Záporožská jaderná elektrárna. Foto: Profimedia

Nedostatek uranu, vypnutí Evropy a světlé zítřky z Ruska. Bludy ruského fyzika se šíří i v Česku

Napsal/a Lucie Sýkorová 15. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Proruská komunita v Česku šíří teze ruského „vizionáře“ Igora Nikolajeviče Ostrecova. Původně jaderný fyzik kdysi dohlížel i na odstraňování následků havárie v Černobylu. Dnes tvrdí, že se kvůli celosvětovému nedostatku uranu chystá odpojení Ukrajiny i celé Evropy od jaderné energie. Jako nesmysl to označuje i šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Igor Ostrecov zastával v 80. letech minulého století ve svém oboru vysoké funkce. Vyučoval na Moskevské státní technické univerzitě, byl zástupcem ředitele Všeruského výzkumného ústavu jaderného inženýrství pro vědu a v letech 1986-1987 dohlížel za Ministerstvo energetiky SSSR na práce v jaderné elektrárně Černobyl.

V posledních měsících šíří proruští aktivisté v Česku a na Slovensku rozhovory a články, v nichž Ostrecov vysvětluje svůj pohled na současné dění nejen v oblasti energetiky. Letos vyšla ve slovenštině také Ostrecovova kniha, v níž předpovídá, jak bude vypadat budoucnost světa.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Státy budou podle něj muset po přerušení vztahů s Ruskem výrazně zredukovat celou jadernou energetiku, tvrdí Ostrecov v třídílném videu na Youtube, které bylo v říjnu zveřejněno s českými titulky. Rozhovor s ním vedl bývalý poslanec ruské Státní dumy Maxim Šingarkin.

„Svět je postaven na skutečných zásobách přírodního uranu. Protože ho není dostatek, znamená to, že první vlna byla vyřešena pomocí Fukušimy,“ říká Ostrecov v prvním dílu a naznačuje tak svoji tezi, že tsunami u Japonska v roce 2011 mohla být způsobena záměrně umělým jaderným výbuchem. To je ovšem hoax. Jak popisuje vedle jiných institucí i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost, vlnu tsunami způsobilo silné zemětřesení s hypocentrem asi 29 kilometrů pod povrchem oceánu.

Uran vystačí na 90 let

Dezinformací je i Ostrecovovo tvrzení o údajném současném celosvětovém nedostatku uranu a z toho vyplývající závislosti na Rusku. Za nesmysl to považuje i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Nemám kapacitu na komentování každého hoaxu, který Rusové pustí do světa,“ říká pro HlídacíPes.org.

Uranové doly fungují přibližně ve dvaceti zemích. V roce 2020 pocházelo více než 50 % světové produkce z pouhých deseti dolů v pěti zemích: v Kanadě, Kazachstánu, Austrálii, Namibii a Nigeru. Současná celosvětová poptávka po uranu činí přibližně 67 000 tU/rok (tun uranu za rok). V současné době pochází asi 46 % uranu z konvenčních dolů (povrchových a hlubinných), asi 50 % z vyluhování in situ a čtyři procenta se získávají jako vedlejší produkt při těžbě jiných nerostů.

Současné světové změřené zásoby uranu (5,7 Mt) v cenové kategorii nad současnými spotovými cenami a využívané pouze v konvenčních reaktorech tak vystačí asi na 90 let, uvádí na svém webu Světová jaderná organizace. Kromě toho se využívají také sekundární zdroje uranu, popisuje organizace. Ty dnes představují ekvivalent přibližně 12 000 tU ročně.

„Tento objem se snížil v roce 2014, kdy byly ukončeny dodávky smíšeného ruského vysoce obohaceného uranu do USA. Významné sekundární dodávky uranu zajišťuje vyřazování jaderných hlavic z provozu v USA a Rusku. Dalšími zdroji uranu jsou vládní a komunální zásoby a velmi velké množství ochuzeného uranu, který zbyl z historického obohacování a který lze znovu obohatit účinnějšími postupy. Něco málo pochází z recyklovaného uranu z přepracování použitého paliva,“ vysvětluje web world-nuclear.com. Nabízí i podrobné informace o hlavních zemích těžících uran.

Ostrecov: Vypnout Ukrajinu? Za dvě vteřiny

Ostrecov jde ale ve svých tezích ještě dál. „Živíme Ukrajinu, když se vypne elektřina, celá logistika se tam zhroutí a válka skončí do tří dnů,“ říká a podotýká, že 62% elektřiny na Ukrajině pochází z jaderných elektráren. „Obyvatelstvo nebude trpět a okamžitě bude hlasovat pro vstup do Ruské federace,“ dodává. Odpojit Ukrajinu byl podle něj byla otázka dvou vteřin.

