Komunista Jiří Maštálka dostal od Vladimira Putina Řád přátelství

Napsal/a -pes- 2. února 2016

Komunistický europoslanec Jiří Maštálka je mezi jedenácti cizinci, kterým na konci ledna udělil ruský prezident Vladimir Putin vysoké státní vyznamenání – Řád přátelství.

Ten ruský prezident obvykle uděluje za „velký přínos k upevňování přátelství a spolupráce s Ruskou federací, rozvoj obchodně-ekonomických a vědeckých styků a za zachovávání ruského jazyka a kultury v zahraničí.“

O udělení vyznamenání vedle některých ruskojazyčných médií informovaly na své titulní straně komunistické Haló noviny. „Jiří Maštálka patří k těm českým a evropským politikům, kteří kontinuálně a důsledně vystupují proti historickému revizionismu spojenému zejména s pokusy o zpochybňování výsledků 2. světové války,“ popsal ho komunistický stranický tisk.

Šedesátiletý Maštálka vystudoval medicínu na Volgogradském a Kyjevském lékařském institutu, v letech 1996-2004 byl poslancem českého parlamentu, od roku 2004 působí jako europoslanec.

Tam opakovaně vystupuje jako kritik sankcí proti Rusku. Při loňském průjezdu amerického konvoje Českem byl například členem petičního výboru pod „Peticí proti cizím armádám a základnám na území ČR“. Je mimo jiné i pravidelným respondentem Kremlem placeného webu Sputnik.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies