Jediná europoslankyně KSČM Kateřina Konečná na prvním plenárním zasedání europarlamentu (červenec 2019). Foto: Kateřina Konečná

Komunisté se ve svém propadlišti dějin odbrzdili. Dávat jim dál prostor je chyba

Napsal/a Robert Břešťan 9. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Komunistická strana, alias komanči, se po třiceti letech po podzimních parlamentních volbách odebrala do věčných lovišť a je dost lidí, kteří se bez ohledu na nálepky typu „laciný antikomunismus“ upřímně zaradovali. Třeba proto, že tím padl i důvod dávat jim coby parlamentní straně „povinný“ prostor ve veřejnoprávních médiích.

Bohužel však jedna jediná komunistka ještě přežívá jako poslankyně Evropského parlamentu (shodou okolností je to nová předsedkyně KSČM Kateřina Konečná), a tak se důvod, proč komunisty do vysílání zvát, i dál najde. Zejména pokud se hledá nějaký vyhrocený názor nutný k takzvanému vyvažování.

Hájit soudruhy do roztrhání těla

Právě tak to bylo v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus ze čtvrtka 9. prosince. Tématem byl diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu – na protest proti porušování lidských práv v Číně. Pozvání do debaty dostala europoslankyně Markéta Gregorová z Pirátské strany (která je pro to, aby se k diplomatickému bojkotu olympiády v Pekingu Česká republika přidala) a zmíněná europoslankyně a šéfka komunistů Kateřina Konečná, podle níž „diplomatická a kulturní spolupráce má mít přednost před zastrašováním a ultimáty“.

Chápeme samozřejmě záměr pořadu, je obsažen v samotném názvu: vybereme ideálně dva vyhrocené názory a budeme doufat v debatu. Což ale může dopadnout třeba jako před lety (prý šlo o pokus o humor ku příležitosti silvestrovského vysílání) s debatou vědce Jiřího Grygara a zastánce přesvědčení, že Země je placatá. Debata má být střet argumentů, ne mimobežné střídání faktů a fikce, či souboj o to, kdo to víc ukřičí.

Konečná sice kulatost planety nepopírá, Čínu a tamní spolusoudruhy ale v rozhlase hájila do roztrhání těla.

Dozvěděli jsme se třeba, že i v České republice jsou porušována lidská práva, protože „tu dodnes neexistuje právo na bydlení nebo na důstojnou mzdu“. A prostě „když chcete někoho bít, hůl si vždycky najdete“. Uznáváme, že o bití a holích komunisté z historie vědí dost.

Konečná předvedla ukázkovou demagogii i populární whataboutismus: „Netvrdím, že v Číně nejsou porušována lidská práva, ale tvrdím, že jsou porušována i v řadě jiných zemí, kde se olympiáda konala a žádný bojkot nebyl.“

Nesvítit komunistům na cestu

Hlavním světovým arciďáblem jsou pro ni pochopitelně Spojené státy. „Nemám žádné relevantní informace o tom, že by se v Číně děla nějaká genocida. Když mne o tom poučí Spojené státy, které mají základnu na Guantánamu, kde se velmi nelidsky chovaly ke komukoli, kdo se jim znelíbí, tak je to velmi smutné,“ pravila soudružka.

„Za vším hledej peníze, nejde o obhajobu lidských práv. Je to poslední křeč, vynucení si postavení, které USA ztrácejí.“ My, podlézaví Češi, se samozřejmě přidáme „k tomu Velkému bratrovi“.

Nemá cenu argumentovat, že genocida Ujgurů je prokázaným faktem nebo že porovnávat právo na bydlení s vyháněním a vražděním je absurdní.

Potvrzuje se, že komunisté budou muset být po odchodu z parlamentu radikálnější, agresivnější, hlučnější… Prostě takoví, jací byli prapůvodně. Ostatně sama Konečná jako nová předsedkyně slibuje radikální levicovou politiku, která má odvrátit „faktickou smrt strany“.

Soudruzi nyní cílí a cílit budou na antisystémové a protestní hlasy; musí být radikálně levicoví – jako kdysi. Veřejnoprávní média by jim ale na tuhle cestu už dál neměla svítit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)