svoboda

SPD

korupční, nenávistný, směšný, suverenita, svoboda, útok

KSČM

diktát, ohrožovat, populistický, vnucovat, zlý, kapitalismus, demokracie, lid, rozvoj

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Bary napsal:

  To je zatím hodnocení agentury Bisnode. Já více věřím agentum agenturní agentury Duvenblejt

 2. Němec napsal:

  ODS je stran slušných, odvážných a inteligentních občanů. Kdyby do této strany vstoupilo více slušných, odvážných a inteligentních lidí, nemohli by vládnout miliardářský komunista a ješitný hulvát s kolaborantskými sklony.

  • Ar napsal:

   Dá se souhlasit,ale že hned po plyšáku vzaly mezi sebe komunisty jim skazilo reputaci nadlouho.

  • petrph napsal:

   To je bohužel ta potíž současné partajní totality. Ono může být v ODS kolik slušných, odvážných a inteligentních občanů chcete. Ale ti vlastně do vedení své partaje nezasahujou, a nemohou ovnivnit ani jeho jednání a rozhodování, ano jeho složení.

 3. Němec napsal:

  Pokud si pamatuji, tak po plyšáku se do ODS hlásili komunisti, kteří sami vystoupili nebo neprošli komunistickými prověrkami protože nesouhlasili s okupací naši země. Neměli to lehké, jednou je šikanovali komunisti a zakládajícím členům ODS také nebyli moc po chuti. Příslušníci STB měli zákaz úplný. Možná to byl Klausův vychytralý záměr, protože v té době byla většina velmi kvalitních lidí komunisty nebo estébáky a on by měl velkou konkurenci, případně by se přišlo na ještě něco pro něj horšího. To také vysvětluje proč dnes vládu přebírají komunisti a STB. Důvod je prostý.

  • petrph napsal:

   Tak ona hned po listopadu když vznikla (na komunistech) nezávislá média, tak začala mediální ostrakizace komunistů ala všichni to jsou zločinci. Což je asi v revoluci pochopitelné. Nicméně, nyní zjištujeme, jak se to házení do jednoho pytle nevyplatilo. Oni halt všichni komunisti byli „mediálně“ zločinci – ale trestně právně nikdo. Mepodařilo se (a vlastně o to nebyl velký zájem státu) odsoudit a potrestat (s několika směšnými vyjímkami) právě ty určité komunisty, kteří se prokazatelně dopouštli zločinů..Nejen komunisté (ale i ti kteří po sametu začali s organizivaným zločinem) pochopili že tahle demogracie je pro srandu králíkům a lze jí snadno zneužívat ku prospěchu svému..

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko