Lenka Benešová: Na Pražském hradě sedí Gríma Červivec

Napsal/a Lenka Benešová 16. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve stejné době, kdy bomby z ruských bombardérů v Sýrii dopadají na nemocnice (nikoli na jednu, ale rovnou na tři – pardon, ale to asi nebude nedopatření), poskytuje náš pan prezident agentuře TASS obsáhlý rozhovor.

  • Redaktor: Někteří západní představitelé říkají, že civilisté trpí ruskými zásahy, ale nemají žádné důkazy o tom, že kvůli našim útokům na teroristy trpí civilní obyvatelstvo. Přitom ale západní spojenci – Američané během bombardování v Afghánistánu a Pákistánu zasáhli civilní obyvatelstvo. Je to prokázáno a obecně známo. Co si myslíte o tom, že Západ takto obviňuje Rusko a přitom nemá žádné důkazy?

Miloš Zeman: Bohužel, vždycky jsou oběti. Je to důsledek nedokonalosti vojenské techniky. Vzpomínám si, jak Američané tvrdili, že bombardování Jugoslávie probíhá s chirurgickou přesností. A jak je všem známo, obětí té chirurgické přesnosti se stala čínská ambasáda.

  • Redaktor: Takže oběti jsou nevyhnutelné?

Miloš Zeman: Je mi líto. Je mi velice líto, ale ano. Tyto oběti musí být minimalizovány. Ovšem, zcela se jim vyhnout je pravděpodobně nemožné. Osobně nevím o existenci takového vojenského vybavení, jehož použitím by bylo možné se zcela vyhnout civilním obětem.

  • Redaktor: Přitom nám, jak jsem již říkal, ale obviňují, a přitom nemají žádné důkazy. Žádné důkazy neexistují. Takže jde o čistě propagandistickou válku?

Miloš Zeman: Ne, v tom s Vámi nesouhlasím. Podle mého názoru jsou tyto oběti, bohužel, a zdůrazňuji, bohužel!, prostě nezbytné. Když řeknete, že žádné civilní oběti nejsou, bude to lež. Ztráty mezi civilním obyvatelstvem jdou vždy. Američané tomu říkají „vedlejší škody“. Je to součástí každé války. A trpí tím všechny zúčastněné strany.

Víc opravdu netřeba, protože informačně rozhovor nenabízí o nic víc, než co pan prezident předvádí na svých spanilých jízdách po moravských a českých krajích nebo při „grilování“ v Pressklubu Frekvence 1 nebo v Partii na TV Prima…

Jde ale i o načasování. Miloš Zeman poskytuje rozhovor kremelském agentuře ve chvíli, kdy Rusko čelí tvrdé kritice   Západu za dopady svých bomb na civilní cíle v Sýrii. A Rusku svými slovy nabízí de facto rozhřešení. V typickém modu propagandy – dělají to Rusové, ale pozor – i Američané!

Servilita. Lokajství v každém řádku. Další překlad není nutný. Servery jako je Aeronet, Sputnik, ac24 a další se o obsah porvou a rádi podělí se svým specifickým publikem.

Ten úhel ohnutých zad je stále ostřejší. Asi se tím Miloš Zeman připravuje na svoji hlavní roli – gubernátora nového ruského území, vládce – rádce Miloš Červivec Zeman. (Pro pořádek a pro věci neznalé, Gríma Červivec je postava z Tolkienova Pána prstenů, slídivý služebník padlého čaroděje Sarumana.)

Ruské poradce už tu máme

Do celkového obrazu současného dění zapadá i tenhle „plakát“; apel, který koluje českým internetem a dorazil i do mého e-mailu: „Rozklad EU se kvapem blíží, začneme zase vyrábět klasický rum, pomazánkové máslo (…) a EU pošleme do pr…. Co vy lidičky na to?“

Bezva. Tak jen pro pořádek: za minulý rok byl náš čistý přínos z EU (tedy, abychom si rozuměli – za to, že v EU dýcháme, protože nic jiného prakticky neděláme) rovných 152 miliard.

Takže, až pošleme tu EU do „p*dele“, jak nás kdosi vyzývá a budeme se radovat z našeho piva, klasického rumu, pomazánkového másla, utopenců a v pravém českém Ovoci – z(e)lenina budeme pod pultem požadovat ty ohnuté banány, bruselské miliardy samozřejmě potřebovat nebudeme… A budeme se mít jak ve Švýcarsku.

To bychom ale museli mít tedy opravdu obrovskou kliku. Spíš se nám může lehce stát, že budeme protektorát Ruska. Ostatně gubernátora Červivce a ruské poradce – v duchu československé tradice – už tu máme.


Autorka je překladatelka z ruštiny, je aktivní v překladatelské skupině zaměřené na současné Rusko „A nikdy jinak“.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)