Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
omaniblog via Foter.com / CC BY-NC-SA,

Mein Kampf, Bible nebo Korán? Jaká je nejprodávanější kniha všech dob

V Německu poprvé po 70 letech vyšla 8. ledna kniha Mein Kampf Adolfa Hitlera. Vypršela platnost autorských práv, mnichovský Institut pro soudobé dějiny proto nachystal nové a kritické vydání s více než 3500 komentáři.

„Tahle knížka vyšla ve třetí říši ve dvanáctimilionovém nákladu. Konec války možná přežily stovky tisíc exemplářů. V Anglii a Spojených státech mají práva na tuto knihu už od 30. let. Je také na internetu. Jinými slovy – ta kniha tady byla a je. A právě proto považuji naši kritickou edici za důležitou,“ citoval Český rozhlas německého historika Christiana Hartmanna.

Ani Mein Kampf, ani žádná jiná ze známých politických či náboženských knih se však do žebříčku nejprodávanějších knih historie podle analýzy společnosti Helgi Library nedostala (viz graf níže).

Spisovatel Paroubek

V případě Koránu či Bible však hlavně proto, že jde o díla, jež jsou častěji rozdávána než prodávána. I když například podle Guinessovy knihy rekordů je nejprodávanější knihou historie lidstva právě Bible s prodanými (a rozdanými) pěti miliardami kopií.

Měřit zpětně v historii komerční úspěch knih není snadné. Žádná centrální evidence prodaných výtisků knih v nejrůznějších jazykových mutacích překladech neexistuje. S výjimkou novodobých knih jde tak spíše o kvalifikované odhady celosvětových prodejů.

Skutečně prodaný náklad knih nelze ovšem občas objektivně ověřit ani u některých nových knih na malém českém trhu. Jak ukazuje případ neobvykle vysokého honoráře, jež za své knihy inkasovali v minulosti expremiér Jiří Paroubek a jeho manželka.

Jen vzpomínkové knize Plnou parou v politice se údajně prodalo přes 40 tisíc kusů. Většinou však ne v běžné distribuci, ale přes web vydavatele. Celkově si manželé Paroubkovi na honorářích „vypsali“ neobvykle vysokých pět miliónů korun.

V součtu prodaných knih je komerčně nejúspěšnější autorkou historie britská spisovatelka J.K. Rowlingová. V žebříčku prvních dvaceti nejprodávanějších knih historie totiž figuruje všech sedm dílů její ságy o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi. Nejúspěšnější z knih Harry Potter a kámen mudrců je však „až“ na pátém místě.

Z Londýna a Paříže

Vysoko na žebčíčku jsou i knihy J.R. R. Tolkiena Hobit a Pán prstenů i známé dílo francouzského autora Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.

Na čele žebříčku je však podle dostupných dat (a odhadů) mnohem starší klasik. Charles Dickens a jeho román z Londýna a Paříže z let Velké francouzské revoluce Příběh dvou měst.

Kniha se prodává se dodnes i v České republice. „Láska a nenávist až za hrob, závist a zášť, věrnost a zrada, náhoda či osud, zhýralost aristokracie i drásavá chudoba lidu, to vše zachyceno mistrným perem klasika,“ přibližuje dílo jeho český vydavatel Lika Klub.

Kniha byla poprvé vydaná v roce 1859 a po následujících 150 let opakovaně ve stovkách dalších edicích. Celkový odhad počtu výtisků se pohybuje kolem 200 miliónů.

Books_Jan2016

Datové podklady poskytla HlídacíPes.org společnost Helgi Library, jeden z největších otevřených statistických portálů na světě.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře