Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Milion chvilek, zdroj

Kdo platí demonstrace proti Babišovi a Benešové? Podívat se může každý

Na dnešní podvečer, v úterý 4. června, je na Václavské náměstí v Praze svolána další z demonstrací pořádaná sdružením Milion chvilek. Podle organizátorů půjde o největší demonstraci od listopadu 1989. Akce má i řadu kritiků, z nichž se mnozí podivují nad tím, kde na to „ti lidé berou čas“, „proč zpochybňují výsledky demokratických voleb“ a také „kdo to všechno platí“.

Finanční stránku věci zmínila ve svém víkendovém vystoupením v pořadu Partie na TV Prima kupříkladu i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, proti jejímuž vládnímu angažmá demonstrace také míří.

Ono to něco stojí

„Mám z toho dojem, že se jedná o opravdu přehnané reakce populace, která se nesmířila s tím, že tady máme nějaké výsledky parlamentních a prezidentských voleb. Takhle na to nahlížím já, navíc ti pořadatelé si na tom budují svoji vlastní kariéru, to už je zjevné, že se snaží zviditelnit, a je zajímavé také, kdo ty demonstrace platí,“ vypíchla Benešová a dodala:

„Protože jsou tam plazmové obrazovky, je tam ozvučení, pořádají se tam koncerty, ty taky něco stojí, takže dělá to na mě takový nepříjemný dojem, já sama osobně tedy ty demonstrace nějak blíž nesleduju, já na to nemám ani čas.“

Financování akcí zmínil například i častý respondent dezinformačních webů, bývalý český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

„Připočtu-li k tomu, že každý týden se na náměstích scházejí demonstranti ke svým podivným dvouhodinkám odporu vůči prezidentovi, premiérovi a momentálně (trochu nelogicky) právě jmenované ministryni spravedlnosti, začínám mít obavy. Budou-li mít jejich sponzoři dost trpělivosti s financováním chvilek nenávisti, nakonec se z toho vyklube další barevná revoluce. Sametová určitě nebude,“ napsal Bašta ve svém komentáři pro web prvnizpravy.cz.

Odpověď spojená s financováním je přitom zcela prostá a snadno dohledatelná – jde o dobrovolné příspěvky od jednotlivců. Nezisková organizace (právním jazykem zapsaný spolek) Milion chvilek zřídil už 5. února transparentní účet u Fio banky. Ten od té doby zaznamenává příjmy i výdaje.

Transparentní účet je zde. 

„Členů spolku je kolem deseti, dobrovolníků je více než sto a stále se rozrůstáme. Nejsme navázáni na žádnou aktivistickou skupinu, politickou stranu, univerzitu či podnikatelské struktury,“ píše na svém webu spolek.

„Vyhrazujeme si právo odmítnout dary od subjektů či osob, jejichž činnost není v souladu se základním účelem našeho spolku. Nepřijímáme dary od politických stran,“ zdůrazňují zástupci „Milionů chvilek“.

Mají stejné deštníky!

Hlavní mluvčí spolku je šestadvacetiletý student filosofie, bohemistiky a teologie Mikuláš Minář

Jen v roce 2018 spolek na darech od lidí vybral bezmála čtyři miliony korun. „Vybrali jsme hodně peněz, nedokázal jsem si představit, že nám lidé tolik přispějí. Ale na druhé straně – tolik peněz Andrej Babiš vydělá za tři hodiny, tolik stojí provoz jeho markeťáků asi za měsíc,“ řekl Minář v rozhovoru pro ekonomický týdeník Euro.

 

 

Zhruba 1,7 milionu korun šlo v roce 2018 na propagaci přes sociální sítě. V transparentním účtu lze najít i konkrétní výdaje například na výrobu oboustranného letáku velikosti A4 v počtu 150 000 kusů na akci 4. června za cenu 64 500 Kč.

Nebo „technické zajištění demonstrace 21. 5. 2019 – ozvučení, pódium, stánky, elektrocentrála, produkce, zábrany, kotvící nádrže“ na akci z 21. května za cenu 200 tisíc Kč a pronájem tří LED obrazovek na stejnou demonstraci na Václavském náměstí za 100 tisíc Kč.

