, Zdroj: Facebook ANO

Kdo je nejštědřejší k politickým stranám. Podívejte se na mapu dárců

Napsal/a Kamil Gregor 22. května 2015

V dubnu politické strany podle zákona předložily do Poslanecké sněmovny výroční zprávy o svém financování, které obsahují mimo jiné seznamy dárců, a to jak firem, tak jednotlivých lidí.

Výroční zprávy by měly obsahovat i adresy dárců, takže je lze zakreslit na mapu. To jsme udělali v případě těch dárců, u nichž je uvedena plná adresa včetně ulice a čísla domu (nejen název obce) a kteří straně poslali peněžitý dar.

Podívali jsme se na všechny sněmovní strany kromě ČSSD, jejíž výroční zpráva adresy neuvádějí, KSČM a Úsvitu, které měly jen několik málo dárců.

Velikost bubliny odpovídá objemu daru. Když na ní kliknete, zobrazí se údaje o dárci a výše daru. Originály výročních zpráv jsou dostupné na webu Poslanecké sněmovny.

Digitalizované seznamy dárců (pro všechny sněmovní strany kromě ČSSD) najdete v přehledné tabulce. O darech za rok 2014 se více můžete dočíst v analýze datových žurnalistů Českého rozhlasu.

A proč jsou seznamy vlastně tak důležité? Například v roce 2012 se ukázalo, že lidé figurující mezi dárci SPOZ vůbec nevěděli, že by straně nějaké peníze darovali. Co když na mapě dárců najdete i sami sebe?

 

 

 

 

 

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies