Tři řadoví vojáci pěchoty. Všichni tři mají na prsou medaili, pravděpodobně, „Za odvahu“ (lze předpokládat podle stuhy a detailů z jiných fotografií). Tuto medaili dostávali řádoví vojáci a mladší důstojníci za osobní odvažný čin – narozdil od medailí za účast v nějaké vojenské akci (např. „Za dobytí Budapešti“). U vojáka zleva je také náprsní odznak „Výborný …“. Bohužel, nelze rozeznat druh činnosti, v níž voják vynikal. Existovaly odznaky jako např. „Výborný střelec“ nebo „Výborný dělostřelec“ či „Výborný kulometčík“. (Foto: Antonín Hanousek)

Když byli rudoarmějci ještě vítanými hosty. Unikátní fotky ruských vojáků z Prahy 1945

Napsal/a -pes- 12. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Letošní výročí konce 2. světové války zastínily vyhrocené spory o pomník maršála Koněva i napjaté česko-ruské vztahy. V květnu 1945 však věci vypadaly jinak. Rudá armáda dorazila do Prahy a její vojáci se v ulicích města bezstarostně usmívali. Zachycují to unikátní fotky Antonína Hanouska, jejichž další část HlídacíPes.org publikuje díky fotografovým potomkům, kteří snímky objevili až v posledních letech.

Autor fotografií Antonín Hanousek. Pravděpododobně jde o autoportrét.

Antonín Hanousek (ročník 1907) byl na konci války zaměstnancem Pražské městské pojišťovny a fotografování bylo jedním z jeho velkých koníčků. Dosáhl v něm i profesionální úrovně, jeho snímky vycházely v časopisech, například v časopise Pestrý týden měl i titulní fotku na obálce.

Vojáky zachytil před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 na pražské Ořechovce. Některé z nich HlídacíPes.org publikoval v předchozích letech, podařilo se ale objevit a popsat fotografie nové, dosud nezveřejněné (s výjimkou facebookové stránky Ořechovka a místního Věstníku Ořechovky).

„V pozůstalosti jsme našli kupříkladu i děkovný dopis pátera Opaska z Břevnovského kláštera za fotodokumentaci čehosi. Totéž víme od výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Ten byl nadšen jeho snímky svých výpravných kulis pro jedno loutkové představení,“ říká jeho vnuk Vít Hanousek.

V téže ulici o blok níže jsou stará vojenská kasárna. Syn Ivan Hanousek byl sice na konci války tříletý, ale vybavuje si, že se ruští vojáci často stavovali u nich na verandě a nechávali se portrétovat.

„Vojáci byli jen na negativech, žádné zvětšeniny. Předpokládám, že se v kasárnách rozkřiklo, že děda fotí, a tak tam začali chodit a nechávali si dělat fotky na památku,“ řekl HlídacíPes.org Vít Hanousek, který první snímky objevil teprve před několika lety. Jeden z vojáků nechal Hanouskovým i krátký děkovný vzkaz (viz foto).

Malý Ivan Hanousek s ruským vojákem „Batujevem“ na Ořechovce, 3. června 1945

O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.

Negativů z konce války je v rodinném archivu rodiny Hanouskových mnohem více. První z nich jsme přinesli v loňské galerii, další následují teď.

Za pozornost kromě vojáků samotných stojí třeba i detail v pozadí – na stejné okenní římse se vedle sebe sešly sovětská, americká a československá vlajka.

Autorkou popisků k fotografiím je Anna Chlebina, historička Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)