Aktuální demonstrace má být větší i organizačně náročnější, obrazovek má být pět, lepší má být i ozvučení dolní části Václavského náměstí. Náklady na organizaci vyjdou podle Mináře asi na 400 tisíc korun.

Po demonstraci na Staroměstském náměstí na konci dubna se premiér Andrej Babiš pozastavil ve vysílání České televize nad tím, že „účastníci protestu v Praze měli stejné transparenty i stejné deštníky“.

Vysvětlení nabízí opět pohled do výpisu transparentního účtu. Položka „deštníky Deston.cz Czech 350 + 270 kusů – na akci 29. 4. 2019 – kus za 90,- bez DPH“ vyšla na 67 518 Kč.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

25 komentářů

 1. Lucie Maňáková napsal:

  To je všechno hezké, že lidé sypou do rozjetého vlaku, ale ten rozjezd stál před více než rokem, v době neexistence transparentního účtu, pěkný majlant a kde na to tehdy organizátoři vzali, to nikdy nikomu neřekli, a to prosím ani na přímý dotaz. Navíc začínali nezávislou peticí, na kterou nalákali pěknou řádku podpisů, čímž napálili docela dost občanů, kteří jsou sice naštvaní, ale na druhou stranu nesouhlasí se zapáleným proEU nábojem, který je rovněž součástí poselství těchto tzv. protibabišovských demonstrací. Docela dobře to vypadá, že před sebou někdo mává Babišem, aby lidem tlačil Brusel.

  • Tondach napsal:

   …. ten váš nesouhlas se zapáleným EUnábojem to všechno vysvětluje….!

  • Martin napsal:

   Tak třeba já jsem jim poslal 1000 hned na začátku, a nebyl jsem sám, viz ten transparentní účet… tam na to vzali… a předtím, no co podle vás mělo být „před tím“?

   Ale gratuluji, přišla jste na to, „tlačí Brusel“. Ten Brusel, kde máme své slovo, jenom jej většinou neumíme použít, protože jsme to dost možná neuměli nikdy, naše zahraniční politika stála skoro vždy za starou belu. Ale zkuste kontaktovat naše ministry, poslance Evropského parlamentu a další politiky, co pro nás „v Bruselu“ dělají.

   Je to všechno jenom na vás, máme zatím vcelku otevřenou demokratickou společnost se sílící občanskou složkou, to je přece fajn.

 2. Libor Papež napsal:

  Spíš by jste se měli starat o to, kde vezmete 500 mil na sekyru kterou zasekl v Bruselu Anofert

  • Majka napsal:

   To je hrozné, jak jste nenávistní proti panu Babišovi, který je úspěšný ve svém osobním životě i v politice a ve vedení státu. Místo toho , co by všichni nýmandi měli šoupat nohama a poučit se od úspěšného člověka, jsou tu uměle vyvolávané manifeste, Nevím, kdo ty nenávistné demonstrace svolává, ale lituji všechny, kdo se jich zu’častňuje. Tito rádoby demonsttující se naivně domnívají, že o něco bojují, ale jsou jen voděné loutky nenávistné opozice. Lituji vás, vy zapšklé, nenávistné ovce, které se nechávají vodit. Lidi. prosím, myslete, nebuďte ovce! Kdy vám bylo líp? Za Kalouska schopného všeho? Nebo za neschopného Sobotky? Babiš nikdy nezklamal, vždy dělal dobré rozhodnutí pro lidi. Tak se proberte!

   • Tondach napsal:

    Ano, Sobotka byl totálně neschopný ve vytváření vládních průserů ….. byly za jeho vlády takové demonstrace? Řešily se za jeho vládnutí jeho osobní průšvihy? Vletěl na něj audit z Evropské komise?
    V čem je Babiš tak úspěšný, že z toho přicházíte o rozum?

