Foto: HlídacíPes.org

Když o Babišovi píše jeho Bauer Media: Je to táta od rodiny a má hezkou ženu

Napsal/a Vojtěch Berger 3. října 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Před rokem získala mediální skupina Mafra třicítku časopisů od vydavatelství Bauer Media. Mediální impérium ze svěřenských fondů Andreje Babiše se tak rozrostlo o segment, který mu předtím chyběl – o lifestylové časopisy zacílené především na ženy. Analýza HlídacíPes.org ukazuje, že poté, co Mafra spolkla Bauer Media, začaly se nově získané tituly premiérovi i jeho rodině věnovat výrazně častěji než předtím.

„Tetování, velbloudi i žhavé paprsky. To vše se dá zažít v Maroku, které je branou do Afriky. V zemi tisíce vůní byli i manželé Babišovi,“ dozvěděly se letos v dubnu čtenářky časopisu Rytmus života na straně plné fotek z Instagramu Moniky Babišové.

Jak dokládá přehled mediálních výstupů sestavený s pomocí archivu Newton Media, nebyl to zdaleka jediný pohled do soukromí premiéra a jeho ženy, který v posledních měsících přinesly časopisy patřící od loňska do Babišova holdingu Agrofert.

Prima párty v Čapím hnízdě

V květnu třeba časopis Pestrý svět: „Dovolenou si náramně užila celá rodina, zvláště Babišovi obdivovali krásy pestrobarevných zahrad Jardin Majorelle, jež jsou chloubou Marrakéše. ‚Pár dnů pohromadě,‘ napsala Monika na Instagramu k fotografiím z nezapomenutelné dovolené,“ psal týdeník o dovolené Babišových v Maroku.

A stejný časopis v červenci: „Sluníčko, moře, pláže, výlety… To všechno si plnými doušky užívala Monika Babišová (45) s rodinkou. Společně s manželem Andrejem Babišem (64) a dcerkou Vivien (19) vyrazili do prosluněné Francie, konkrétně do Cannes.“


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Tutéž dovolenou zaznamenal i další ze stejné rodiny časopisů, Rytmus života: „Monika Babišová Andrej Babiš (64) s manželkou Monikou (45) a dcerou Vivien (19) si vyrazili na krátkou dovolenou do Francie, kde premiér nabíral nové síly do dalších politických šarvátek.“

V srpnu pak pod titulkem „Okouzlila ji Kréta“ věnoval pozornost i soukromé cestě Babišových na řecký ostrov: „S příchodem srpna si premiér Andrej Babiš (64) zabalil kufry a spolu s manželkou Monikou (45) i jejich dvěma ratolestmi Vivien (19) a Frederikem (15) vyrazil do Řecka, konkrétně na ostrov Kréta. Tuto zemi si Babišovi zamilovali už před lety.“

Do Rytmu života se vešla i červnová oslava narozenin Moniky Babišové:

„Ve velkém stylu se nesla oslava pětačtyřicátin Moniky Babišové. Party se odehrála v přátelském duchu v areálu farmy Čapí hnízdo. Manželka premiéra Andreje Babiše Monika sezvala na Čapí hnízdo celou svou rodinu a na hosty čekala parádní hostina. Ta pozvolna přešla v party plnou hudby. Narozeniny manželky ministerského předsedy byly jednou z příležitostí, kdy mohla paní Monika demonstrovat svůj smysl pro humor a tradici zároveň,“ referoval časopis.

Čapí hnízdo je součástí koncernu SynBiol, který sice Andrej Babiš „zaparkoval“ do svěřenských fondů, ty ale kontroluje právě i jeho žena Monika. Nic z toho ovšem časopis nezmínil.

Kritizoval jen Marhoul

Celkem letos od dubna do začátku října zmínily někdejší tituly Bauer Media premiéra Babiše či jeho rodinu v podobných textech s fotografiemi šestkrát, další dvě zmínky patřily prvomájovému polibku manželů Babišových či jejich výletu do Bratislavy na hokejový turnaj.

Několikrát se v časopisech objevila Monika Babišová v souvislosti s tématem zdraví. Například na přelomu letošního května a června, když jako členka správní rady Nadace Agrofert předávala v pražské Thomayerově nemocnici nový ultrazvukový přístroj (Babišovou či Nadaci Agrofert tehdy zmínily mimo jiné časopisy Claudia, Tina, Chvilka pro tebe, Rytmus života a TV MAX).

Letos v září pak časopisy z někdejší rodiny Bauer Media vydaly hned tři rozhovory s manželkou premiéra (časopis Pestrý svět, Rytmus života a Čas pro hvězdy), kde mluvila o důležitosti preventivních zdravotních prohlídek i o svém vlastním onemocnění slinivky.

Mafra oznámila dohodu o převzetí Bauer Media v říjnu 2018, samotný proces přebírání titulů pak zahájila v prosinci.

Výsledný mediální obraz Andreje Babiše i jeho rodiny za období prosinec 2018 – říjen 2019 ve zmiňovaných časopisech je jednoznačně pozitivní.

