Facebook Farma Čapí hnízdo

Konec ministerského auditora: ukázka „probabišovské“ a „antibabišovské“ žurnalistiky

Napsal/a Ondřej Neumann 3. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jedna událost, dva zcela odlišné úhly pohledu. Způsob referování serveru Echo24.cz a Lidových novin o konci ředitele Auditního orgánu ministerstva financí Evžena Mrázka výmluvně ukazuje na rozdíl mezi „probabišovskou“ a „antibabišovskou“ žurnalistikou.

V úterý 2. února v 17:00 hodin ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem vydalo tiskovou zprávu, že se novým ředitelem Auditního orgánu Ministerstva financí se stal Stanislav Bureš. V tiskové zprávě není uvedeno ani jméno předchozího šéfa Auditního orgánu, natož důvody jeho konce.

O události ještě tentýž den podvečer psalo Echo24.cz pod alarmujícím titulkem „Babiš vyhodil šéfa auditu. Měl kontrolovat Čapí hnízdo“, Lidové noviny ve středu 3. ledna na straně 5 otiskly článek „Ministerstvo financí vyměnilo šéfa auditorů“.

HlídacíPes.org vybírá klíčové pasáže obou článků, protože slouží jako názorná  ilustrace „probabišovského“ (vysvětlujícího, že je vše „čisté“ a v pořádku, žádná zmínka o problematice Čapího hnízda) a „protibabišovského“ (z cesty musel nepohodlný člověk; to, že neměl potřebnou kvalifikaci není pro článek podstatné) přístupu k jedné a téže informaci.

Echo24.cz: Babiš vyhodil šéfa auditu. Měl kontrolovat Čapí hnízdo

„Evžena Mrázka nahradí ve funkci ředitele Auditního orgánu jeho dosavadní podřízený Stanislav Bureš. Vyhrál výběrové řízení, u kterého bylo předem jasné, že Mrázek nemůže uspět, protože neměl nejvyšší stupeň znalosti anglického jazyka (…. )

Po nástupu Mrázka počátkem roku 2014 se úroveň Auditního orgánu zlepšila, jak před čtrnácti dny potvrdilo hodnocení Evropské komise. Podle předběžných výsledků patřil Mrázkův audit loni k nejlepším v Evropské unii. Přesto Mrázek o funkci přišel.

Stalo se tak měsíc po té, co komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová oznámila, že požádá Auditní orgán o kontrolu projektu Farma Čapí hnízdo. Jde o luxusní rekreační zařízení postavené s podporou padesáti milionů evropských dotací, přitom je součástí holdingu Agrofert, který patří ministru financí Andreji Babišovi.

Evropská unie se chce ujistit, že při schvalování projektu určeného malým a středním firmám nebyly porušeny dotační předpisy. Babiš tak zbavil osvědčeného Mrázka funkce těsně před tím, než měl zahájit kontrolu jeho sporné investice“.

Lidové noviny: Ministerstvo financí vyměnilo šéfa auditorů

„(…) Mrázek neprošel kvůli své nedostatečné angličtině. Jeho slabá jazyková výbava není novinkou, už když se ředitelem stal, upravovaly se ve výběrovém řízení podmínky, aby prošel, a dostal časově omezenou výjimku, aby si vzdělání doplnil. Jenže to neudělal a později s tím mělo ministerstvo financí potíže.

Mrázkova pozice je totiž hrazená z evropského dotačního programu, a protože Mrázek nesplnil jazykovou kvalifikaci, peníze se musely do Bruselu vrátit – celkem 879 tisíc korun. (…)

Pod drobnohledem probíhalo i výběrové řízení na nového ředitele auditního orgánu. Europoslankyně a členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová poslala na Komisi několik dopisů, aby se ujistila, že střet zájmů ministra financí Babiše nepřinese v praxi ohnutí výběru nového ředitele a posléze ani ohnutí auditních nálezů.

Už proto, že Brusel byl s prací kontrolorů pod Evženem Mrázkem spokojený, během celého výběru spolu ministerstvo financí a Evropská komise čile komunikovaly. Na pozici se přihlásili tři zájemci, jediný Stanislav Bureš splnil požadavky.“

Úhel pohledu

U zrodu serveru Echo24.cz stáli novináři, kteří odešli z Lidových novin poté, co je koupil Andrej Babiš. Odmítli pracovat v médiu, které vlastní politik a vlivný byznysmen v jedné osobě. Od založení Echo24.cz se redakce proti Babišovi zřetelně vymezuje, kupříkladu letos 21. ledna vydavatel a šéfredaktor Dalibor Balšínek uveřejnil názorový text Babišův fašistický stát.

Naproti tomu po odchodu tehdejšího šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka dosadil v prosinci 2013 Andrej Babiš do čela listu svého přítele Istvána Léko, jehož internetový projekt Česká pozice do té doby podporoval (podle informací Motejlek.com) až 20 miliony korun ročně.

Podle dříve publikovaných analýz HlídacíPes.org pod novým vedením Lidové noviny „pomohly“ svému majiteli zbavit se nepohodlné ministryně spravedlnosti. V jiném případě se pak – stejně jako Andrej Babiš – ostře vymezovaly proti prodloužení funkčního období šéfa antimonopolního úřadu Rafaje.


Poznámka: Autor článku v Echo24.cz Petr Holub psal v lednu 2016 pro server HlídacíPes.org. Celý článek Lidových novin je v placené sekci, proto na něj není aktivní proklik.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)