    • ČERT napsal:

     No, za Sobotky tady přece byly takové, pravda, méně početné demonstrace, které tedy souvisely s migrační krizí a jejími okolnostmi (tak rok 2015, i 2016, jako Konvička, i Okamura a spol.), a dost se to tedy i proti Sobotkovi taky obracelo. Je pravda, že byl obecněji vnímán za takového poměrně slabého, manipulovatelného politika. Ale zdůrazňuji, BYL VNÍMÁN, a ty demonstrace byly úplně o něčem jiném; a už vůbec tímhle OBYČEJNÝM KONSTATOVÁNÍM nemířím k Babišovi – do něj mi nic není…

   • Karel Prát napsal:

    Můžete upřesnit, co Babiš udělal pro lidi? … a možná, že by jste mohla ty „lidi“, paní (pane) Majka vyjmenovat písemně – určitě Vám na to bude stačit papír A5 … a neohánějte se prosím 900,- Kč pro důchodce – zatímco Kalousek v době krize přidal nějakých 43,- Kč (ale průměrný důchod byl 44% průměrné mzdy), tak (ne)Bureš Babiš sice přidal v době růstu 900,- Kč (ale průměrný důchod klesl na 33% průměrné mzdy) … pokud si to neumíte spočítat, tak Vám to velmi rád vysvětlím …

   • Daniel Květoň napsal:

    Mír, dávno jsem se probral a důvěra v politiky a politiku mě míjí. Politika je pouze zástěrka pro činnost za oponou. Politici by měli dělat službu občanům, za to jsou placeni. Babišovi můžeme být vděčni pouze za jediné, za to že ukázal o čem je politika, že se dá legálně obírat všechny okolo sebe, ničit životní prostředí a postihy jsou pasé. Jinak důsledky Babišova vládnutí teprv přijdou, jelikož absolutně míjí důležité investice a investuje do antiproduktivních řešení. Pěkný den

   • Pavel Adamec napsal:

    A to jako myslíte vážně? Nebo je to pokus o sarkasmus?

   • Martin napsal:

    Marku Prchale, jsi to ty? 🙂

    Ale vážně – já bych mohl říct, že ovce jste vy. Tak nekritický obdiv k Vůdci, no, už jsme to tu párkrát měli a moc se to neosvědčilo. Babiš má na triku několik zásadních problémů, ale vy jste se rozhodla, že je nechcete vidět.

    Víte, že Agrofert pravděpodobně získal nelegálně?
    Víte, že kvůli Čapímu hnízdu pravděpodobně podváděl?
    Víte, že Agrofert stále de facto patří Babišovi?
    Víte, že Agrofert dost možná bude vracet stovky milionů dotací (a proto se za něj Babiš tak pere?)
    Víte, že je Agrofert docela zadlužený?
    Víte, že Babišova vláda rozpustila všechny rezervy, připravené předchozími vládami na časy, kdy se nebude hospodářství tolik dařit?

    Možná to víte, možná to ignorujete schválně.
    Takže až budete příště mluvit o ovcích, zapojte napřed sebereflexi…

 3. LuLuk napsal:

  Tak jsem si pustil ze záznamu Partii s paní Benešovou…
  Do Prahy se nedostanu, ale alespoň pár symbolických stokorun Milionu chvilek pošlu!

  • uděláte lépe, když budete sám něco „podnikat“ ve svém okolí a hlavně sám za sebe, než posílat prachy !!!!!

 4. PM napsal:

  Děkuji za článek, ale jak tuto informaci dostat do zpravodajství TV NOVA, Prima a karikaturního Barrandova. Na těchto stránkách je to nošení dříví do lesa. 🙂

  • Tondach napsal:

   Bohužel to ani tady není „nošení dříví do lesa“!

 5. Evropan napsal:

  T.G.Masaryk jako velký demokrat uznával jen volby a vyjednávání: „Nepřijel jsem do Čech, abych se nechal komandovat ulicí,“ a souhlasil s rozehnáváním demonstrací obušky nebo střelbou.
  Něco jiného byly protikomunistické demonstrace, kdy byla vláda jedné strany. Bohužel opakování vítězného února si přeje pražská menšina (ODS).

  • Martin napsal:

   Prosím Vás, ve které písemnosti T.G.M. vyjadřuje souhlas s rozehnáním pokojné demonstrace střelbou? Zdá se mi že o správnosti vašich informací se dá s úspěchem pochybovat. “Stát se udržuje těmi ideály ze kterých vznikl a program český jest humanita. Demokracie jest politické uskutečňování Lásky k bližnímu.” T.G.M.

