Kdo platí demonstrace proti Babišovi a Benešové? Podívat se může každý

Napsal/a Robert Břešťan 4. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Na dnešní podvečer, v úterý 4. června, je na Václavské náměstí v Praze svolána další z demonstrací pořádaná sdružením Milion chvilek. Podle organizátorů půjde o největší demonstraci od listopadu 1989. Akce má i řadu kritiků, z nichž se mnozí podivují nad tím, kde na to „ti lidé berou čas“, „proč zpochybňují výsledky demokratických voleb“ a také „kdo to všechno platí“.

Finanční stránku věci zmínila ve svém víkendovém vystoupením v pořadu Partie na TV Prima kupříkladu i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, proti jejímuž vládnímu angažmá demonstrace také míří.

Ono to něco stojí

„Mám z toho dojem, že se jedná o opravdu přehnané reakce populace, která se nesmířila s tím, že tady máme nějaké výsledky parlamentních a prezidentských voleb. Takhle na to nahlížím já, navíc ti pořadatelé si na tom budují svoji vlastní kariéru, to už je zjevné, že se snaží zviditelnit, a je zajímavé také, kdo ty demonstrace platí,“ vypíchla Benešová a dodala:

„Protože jsou tam plazmové obrazovky, je tam ozvučení, pořádají se tam koncerty, ty taky něco stojí, takže dělá to na mě takový nepříjemný dojem, já sama osobně tedy ty demonstrace nějak blíž nesleduju, já na to nemám ani čas.“

Financování akcí zmínil například i častý respondent dezinformačních webů, bývalý český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

„Připočtu-li k tomu, že každý týden se na náměstích scházejí demonstranti ke svým podivným dvouhodinkám odporu vůči prezidentovi, premiérovi a momentálně (trochu nelogicky) právě jmenované ministryni spravedlnosti, začínám mít obavy. Budou-li mít jejich sponzoři dost trpělivosti s financováním chvilek nenávisti, nakonec se z toho vyklube další barevná revoluce. Sametová určitě nebude,“ napsal Bašta ve svém komentáři pro web prvnizpravy.cz.

Odpověď spojená s financováním je přitom zcela prostá a snadno dohledatelná – jde o dobrovolné příspěvky od jednotlivců. Nezisková organizace (právním jazykem zapsaný spolek) Milion chvilek zřídil už 5. února transparentní účet u Fio banky. Ten od té doby zaznamenává příjmy i výdaje.

Transparentní účet je zde. 

„Členů spolku je kolem deseti, dobrovolníků je více než sto a stále se rozrůstáme. Nejsme navázáni na žádnou aktivistickou skupinu, politickou stranu, univerzitu či podnikatelské struktury,“ píše na svém webu spolek.

„Vyhrazujeme si právo odmítnout dary od subjektů či osob, jejichž činnost není v souladu se základním účelem našeho spolku. Nepřijímáme dary od politických stran,“ zdůrazňují zástupci „Milionů chvilek“.

Mají stejné deštníky!

Hlavní mluvčí spolku je šestadvacetiletý student filosofie, bohemistiky a teologie Mikuláš Minář

Jen v roce 2018 spolek na darech od lidí vybral bezmála čtyři miliony korun. „Vybrali jsme hodně peněz, nedokázal jsem si představit, že nám lidé tolik přispějí. Ale na druhé straně – tolik peněz Andrej Babiš vydělá za tři hodiny, tolik stojí provoz jeho markeťáků asi za měsíc,“ řekl Minář v rozhovoru pro ekonomický týdeník Euro.

 

 

Zhruba 1,7 milionu korun šlo v roce 2018 na propagaci přes sociální sítě. V transparentním účtu lze najít i konkrétní výdaje například na výrobu oboustranného letáku velikosti A4 v počtu 150 000 kusů na akci 4. června za cenu 64 500 Kč.

Nebo „technické zajištění demonstrace 21. 5. 2019 – ozvučení, pódium, stánky, elektrocentrála, produkce, zábrany, kotvící nádrže“ na akci z 21. května za cenu 200 tisíc Kč a pronájem tří LED obrazovek na stejnou demonstraci na Václavském náměstí za 100 tisíc Kč.

Aktuální demonstrace má být větší i organizačně náročnější, obrazovek má být pět, lepší má být i ozvučení dolní části Václavského náměstí. Náklady na organizaci vyjdou podle Mináře asi na 400 tisíc korun.

Po demonstraci na Staroměstském náměstí na konci dubna se premiér Andrej Babiš pozastavil ve vysílání České televize nad tím, že „účastníci protestu v Praze měli stejné transparenty i stejné deštníky“.

Vysvětlení nabízí opět pohled do výpisu transparentního účtu. Položka „deštníky Deston.cz Czech 350 + 270 kusů – na akci 29. 4. 2019 – kus za 90,- bez DPH“ vyšla na 67 518 Kč.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)