Muž týdne Milan Chovanec: Rázný ministr vnitra surfující na vlně „soft“ populismu
Podivné vzkazy policii, rozhořčení nad verdikty nezávislého soudu, ostrá vyjádření k uprchlické krizi. Mediálně nejsledovanější muž uplynulého týdne, ministr vnitra Milan Chovanec sází od nástupu do úřadu na sebeprezentaci a rychlá řešení. A mnohdy bruslil na samé hraně…
- „Jsem samozřejmě zastáncem svobody projevu i shromažďování. Každý má nárok na vlastní názor, nicméně do 21. století a do vyspělé demokratické společnosti veřejné chrastění symboly, jako jsou šibenice, ani vyhrožování smrtí nepatří. Toto si Policie ČR musí uvědomit.“
Ne, to není vzkaz ministra vnitra Veřejné bezpečnosti z roku 1988. A ano: v České republice stále platí zákon o policii, který říká, že její činnost řídí Policejní prezidium v čele s policejním prezidentem, který za ni odpovídá ministrovi vnitra.
Ani v trestním řádu neprošla nepovšimnuta změna, která by například říkala, že policie zahajuje úkony trestního řízení na základě přání ministra vnitra, vyjeveného v novinách. To jen „na Kachlíku“ sedí po řadě ministrů, kteří vyznávali odpolitizaci resortu, muž, který má sklon být u všeho a být se svým názorem slyšet.
Je to ještě únosný projev ambiciózního politika, nebo nemístný populismus? HlídacíPes.org vybral výroky, kterými Milan Chovanec (ČSSD) za poslední rok a půl balancoval na této pomyslné hraně.
Chci vazbu, podmínka je málo…
- „Řidič kamionu, pravděpodobně polský občan, je v současné době zadržen, budeme se pokoušet o zadržovací vazbu. Při jeho chování nemohu neříct, že lidská hloupost nezná mezí, protože tak, jak vidíme ten, tu událost na první chvíli, tak je to jednoznačně lidské selhání tohoto člověka, ale uvidíme, co přinese vyšetřování.“ (ČT24, 22. 7.)
Vyjádření ministra vnitra k tragédii ve Studénce přišlo, jak vyplývá z kontextu, v okamžiku, kdy řidič ještě nebyl z ničeho obviněn. V podstatě tak Chovanec předjímá postup policejního orgánu a staví se do jeho role.
Jenže Chovanec v tom není sám. Těžko se divit, že mu podobná prohlášení procházejí v atmosféře, kdy je média papouškují bez kritického nadhledu a elementární znalosti trestního řádu.
Ukázka? Výkon reportérky veřejnoprávního Českého rozhlasu Kateřiny Daňkové ze stejného dne: „Ministr vnitra Chovanec pro muže navrhuje vazbu, protože všichni se shodují na tom, že srážka mohla mít ještě mnohem tragičtější následky.“
Psali jsme: Řidič polského kamionu je ve vazbě. Doplatil na veřejnou objednávku
Chovanec si ovšem některé pravomoci, jinak svěřené policii, nebo dokonce nezávislému soudu, přisvojoval už dříve.
- „Ten rozsudek je zatím jen část celé kauzy, navíc nepravomocný. Pokud by mělo zůstat jen u toho, považoval bych to za neuspokojivý výsledek halasně medializované práce policie a státního zastupitelství.“ (novinky.cz, 1. 7. 2014)
Když politici loni v létě komentovali první kolo procesu s Janou Nagyovou v kauze údajného zneužívání vojenské tajné služby, který skončil podmínkou pro bývalou šéfku Nečasova kabinetu, byli většinou opatrní. Až na Chovance, který podle serveru neskrýval rozhořčení, že takhle to skončit nesmí.
Chovanec to zařídí
- „Občané, fanoušci ani hráči se nemusí bát o svou bezpečnost. Bude velmi dobře zajištěna nejen ze strany policie a hasičů, ale i ze strany pořadatelů. Dohodli jsme se, že všechny strany si budou poskytovat nezbytnou pomoc v rámci svých zákonných oprávnění a povinností.“ (mvcr.cz, 5. 2. 2015)
Tisková konference, na níž bylo podepsáno memorandum mezi policií, hasiči a svazem ledního hokeje před letošním mistrovstvím světa, byla vlastně jen divadlem pro média. Když si totiž výrok ministra vnitra přeložíme do srozumitelné řeči, znamená, že policie a další složky budou dělat přesně to, co mají.
Podívejte se na pavouka vztahů kolem ministra vnitra Milana Chovance:
Prodejce nábytku, rychlostudent z Plzně, dnes ministr vnitra v problémech
Chovanec se v podobných rolích ukazuje rád. A policie jde „svému“ ministrovi na ruku.