   • Evropan napsal:

    Praha ovšem demonstruje a vyznává svého tunelvelikána, který řekl: Krást můžete, ale nesmíte se nechat chytit.“ Český venkov procitl, ale Pražák musí mít vždycky pravdu, takže marné jsou naděje, pryč a pryč je všechno.

   • petrph napsal:

    „..Masaryk, jinak pověstný svými sympatiemi k demokratické levici, jasně viděl nebezpečí rozvratu, do nějž mohlo mladou demokracii přivést váhání na nesprávném místě a osobně schválil použití síly. Rázná akce pražské policie a četnictva vedla 9. prosince 1920 po krátké, zuřivé potyčce s dělnickými hlídkami k vyklizení Lidového domu a jeho předání zpět sociálně demokratickému vedení.

    Odpovědí levice byla výzva ke generální stávce. Ta v některých „rudých“ oblastech republiky (Kladensko, Brněnsko a Rosicko-Oslavansko) přerostla ve skutečné revoluční vystoupení a pokusy o puč. Rudé gardy zabíraly továrny, nádraží a další důležité objekty. Za této situace Masaryk neváhal dát pokyn k nasazení ozbrojených sil a zavedení stanného práva…“
    Události roku 1920..
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/boj-o-lidovy-dum/7744

    Mimochodem velice zajímavá je závěrečná věta toho článku „.. Nemalou zásluhu na tom (uklidnění situace) mělo i umírněné a rozumné chování naprosté většiny Pražanů. “
    Čili v podstatě pravý opak toho co se děje teď, kdy spousta lidí pokládá naopak za svou občanskou povinnost se do těch demonstrací a nepokojů proti vládě zapojit…

 6. Honza napsal:

  Zajímavé…
  Když Vondra ozvučoval akce při předsednictví ČR Evropské unii, stálo to „stonásobky“…

 7. Quichote napsal:

  Hlavní mluvčí spolku šestadvacetiletý student filosofie, bohemistiky a teologie Mikuláš Minář nemá zřejmě co na práci, proto je také v 26 pořád studentem. Student filosofie, bohemistiky a teologie. Pane studente, volby byste takhle neakceptoval? Kde jste byl o volbách? Neuspěl jste? Právo většiny neuznáváte? Jaký jste demokrat?

  • Martin napsal:

   Argument o studentovi, který ve 26 letech studuje musí vyplývat z neznalosti. Patrně nemáte vysokoškolské vzdělání jinak byste věděl že průměrný věk absolventů V.Š. je 25 let při studiu jednoho oboru. Studovat tři obory je kromobyčejně náročné a logicky i déla trvá. Tedy argument nízký. A prosím zkuste pochopit že nikdo nezpochybňuje výsledek svobodných voleb. Když žena najde na košili svého muže cizí rtěnku, teké musí mlčet? Aby nezpochybňovala výsledek svobodně uzavřeného manželství?

  • Tondach napsal:

   Nemá politické ambice! Ne každý chce vládnout! Ani tenhle student ne!
   Co ještě nechápete?

  • PM napsal:

   Smutná neznalost,
   zjistěte si o tom statečném chlapci něco, než začnete pomlouvat a odsuzovat.
   Jste pouze trapný.
   Osobní statečnost toho chlapce je obdivuhodná. Až nastoupí po Zemanovi někdo normální, bude zajisté vyznamenán.

  • jan g napsal:

   abych se priznal, rikam po pravde, take jsem se podepsal pod petici aby ANDREJ B. odstoupil,ale bylo to jeste v dobe myslim v lednu,letoska, dnes toho hodne lituji, ikdyz mam k panu premierovi vyhrady, ale nesouhlasim timto zpusobem protestu, to ze nekdo zverej ńi transparentni ucet fajn, ale muze mit i jiny neverejny,navic 4 cervna byl jsem se na dvacet mnut podovat na VACLAVAK do prostoru kde jezdi tramvaje, a bylo mi i nekterych demonstrantu castecne lito a hlavne proto, ze nevidi zadnou alternativu,…v odstate vyznelo,ze je jim jedno, co bude dal hlavne at odstoupi premer paní BENESOVA i president,…,a navic volby by spolkly 2 mld korun pokud by se konaly letos eventualne zacatke roku 2020, a vysledek velmi podobny, tak co to je za resení, ….jan

Přidávání komentářů není povoleno