V ateliéru, 1978. Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

„Hitler byl génius.“ Provokující Václav Stratil vzpomíná na normalizaci

Napsal/a Post Bellum 19. října 2024
FacebookXPocketE-mail

„Žilo se po ateliérech. Lidi se spolu v soukromí kontaktovali natolik, že oficiální možnost prezentace jim ani nechyběla,“ vzpomíná malíř, kreslíř a výtvarný fotograf Václav Stratil na život alternativních umělců v době normalizace.

Václav Stratil byl vášnivým kreslířem už od předškolního věku: „Od svých čtyř do sedmi let jsem nakreslil asi sedm set lišek, které všechny běží zleva doprava, protože jsem levák.“

Liška, inspirovaná obrázky Josefa Lady, ho oslovovala svou chytrostí i jistou symbolickou ambivalencí mezi „dobrem“ a „zlem“.

Portrét s kytarou. Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Umění může být všechno

Dětství a mládí prožil v Olomouci, kde začal na prahu normalizace na filozofické fakultě místní univerzity studovat výtvarnou výchovu pro dospělé. V Olomouci se také setkával s Milanem Kozelkou, představitelem karlovarského undergroundu:

„Díky němu jsem pochopil, že umění může být všechno: rozhovor, procházka po ulici, cokoliv…“

O emigraci neuvažoval, ale sedmdesátá léta, kdy pracoval jako metodik pro amatérské výtvarníky a učitel na lidové škole umění, přežíval s vydatnou podporou alkoholu:

„Po pěti rumech a po deseti pivech se to snášelo lépe, takže jsme chlastali jak duhy.“ Státní bezpečnost ho nutila ke spolupráci, na přelomu 70. a 80. let absolvoval šest výslechů. Poslední skončil tím, že ho estébáci odvezli na zasněžené pole a tam ho ztloukli do bezvědomí:

„Měl jsem tam zmrznout nebo vykrvácet.“

Naštěstí ho našel obyvatel nedaleké vesnice a odvezl do nemocnice, jinak by na poli patrně zemřel.

Chtěl prověřit cenzuru

V roce 1983 přesídlil s rodinou do Prahy, pracoval jako noční hlídač v Anežském klášteře a nadále se věnoval tvorbě, často s duchovní tematikou.

Ze série Řeholní pacient. Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

Vystavoval především neoficiálně, později se mu dařilo vystavovat v různých méně exponovaných prostorách na okraji Prahy. Vzpomíná na soudržnost celé tehdejší neoficiální výtvarné scény:

„Když byla v osmdesátých letech jakákoli zakázaná výstava, sešly se tam všechny generace. To už dnes neexistuje.“

Od devadesátých let působil jako pedagog Fakulty výtvarných umění na Vysokém učení technickém v Brně. V té době začal vystupovat také jako hudebník a zpěvák.

V roce 2015 ho to stálo jeho pedagogické místo, když v televizi provokativně zazpíval písničku oslavující Hitlera a pochvalně se vyjádřil, že „Hitler byl génius a málokdo dokázal to, co on“. „Chtěl jsem prověřit cenzuru, která tady je, a není,“ komentuje to Václav Stratil.


Autorka textu Barbora Šťastná ůsobí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. stoletíJde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)