Lipovská s Bobošíkovou shání „ve věci ČT“ podporu v Evropě. Napsaly i řediteli Českého rozhlasu
Radní České televize Hana Lipovská pro své kontroverzní kroky ve vztahu k ČT a jejímu řediteli Petru Dvořákovi hledá opakovaně zastání v Bruselu i jinde v Evropě. Tam ale zatím převládá názor, že pro nezávislá média v Česku představují hrozbu právě aktéři typu Lipovské, respektive její blízké spolupracovnice Jany Bobošíkové. Hana Lipovská tvrdí, že se kvůli údajnému Dvořákovu střetu zájmů obrátila i na ředitele ČRo Reného Zavorala.
Na návrh Hany Lipovské Rada loni sporným způsobem odvolala svou dozorčí komisi a právě Lipovská také do Rady vnesla kauzu údajného střetu zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Když loni v listopadu situace v Radě eskalovala po odvolání dozorčí komise, obrátila se Lipovská poprvé „o pomoc“ na Západ. Ve stížnosti Evropské komisi tvrdila, že v Česku dochází k porušení dělby moci a tedy i práva EU.
Kritizovala mimo jiné usnesení Senátu, podle něhož Rada České televize odvolala svou dozorčí komisi v rozporu se zákonem (ze stejného důvodu se také proti svému odvolání brání většina bývalých členů komise žalobou).
Brusel? Tady Měcholupy
Lipovská je pod stížností podepsaná na webu Institutu svobody a demokracie, faktickou stěžovatelkou je však prezidentka institutu Jana Bobošíková, která společně s Lipovskou institut sídlící v Dolních Měcholupech na kraji Prahy předloni založila.
Krátce po odeslání stížnosti k Evropské komisi putoval začátkem prosince do Bruselu další dokument – otevřený dopis europoslancům. Kromě Lipovské pod ním byla podepsána i Bobošíková a také někdejší členka Rady ČT Jana Dědečková.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Je Vaší možností například interpelovat Evropskou komisi, aby sdělila, jaké kroky podnikla či podnikne za účelem, aby nebyly v České republice nadále porušovány základní principy Evropské unie – demokracie a právního státu,“ stálo v dopise, který v tomto ohledu navazoval na předchozí stížnost Evropské komisi, a de facto tak europoslance vybízel, aby se do věci vložili, pokud nebude Komise konat.
To však zatím žádný z europoslanců neudělal, jak vyplývá z přehledu písemných interpelací u každého z českých zástupců v europarlamentu – Česká televize se v nich neobjevuje ani jednou. Jana Bobošíková přesto tvrdí, že dopis aspoň u českých europoslanců vzbudil zájem. Bobošíkové institut ho poslal jednotlivě každému z nich.
„Dokonce mi volali někteří ze svých kanceláří. Reagovala na to například poslankyně Konečná (za KSČM, pozn. red.), jejíž asistent zavolal, kontaktoval mě osobně, a dohodli jsme se, že pokud nebude Komise reagovat, a Komise má na to určité lhůty, tak že potom požádáme kancelář paní poslankyně Konečné, protože ta se o to aktivně zajímala, aby podala interpelaci, aby zvážila podání interpelace,“ říká Bobošíková.
Ztracený dopis do Ženevy
Poněkud nejasnější je osud třetího psaní na Západ z pera Hany Lipovské – otevřeného dopisu Evropské vysílací unii (EBU), jejímž viceprezidentem je od loňska právě generální ředitel České televize Petr Dvořák, u něhož Lipovská vidí vážné podezření na střet zájmů.
Evropská vysílací unie opakovaně kritizovala politické tlaky na veřejnoprávní televizi v Česku a špičky EBU situaci tento týden probíraly i s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem.
Dne 16. května Lipovská na svém Facebooku napsala, že odeslala do EBU dopis mimo jiné s tímto textem:
„Věřím, že se stejnou důkladností, se kterou se snažíte zkoumat činnost Rady České televize, posoudíte na základě Kodexu EBU (EBU Code of Conduct for Governance Postholders) tento fakt, který se jeví být zřetelným střetem zájmů ve smyslu nejen českých zákonů, evropské legislativy a Kodexu České televize, ale také Vašich vlastních interních předpisů. Podle nich může za takové závažné porušení Kodexu EBU zbavit viceprezidenta Petra Dvořáka rozhodovacích pravomocí, a dokonce i funkce.“
V ženevské centrále Evropské vysílací unie však o takovém dopise nikdo nic neví: „Noël Curran (generální ředitel EBU, pozn. red.) dopis od paní Lipovské nedostal,“ konstatuje na dotaz HlídacíPes.org šéfka komunikace EBU pro střední a východní Evropu Radka Betcheva.
„Nevím o tom, že bychom takový dopis dostali, ani elektronicky,“ dodává šéf sekretariátu vedení EBU Eric Campbell.
Šéf Českého rozhlasu mezi adresáty
Hana Lipovská ale trvá na tom, že dopis do EBU poslala, dokonce dvakrát. „V české verzi, prostřednictvím e-mailu českému zástupci v EBU generálnímu řediteli ČRo René Zavoralovi, a v anglické verzi poštou na centrálu EBU,“ říká radní.
Faktem nicméně je, že šéf Českého rozhlasu na projednání věci v EBU nemá žádný vliv. Zavoralova pozice místopředsedy rozhlasového výboru EBU je odborná, ne exekutivní. René Zavoral nepatří do výkonné rady Evropské vysílací unie, na rozdíl právě od ředitele ČT Dvořáka, který je viceprezidentem celé EBU.
Vedení EBU už dříve varovalo před politickými tlaky na Českou televizi a někteří z členů výkonné rady se zastali explicitně i Petra Dvořáka.
Jak ale bylo řečeno, dopis od radní ČT Hany Lipovské zatím v Ženevě nikdo na stole nemá. Lipovské proto zatím nedorazila ani žádná reakce. „O případné odpovědi budu informovat koncesionáře prostřednictvím svého facebookového účtu,“ říká radní.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Nejstrašnější je pomsta „odvržené“ ženské! A tady jsou hned dvě!
Sledoval jsem „sněmovnu“ při volbě radních ČT! jednak se představila budoucí vládní koalice ANO + SPD + KSČM a potom ještě křiklouni z ANO, mezi nimž vévodil Aleš Juchelka …
Lipovská, Bobošíková i Juchelka v ČT kdysi pracovali a nijak nezářili!
Nemstí se náhodou?
Mstí. Ale náhoda to nespíš nebude.