Ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek

S mikrofonem za klokanem. Vysílání ze zvláštního rozhlasového studia v pražské ZOO nebude

Napsal/a Vojtěch Berger 1. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Český rozhlas a pražská ZOO nakonec nespustí původně plánované multimediální studio přímo v zoologické zahradě. Detaily projektu přitom ladily obě strany v uplynulých měsících. ZOO od něj ale nakonec ustoupila. Už postavenou konstrukci studia využije jako prodejnu suvenýrů.

Mělo to být vysílání na dosah zvířatům i návštěvníkům ZOO. Od studia s prosklenou stěnou a vnějším ozvučením směrem k procházejícím lidem si rozhlas sliboval atraktivní program pro posluchače.

Možnost vysílat ze ZOO měla být otevřená všem stanicím Českého rozhlasu. Zoologické zahradě by častější vysílání ze ZOO a o její činnosti přineslo propagaci.

„Chystáme s Českým rozhlasem něco opravdu výjimečného. Dnes jsme podepsali smlouvu a na jaře se vše rozběhne. Mám opravdu radost! Český rozhlas a Zoo Praha, to je skvělé spojení, které pro mne má i velký osobní význam. Vždyť na Vinohradské jsem pracoval od studentských let až do 31. prosince 2009,“ lákal ještě v lednu návštěvníky na novou atrakci na svém Facebooku ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek.

Po stopách goril

Tehdy podepisoval s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem novou deklaraci o spolupráci mezi zoologickou zahradou a veřejnoprávním rádiem. Obě instituce ostatně mají na co navazovat, společně před lety spustily úspěšnou reality show s gorilami „Odhalení“. Proč to tedy nakonec nevyšlo?

„Dlouhodobě tu byla pochybnost, zda se vyplatí budovat objekt na exponovaném místě pouze pro rozhlasové využití, respektive pro tvorbu multimediálního obsahu ze ZOO a o zvířatech. Nakonec jsme v ZOO dospěli k tomu, že nikoli,“ vysvětlil ředitel ZOO Praha Bobek na dotaz HlídacíPes.org.

Rozhlas prý ale žádné dlouhodobé pochybnosti necítil a vinu za zrušení projektu dává ZOO.

„Za ČRo byl hotový plán vysílání a marketingového využití studia – obojí by znamenalo přínos jak pro ZOO, tak pro ČRo. Rozhodnutí ZOO o ukončení projektu nechápeme a postoj jeho vedení nás mrzí. Pro nás je tímto nicméně projekt uzavřený,“ odepsal HlídacíPes.org mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

S tím ovšem ředitel ZOO Bobek nesouhlasí. Několikrát podle svých slov písemně dával vedení rozhlasu najevo, že s udržitelností projektu může být problém.

Podle informací redakce bylo zrušení projektu překvapením i pro samotné zaměstnance rozhlasu, kteří se měli na vysílání ze ZOO podílet.

Repro: ZOO Praha

Místo vysílání suvenýry

Podoba studia nese podpis kontroverzního výtvarníka, publicisty, bývalého člena Rady Českého rozhlasu a ex-spolupracovníka ČRo Štěpána Kotrby.

Poté, co Kotrba na únorovém sjezdu ČSSD v Hradci Králové napadl bezdomovce, rozhlas s ním spolupráci ukončil.

Kotrba je podepsán pod grafickým návrhem studia, jehož projektová dokumentace je veřejně dostupná na webu ZOO Praha.

Jak pro HlídacíPes.org potvrdil ředitel Miroslav Bobek, Kotrba pracuje v zoologické zahradě na zaměstnaneckou smlouvu a stará se v ZOO o design.

I když společný projekt skončil dříve, než fakticky začal, s budováním studia už se začalo. Mobilní „buňka“ již v areálu pražské ZOO stojí, i když bez rozhlasové techniky, kterou ČRo ještě nenainstaloval.

Otázku, kolik celý projekt dosud stál, nechaly obě strany bez odpovědi. ČRo a pražská ZOO nicméně měly dohodu, že stavbu mobilního studia zaplatí zoologická zahrada a technické vybavení pro vysílání zase rozhlas.

Hotová konstrukce studia se podle Bobka zřejmě přesune na jiné místo v ZOO, kde bude sloužit jako prodejna suvenýrů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)