,

Lovec břeclavských sprejerů

Napsal/a Jan Cibulka 11. prosince 2014

Městská policie v Břeclavi už přes rok užívá program TagBust, který pomáhá s evidencí jednotlivých případů graffiti a hledání podobných vzorů. Aktuální případ chyceného sprejera ale neukazuje, že jde o přelomový nástroj na boj s vandalismem.

Ač to článek na portálu iDNES.cz naznačuje, zmíněný software nikoho „neusvědčil“, údajný pachatel se měl sám přiznat a nejspíše ho čeká podmínka.

TagBust vyhledává nad databází fotografií, které do něj zanášejí břeclavští strážníci, s určitou mírou pravděpodobnosti pak vyhledává podobná „díla“.

Nedá se ale automaticky předpokládat, že podobné tagy patří jednomu autorovi, na graffiti scéně je běžná nápodoba, navíc některé „podpisy“ užívají celé skupiny pachatelů.

Tématu jsme se věnovali na serveru iHNED.cz, v článku najdete mimo jiné i ukázku zmíněného programu.

Aleš Kocourek z břeclavské policie mluví o nové metodě, která by se mohla zapsat do dějin kriminalistiky, takové tvrzení je ale předčasné: Není pravděpodobné, že by soud uznal výstup z programu jako důkaz, už proto, že jednotlivé obrázky jsou spojeny na základě jisté podobnosti a zkrátka není jisté, že je dělal opravdu jeden pachatel.

Mimochodem, o celý projekt nasazení TagBustu se zasloužili břeclavští strážníci a městská samospráva, rozhovory do médií ale poskytuje státní policie.

1 komentář

  1. mirek napsal:

    Poslední věta v článku je nesmyslná. Záleží na novináři, koho se zeptá. Já jsem naopak viděl mluvit vždy jen Městskou policii 😉
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/280499-aplikace-tagbust-zatocila-s-breclavskymi-sprejery/

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies