V říjnu 2017 získal miliardář Pavol Krúpa od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Bývalá firma Pavla Krúpy prohrála ve sporu v kauze prodeje někdejších Bakalových bytů

Napsal/a Robert Břešťan 29. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Okresní soud v Ostravě zamítl žalobu společnosti ARC equity services, v jejímž čele stál v době podání žaloby miliardář Pavol Krúpa, na společnosti Residomo a RPG Instrustries ve věci prodeje bývalých bytů OKD.

Soud zamítl žádost o náhradu škody, která měla podle žalobce vzniknout nájemníkům tím, že před prodejem bytového fondu z někdejšího majetku těžební společnosti OKD nedostali možnost odkoupit byty nejprve stávající nájemníci bytů.

Plyne to z rozhodnutí samosoudkyně Okresního soudu v Ostravě Pavlíny Vrkočové ze 16. dubna, jehož znění má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Platit má žalující firma

Společnost Residomo je současný majitel někdejších bytů OKD, společnost RPG Industries Limited je právní nástupkyní společnosti Karbon Invest, která OKD v roce 2004 získala. Žalobu na ně podala Arca v srpnu 2016.

V konkrétním sporu šlo o jeden byt a náhradu škody (včetně nemajetkové újmy) v celkové výši 1 056 609 Kč.

ARC equity nebyla přímo nájemcem bytu, převzala však pohledávku nájemkyň jednoho z ostravských bytů s tím, že v případě úspěchu žaloby jí zaplatí 50 % z vymožené částky.

„Společností byla podána žaloba ve věci náhrady škody, která vznikla nájemníkům bytového fondu OKD tím, že nájemníkům nebylo přiznáno právo na odkup těchto bytů za zvýhodněných podmínek 40 tisíc korun za byt stanovených v privatizační smlouvě z roku 2004,“ citoval vloni v únoru server iDnes mluvčí společnosti ARC Barboru Hanákovou.

Nyní je to právě ARC equity, kdo ve sporu prohrál a má zaplatit náklady řízení ve výši 89 990 Kč. Firma se v mezičase přejmenovala na Serbina Consulting a.s.; Pavol Krúpa firmu opustil v dubnu 2017, tedy skoro dva roky  před ukončením soudního sporu.

„Společnost Serbina Consulting bude nadále hájit zájmy nájemníků a po doručení písemného vyhotovení rozsudku podá ve věci odvolání,” reagovala firma na dotaz HlídacíPes.org. 

Doplnila, že ze strany soudu došlo podle ní „k závažným procesním pochybením” zejména „ve vztahu k absenci jakéhokoli rozhodnutí soudu o připuštění či nepřipuštění změny a rozšíření žaloby”.

V reakci upozornila i na to, že sama soudkyně se cítila ve sporu podjatá; námitku podjatosti (s ohledem na fakt, že soudkyně sama byla nájemnicí jednoho z někdejších bytů OKD) podala i firma RPG. Nadřízený soud ji však odmítl z rozhodování v této věci vyloučit.

Krúpa na Bakalu, Bakala na Krúpu

Soudkyně však rozhodla ve prospěch RPG a Residomo. V odůvodnění argumentuje mimo jiné tím, že nárok na koupi bytu za zvýhodněnou cenu měl podle smlouvy vzniknout pouze v případě, že se budou prodávat jednotlivé bytové jednotky. To se ale nestalo.

Prodej RPG Byty společnosti Round Hill Capital v roce 2015 byl prodejem celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy.

Pavol Krúpa, respektive firmy, v nichž působil, podal na Zdeňka Bakalu v souvislosti s krachem těžební společnosti OKD několik dalších žalob. I tyto Krúpovy aktivity jsou považovány za jeden z důvodů, proč slovenský miliardář  vloni získal z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

 Žalobu na Krúpu podal naopak i Bakala. U soudů v USA jej žaluje za vydírání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)