Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmannn v dubnu loňského roku zvěřejňuje podrobnosti o plánovaném převratu. Foto: Profimedia

Kníže, poslankyně i astroložka. Kdo jsou němečtí pučisté, kteří stanuli před soudem

Napsal/a Lucie Sýkorová 14. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Rok po největší policejní razii v novodobé historii Německa proti takzvaným říšským občanům vzneslo spolkové státní zastupitelství obvinění proti 27 osobám. Obžalován byl v prosinci kníže Heinrich XIII. Reuss, údajný vůdce skupiny, která měla chystat státní převrat v Německu, a 26 dalších údajných spolupachatelů. Řízení bude vedeno u tří vrchních zemských soudů: ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Stuttgartu. Ty nyní rozhodují, zda obvinění připustí a nařídí soudní řízení.

Celkem je vyšetřováno 69 podezřelých osob. Sedmadvacet z nich strávilo rok ve vazbě a nyní byli obviněni z členství v teroristické organizaci nebo z podpory a přípravy vysoce vlastizrádného podniku.

Půjde o mamutí procesy, které mohou trvat roky, podotýká Süddeutsche Zeitung. Vyšetřovací spisy mají celkem více než 425 tisíc stran, což představuje přibližně 850 složek. Spisy je třeba vytisknout třikrát, aby každý soud obdržel jeden soubor.

Kdyby se tyto stránky položily vedle sebe, papír by se táhl od Berlína až po Hamburk, spočítal deník. Vzhledem k obrovskému objemu požádalo Spolkové generální státní zastupitelství o administrativní pomoc při tisku Spolkový kriminální úřad.

Zatčeni u českých hranic

Před soudem stanou také bývalý elitní voják Rüdiger von Pescatore, plukovník německé armády ve výslužbě Maximilian Eder či bývalý voják KSK Peter Wörner.

Tito tři bývalí příslušníci Bundeswehru údajně stáli v čele vojenského vedení skupiny Reuß a mimo jiné měli vést ozbrojené přepadení Spolkového sněmu, které skupina údajně plánovala.

Zatčen byl loni v prosinci ve Smrčinách nedaleko českých hranic. Vyšetřovatelé u něj později zabavili seznam vrcholných politiků, včetně spolkového kancléře Olafa Scholze.

Všichni tři členové vedoucího kruhu skupiny působili v Bundeswehru a měli vazby na velitelství speciálních sil – elitní jednotku Bundeswehru (KSK) se sídlem v Calwu v Bádensku-Württembersku.

Tato elitní jednotka je již několik let v centru pozornosti bezpečnostních orgánů kvůli podezření z pravicového extremismu a mizení zbraní a munice, připomíná veřejnoprávní stanice SWR.de.

Například již v roce 2018 německý Spolkový kriminální úřad (BKA) odhalil spiknutí, na němž se podíleli vojáci KSK a jehož cílem bylo mimo jiné zavraždit prominentní německé politiky jako Claudia Rothová, Heiko Maas a Joachim Gauck a provést útoky proti přistěhovalcům žijícím v Německu.

Akce měla vypuknout v den, který skupina nazvala „Den X“. V zemi se ten den měl doslova zhroutit zákon a pořádek.

Poslankyně a její astroložka

Mezi další obžalované patří partnerka Heinricha XIII. kníže Reuss. Ta byla zatčena 7. prosince loňského roku při celostátní razii na loveckém zámečku Waidmansheil u Bad Lobensteinu v Duryňsku a od té doby je ve vazbě. Právě ve Waidmansheilu se měla skupina scházet.

Frankfurtský vrchní zemský soud bude dále rozhodovat o obvinění bývalé poslankyně za AfD a bývalé soudkyně Birgit Malsack-Winkemannové. Ta prováděla několikrát vojenskou skupinu kolem Heinricha Reusse Bundestagem, aby si mohli obhlédnout terén a naplánovat ozbrojené přepadení.

Reuss počítal s Malsack-Winkemannovou na pozici ministryně spravedlnosti. Rok ve vazbě strávila rovněž blízká spolupracovnice Malsack-Winkemannové, vědma a astroložka Ruth Hildegard Leidingová z hessenského Heppenheimu.

Bývalá poslankyně za AfD měla platit Leidingové jakožto své poradkyni už během svého působení v Bundestagu přímo za věštění z hvězd či karet. Podle zdroje deníku Tageszeitung se jí měla ptát předem na každé důležité rozhodnutí, ale také na banality jako je například objednávka pizzy.

Také Leidingová měla blízko k AfD, v roce 2018 dokonce zakládala místní pobočku strany v Heppenheimu.

Jednat chtěli jedině s Ruskem

Údajná síť byla kolem Heinricha XIII. Reusse byla odhalena při rozsáhlé razii 7. prosince 2022, při níž bylo nasazeno přibližně 5000 policistů. Spolkové státní zastupitelství nechalo tehdy zatknout 25 mužů a žen v několika spolkových zemích, Rakousku a Itálii.

Vyšetřovatelé tehdy uvedli, že podezřelí počítali s mrtvými. Měli již vypracované obrysy struktur pro vlastní státní zřízení. Ústředním orgánem skupiny byla „rada“, která měla ustanovit přechodnou vládu. Ta měla jednat o novém státním uspořádání v Německu s vítěznými spojeneckými mocnostmi druhé světové války.

„Z hlediska spolku je v současné době ústředním kontaktním bodem pro tato jednání výhradně Ruská federace,“ stálo podle vyšetřovatelů v interním prohlášení spolku.

Vojenská část skupiny měla také zlikvidovat demokratický ústavní stát na úrovni obcí, okresů a místních úřadů, popsala dále prokuratura. Pro provedení puče měli být cíleně oslovováni vojáci a policisté.

Při vyšetřování skupiny zabavily bezpečnostní orgány stovky zbraní a desítky tisíc kusů munice. Podle odpovědi spolkového ministerstva spravedlnosti na dotaz poslance Spolkového sněmu Marcela Emmericha bylo při prohlídkách nalezeno nejméně 362 střelných zbraní, 347 sečných a bodných zbraní a 148 761 kusů střeliva.

Podle ministerstva ale nebylo vyšetřování nálezů zbraní dosud ukončeno, takže údaje jsou předběžné, píše na webu veřejnoprávní stanice ZDF.

Teprve soudy rozhodnou, nakolik byly plány na převrat skutečnou hrozbou, nebo jen fantaziemi klubu důchodců, které nelze brát vážně, jak s posměchem šíří především politici strany AfD. Německá média oslovila během minulého roku s dotazem na toto téma několik expertů.

Profesor Matthias Quent z Vysoké školy aplikovaných věd v Magdeburgu-Stendalu, který se zabývá výzkumem pravicového extremismu, uvedl pro stanici SWR.de: „Pokud by se této skupině podařilo uskutečnit svůj plán, byl by to signál pro militantní a násilnické sítě a skupiny po celé zemi, že se věci daly do pohybu. Mohli jsme očekávat únosy, možná i vraždy, vtrhnutí na veřejná místa, značné ohrožení veřejné bezpečnosti a v neposlední řadě trvalé poškození demokracie.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)