Jak ale konstatuje, odpojení Ukrajiny se nekoná. Jako vysvětlení nabízí globální energetický deficit a zájmy tří velkých spotřebitelů – Evropy, Číny a USA. „Kontrolní otázka – koho vypneme jako první? Evropu,“ odpovídá mu moderátor na videu a oba se tomu smějí.

„Správně, probíhá odpojení Evropy,“ konstatuje spokojeně Ostrecov. „Při dostatečně operativní a výkonné naší státní moci, navíc společně s Čínou, není žádný problém vypořádat se se Západem,“ dodává. Za údajným odpojováním Evropy ale má podle něj stát dohoda Ruska s USA. Spojené státy mají mít zájem na vypnutí jaderných elektráren na Ukrajině a v Evropě kvůli tomu, aby zbylo více uranu pro ně.

Jádro jako součást války

Že Rusko především využívá oblast energetiky jako součást své současné agresivní války, dokládá samotné dění na Ukrajině. Světová jaderná organizace shrnula, jak Rusko již mnohokrát během letošního roku ohrozilo chod ukrajinských jaderných elektráren.

24. února převzaly ruské jednotky kontrolu nad všemi zařízeními černobylské jaderné elektrárny. Byly překročeny kontrolní úrovně dávkových příkonů gama záření v černobylské ochranné zóně. Dne 10. března ztratila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) veškerou komunikaci s elektrárnou. Teprve 1. dubna se ruské síly z černobylské elektrárny stáhly a až 19. dubna bylo obnoveno přímé spojení mezi ukrajinským Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SNRIU) a elektrárnou.

V dubnu a v červnu byl zaznamenán přelet ruských raket velmi nízko nad Pivdennoukrajinskou jadernou elektrárnou (PNPP), 20. září pak ruská raketa dopadla 300 metrů od reaktorů a způsobila škody na elektrárně.

Jaderná elektrárna v Záporoží byla napadena poprvé 4. března. Ruská střela zasáhla cvičnou budovu vzdálenou přibližně 300 metrů od prvního bloku elektrárny. Blok 6 byl 7. března uveden do nouzové opravy v důsledku poškození blokového transformátoru během bojů. V dubnu eletrárnu obsadili pracovníci ruského Rosatomu a 30. května se na dva týdny zastavil automatický přenos bezpečnostních údajů ze Záporožské elektrárny do systému MAAE.

Elektrárna byla dále ostřelována v podstatě celý srpen. Došlo postupně k poškození jednoho z vnějších napájecích vedení elektrárny, zařízení na monitorování radiace v požární stanici elektrárny, dusíkokyslíkové stanice, zdí, střech a oken v oblasti skladu vyhořelého paliva atd. Nejméně dva pracovníci byli zraněni.

1. října byl ruskými silami zadržen generální ředitel záporožské elektrárny Ihor Murašov. 5. října vydal ruský prezident Vladimir Putin dekret o převedení záporožské elektrárny pod ruskou kontrolu a dohled. Celá elektrárna byla na několik dní zcela odpojena od elektřiny po ruském ostřelování na začátku listopadu, kdy bylo přerušeno napájení hned na dvou místech.

Světlé zítřky z Ruska

Kniha Igora Ostrecova s názvem Úvod do filozofie nenásilného rozvoje vyšla letos na jaře ve slovenském překladu. Nabízí ji ale i některé české e-shopy, které prodávají zároveň díla autorského kolektivu publikujícího pod názvem Vnitřní prediktor SSSR (VP SSSR). Jedná se o pohrobka struktury z dob Sovětského svazu, která měla za úkol formulovat způsob, jak řídit společnost. HlídacíPes.org tuto skupinu a její vazby v Česku podrobněji popsal zde.

Také Igor Ostrecov přichází ve své knize s prorockými vizemi ideální společnosti, která má vzejít z Ruska. Ke své filozofii došel údajně tak, že aplikoval fyzikální zákony do společenských a humanitních věd, a díky tomu dokázal „s vysokou přesností“ předpovědět budoucnost světa a člověka.

„A tato budoucnost je úžasná: neexistují žádné hierarchie a elity, žádné parazitické státy a zmanipulované volby. Existuje však harmonická společnost založená na sociální rovnosti, transparentní ekonomice a čisté energii. Cesta k takové budoucnosti je paradoxní – v hlubokém pochopení Kristova učení, nikoli ve smyslu náboženském, ale čistě vědeckém,“ tvrdí ruský „prorok“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)