- „Když jsem přes pásy přejel, necítil jsem v první chvíli vůbec nic. Během pár vteřin ale pneumatiky začaly ucházet a s autem už se ujíždět nedalo. Celou dobu ale bylo ovladatelné a nedostalo se do smyku.“ (usti.idnes.cz, 5. 2. 2015)
Tak reagoval ministr vnitra po „zásahu“, při kterém ho pomocí nových zastavovacích pásů policisté „zadrželi jako skutečného pachatele“ (psal iDnes.cz). Proč se po letišti v Panenském Týnci neproháněl ředitel dopravky, policejní prezident nebo třeba kaskadér Petr Jákl, se nedozvíme. Takovou otázku nikdo z přítomných reportérů nepoložil.
Co ale víme, že uvnitř policie už rok funguje propracovaný systém filtrování informací, které mají ministrovi vnitra umožnit být „včas u toho“, pokud se objeví zajímavá zpráva. Ty pak Chovancův tým prezentuje na jeho twitterových a facebookových účtech.
Krajští policejní ředitelé dostávají denně svodky událostí, z nichž jsou ty zajímavé odesílány na policejní prezidium. Uvnitř sboru je veřejným tajemstvím, že důvodem pokynu je právě další nakládání se zprávami ve prospěch ministrova mediálního obrazu.
Muž silné ruky
Když Lidové noviny (majitel Andrej Babiš) přišly na konci července s tvrzením, že měl ministr vnitra stát v pozadí odchodu mocného muže Dušana Brunclíka z Generální inspekce bezpečnostních sborů (personální věci jsou v pravomoci ředitele GIBS, který se ale nezodpovídá ministrovi vnitra, ale premiérovi), komentoval to Chovanec zmíněným příspěvkem a fotografií na svém twitterovém účtu.
Dlouhé prsty tedy ne, silnou ruku ale druhý muž ČSSD ukáže rád.
- Stát se musí zamyslet nad svými prioritami a zhoršující se bezpečnostní situací. Ať je to Islámský stát, drogy, Ukrajina. My prostě potřebujeme silnou a sebevědomou policii.“ (Blesk, 21. 10. 2014)
- „Jsou tu na návštěvě a musí dodržovat zákony České republiky. Nic víc, nic míň.“ (o uprchlících TV Nova, 2. 8. 2015)
- „Požár jednoho lesa nemůžeme hasit tím, že si každý odneseme hořící strom do svých vlastních lesů.“ (stejné téma, blog na iDnes.cz, 18. 6. 2015)
Nad Babišem 2:0 na body
Milan Chovanec a jeho mediální poradci z agentury Bison & Rose spí po čtvrtku určitě lépe než zkraje týdne. Tah se svoláním předsednictva Bezpečnostní rady státu se ukázal jako geniální. Nyní už není pochyb o tom, že Chovancovým hlavním protivníkem v partii zvané Česká pošta je šéf hnutí ANO Andrej Babiš – a ten protitah nenašel.
Po jarní twitterové přestřelce (kdy Chovanec Babišovi radil, ať si sedne do dozorčí rady pošty, pokud chce informace, ale v tom případě ať opustí vládu), vede ministr z Letné nad kolegou z Letenské ulice už 2:0 na body. A jak ukázalo Babišovo čtvrteční prohlášení („Chovanec lidem z dozorčí rady zakázal, aby poskytovali informace.“), on na jarní přestřelku nezapomněl.
Vítězové dělají chyby. A Milan Chovanec se na vítězné vlně vezl už ve čtvrtek v poledne. „Nemám milimetr pochybností, že státní zastupitelství postupuje řádně,“ prohlásil na konto jedné z kauz, které kolem České pošty létají, týkající se vyšetřování Babišova Agrotecu.
Jsme zpátky na začátku, u Milana Chovance, který příliš rychle mluví. Dokola by si měl opakovat: Ministr vnitra nekomentuje živé kauzy. Ministr vnitra nepožaduje vazbu. Ministra vnitra nechají v klidu soudní verdikty. A tak dále.
K souvisejícím kauzám na HlídacíPes.org dále vyšlo:
Babišův Agrofert si stěžuje na únik informací z vyšetřovacího spisu. Žalobce zůstává v klidu
Policie navrhla obžalovat Českou poštu a další firmy, je mezi nimi i Babišův Agrotec
Trestní stíhání firmy z holdingu Agrofert: Jeden Babiš, dva různé metry
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Tady se dostáváme k té docela podstatné otázce, co tedy vlastně ta vláda a ministři dělat smí, mohou a mají. Jak si každý vzpomene, tak už Chovancův před-před-před(?)chůdce Radek „Big“ John se svým hnutím Věci Veřejné dostal do vlády právě na základě slibů (opakovaných ještě krátce i po volbách)že bude tvrdě bojovat proti korupci, a že se bude informovat o jednotlivých konkrétních šetřených kauzách a zasahovat do nich. Což tedy nesplnil, bylo mu tedy vysvětleno politicky i právně že to jako ministr nesmí.
Ovšem tedy na druhé straně zjištění, že ministr vnitra který má ve svém resortu policii nemůže do ní nijak – ani pozitivně zasahovat a řešit aktuální situaci (i když nehovoříme o konkrétních kauzách,ale celkových ale rychlých opatřeních) ), nás znovu vrací k původní otázce v čem je vlastně zodpovědnost vlády a práce jejich ministrů.