Radní ČT Hana Lipovská. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

ČSSD bude chtít veřejnou volbu televizních radních. Zaorálek mluvil o ČT s Jourovou

Napsal/a Vojtěch Berger 24. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v pondělí kvůli situaci v Radě České televize mluvila s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Rozhovoru se zúčastnily i špičky Evropské vysílací unie (EBU). Jourová už obavy o nezávislost České televize vyjádřila dříve, stejně jako EBU.

„Rozhovor proběhl, měl informativní účel, nemělo a nemohlo se nic rozhodnout. Řeč byla o roli veřejnoprávních médií v Evropě a o situaci v ČT,“ popsala bez dalších podrobností Věra Jourová.

„Ministr kultury Lubomír Zaorálek na setkání řekl, že sociální demokracie bude prosazovat, aby nadcházející volba čtyř členů Rady ČT byla veřejná,“ doplnila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

EBU: Poučili jsme se z Maďarska

Fakt, že se rozhovoru Jourové a Zaorálka účastnila i prezidentka Evropské vysílací unie Delphine Ernotte Cunci a generální ředitel EBU Noël Curran, dokazuje, jak velkou pozornost EBU věnuje dění v české veřejnoprávní televizi a třenicím mezi Radou ČT a televizním managementem ředitele Petra Dvořáka.

Když v dubnu Evropská vysílací unie (EBU) poslala premiéru Babišovi výzvu k ukončení politických tlaků na Českou televizi, byl to z její strany precedens co do rychlosti i předjímání dalšího vývoje.

„Když šlo o svobodu médií v Maďarsku či Polsku, okolní svět reagoval evidentně příliš pomalu. Poučili jsme se,“ řekla v květnu pro HlídacíPes.org členka výkonné rady EBU Cilla Benkö, generální ředitelka Švédského rozhlasu. Posledních sedm let je členem výkonné rady i generální ředitel ČT Petr Dvořák. Ten je od loňska také viceprezidentem celé EBU.

EBU v dubnovém dopise konstatovala, že „do užšího výběru kandidátů na nové členy Rady ČT volebním výborem Poslanecké sněmovny byli 18. března nominováni pouze lidé s politickou inklinací k vládnoucí straně“.

Ústředním bodem sporů mezi současnou Radou ČT a vedením televize v čele s Petrem Dvořákem je údajný Dvořákův střet zájmů, na který upozorňuje především radní Hana Lipovská. Ta už dříve kvůli situaci v Radě i televizi psala Evropské komisi i europoslancům, popsala ji však přesně opačně – podle ní je pod politickým tlakem právě Rada, včetně Lipovské.

Kde skončil dopis Lipovské?

Za pozornost stojí i poslední „otevřený dopis“, který Lipovská zveřejnila předminulý týden na Facebooku s tím, že ho odeslala do Evropské vysílací unie.

„V případě Vašeho upřímného zájmu o skutečné, nikoli pouze PR a politické, řešení oligarchizace České televize a možného střetu zájmů jejího generálního ředitele Petra Dvořáka jsem připravena Vám poskytnout veškeré písemné dokumenty, které majetkové propojení s vlastníkem komerčních televizí (skupina PPF, pozn. red.) a jejich společné působení v daňovém ráji dokládají,“ psala do ženevské centrály EBU.

Tam však o dopise nevědí. „Generální ředitel Noël Curran dopis od paní Lipovské nedostal,“ konstatuje šéfka komunikace EBU pro střední a východní Evropu Radka Betcheva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)