Výjimkou je rozhovor s režisérem Václavem Marhoulem v časopise Esquire, uveřejněný koncem srpna. Marhoul v něm sice mluví hlavně o novém filmu Nabarvené ptáče, do rozhovoru se ale vešla i tato jeho odpověď kritická k premiérovi:

„Lidé, díky pánům, jako je Zeman a Babiš, kteří jimi excelentně a dennodenně manipulují, žijí jen přítomností, svoji minulost neznají a o budoucnost se nezajímají. Když máte ve vedení státu lidi, kteří prokazatelně lžou a kradou, mluví a chovají se sprostě, když lidé vidí, že jim to prochází, stane se to, co se logicky stát musí. Začnou to dělat taky.“

Jinak jsou ale Babišovi v ostatních titulech prezentováni jako šťastná rodina a sám premiér jako člověk, který si jezdí do zahraničí oddechnout od náročné politické práce. Za pozornost stojí zejména nárůst počtu zmínek o Babišových v několika posledních měsících od letošního jara.

Šéfredaktor proti Babišovi

Ostře s tím naopak kontrastuje období před nákupem titulů Bauer Media vydavatelstvím Mafra. Konkrétně úsek od konce loňského listopadu až zpátky k parlamentním volbám v říjnu 2017, po kterých se Babiš stal premiérem.

V těchto třinácti měsících použily zmiňované lifestylové časopisy jméno „Babiš“ (či Babišová) celkem třináctkrát. Až na jednu výjimku (Pestrý svět, 14.11.2018, „Monika Babišová. Nákupní horečka“) ale nešlo o pohled do soukromí premiérovy rodiny či texty, ze kterých by vycházel Andrej Babiš pozitivně.

Naopak. Zmiňovaný magazín Esquire zveřejnil v lednu 2018 rozhovor s popularizátorem vědy Petrem Janem Juračkou. Ten si nebral servítky a mimo jiné v interview řekl: „Andrej Babiš vyhrál zcela suverénně parlamentní volby, přitom je to korupčník a zloděj.“ Velmi kritický byl i k Miloši Zemanovi.

Ještě pozoruhodnější je rubrika Slovo šéfredaktora z 25. července 2018, tedy z doby krátce před převzetím titulů Bauer Media vydavatelstvím Mafra.

Šéfredaktor Jiří Roth napsal: „Jestli novináři nazývají letní měsíce okurkovou sezonou, o červenci to rozhodně říct nemohou. Do Prahy přijeli The Rolling Stones, jejichž zpěvák Mick Jagger je o rok starší než prezident Miloš Zeman, vzhledově o dvacet let mladší.“

A pokračoval frontálním útokem na Andreje Babiše:

„Odjeli Stouni, přijely harleye a Babiš se dohodl se sociálními demokraty a komunisty na podpoře vlády. My v redakci jsme svolávali kandidáty na Esquire Mana, kteréžto ocenění vymyšlené naším časopisem zažívá letos pátou sezonu. Jak se letos nominuje a kdo o čem rozhoduje, si přečtete uvnitř čísla, já tu chci jenom jako každý rok zdůraznit, že naši kandidáti by měli být přesně ti muži, kteří se nikdy nesníží k podrazům jako současná vládní garnitura.“

Anebo příklad z dubna 2018: Při chronologickém mapování klíčových událostí během sta let od založení Československa u letopočtu 1982 v magazínu Esquire stálo: „Podle dokumentů slovenského ÚPN Andrej Babiš v Bratislavě podepsal spolupráci s StB.“

Dlužno dodat, že Jiří Roth šéfredaktorem časopisu zůstal dodnes.

Když volají od Babiše

Odvážnější byly před příchodem Babišovy Mafry i další tituly Bauer Media. Časopis Žena a život v srpnu 2018 zveřejnil vzpomínky tří žen na okupaci 1968. Mezi nimi i výpověď psychoterapeutky Jitky Vodňanské:

„Nevím, co se ještě musí stát, aby se náš národ vzpamatoval. Aby dostal znovu sílu, hrdost. Začíná převažovat skepse, rezignace, pocity bezmoci. Ale v tom minulém režimu to přece bylo ještě horší! Nicméně ten nepřítel byl znám. Měl jasné kontury. Tady je to teď rozmazané. Vidíme jen Zemana a Babiše. Ale to je jen hlava jakési mafie.“

Rozdíl mezi obdobím před a po nákupu časopisů Bauer Media vydavatelstvím Mafra je jasně patrný. Jak pro chystanou knihu o médiích z dílny HlídacíPes.org řekla bývalá dlouholetá šéfredaktorka magazínu Žena a život Michaela Kramárová, za jejích časů měli z rozhodnutí vydavatele novináři v Bauer Media striktní zákaz psát o politicích.

„Ani rozhovor třeba s nějakou mladou zajímavou političkou nepřipadal v úvahu,“ říká Kramárová, která z funkce odešla letos koncem května po více než devíti letech.

Před několika lety jí prý přišla do redakce nabídka, aby s Babišem do Žena a život udělali rozhovor s tím, že nebude mluvit o politice a časopis by ho představil jako otce od rodiny, který má rád psy a podobně. Redakce to odmítla. O čtyři roky později Mafra vydavatelství koupila.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)