Kmoníček: Nechceme riskovat, že po Rudém náměstí budou pochodovat veteráni od Doněcku

Napsal/a Robert Břešťan 19. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Do Moskvy na oslavy 70. výročí konce války nakonec přijede víc evropských státníků, než jak to vypadá dnes, říká ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Důvodem má být podle něj i inspirace způsobem, jakým svou cestu do Ruska pojal český prezident Miloš Zeman. Ten se rozhodl nezúčastnit se vojenské přehlídky na Rudém náměstí a místo toho čas věnovat dvoustranným setkáním s jinými státníky.

Diplomatický souboj s Merkelovou

„Někdo to interpretuje jako ústupek, který je proti zájmům Moskvy. Já si na sebe ušiji oprátku tím, že řeknu, že to je pro pořadatele v zásadě dobře,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org Hynek Kmoníček.


Čtěte též – Adam Drda: Proč nejsem Rusku vděčný za osvobození


V okamžiku, kdy toto řešení vyšlo najevo, se totiž podle Kmoníčka na Pražský hrad obrátilo několik jiných prezidentských kanceláří s tím, že za těchto okolností by do Moskvy mohli vyjet i „jejich prezidenti“.

„Já to beru jako takový malý diplomatický souboj s kanceláří Angely Merkelové, která problém vyřešila tím, že přijede až 10. května. Necháme se překvapit, kolik lidí využije německého řešení a přijede až desátého, a kolik jich půjde českou cestou, přijede už devátého a místo přehlídky bude mít bilaterální jednání,“ říká Kmoníček.

Pochod doněckých veteránů?

Koho konkrétně – vedle slovenského premiéra Roberta Fica – takto zatím Miloš Zeman inspiroval, Kmoníček nesdělil. „V tuhle chvíli ta jednání probíhají. Zase jsme u toho, že všichni v Čechách měsíc dopředu řeší, kdo za měsíc bude stát vedle koho na tribuně, když pořád ještě není ani jasné, kdo vůbec přijede. Myslím, že tam bude víc evropských státníků, než to dnes vypadá,“ říká Kmoníček.

Jedním z důvodů, proč se český prezident vojenské přehlídky nezúčastní, je i nejistota v tom, jaké konkrétní ruské jednotky se tradičního defilé zúčastní, zda mezi nimi nebude například „doněcký prapor veteránů“.

„Vzhledem k tomu, že některé tyto věci nelze vyloučit, je lepší mít v tu chvíli ona bilaterární jednání. Zejména, když to vypadá, že se na tom s několika partnery domluvíme,“ říká Kmoníček.

Podle něj Zeman své plány spojené s návštěvou Moskvy nijak nezměnil. „Neznali jsme přesný program. A když plán nemáte, nemůžete ho měnit. To je logické. Vše ostatní je hloupá domácí politika,“ říká ředitel zahraničního odboru Hradu. Celý rozhovor, který s Hynkem Kmoníčkem vedl HlídacíPes.org, najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro – vychází v pondělí 20. dubna.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)