Kauza Česká pošta: Zkrácené řízení se protahuje, státní zástupce chce čas navíc
Podnikatel Lukáš Čadek a bývalý policista a člen ČSSD Kamil Choc, kteří podle policie sjednávali úplatek v kauze České pošty, už měli stát pět dní před soudem. Taková jsou pravidla zkráceného řízení, která Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v případu použil. Jenže se tak nestalo.
Bleskové vyřízení se komplikuje, státní zástupce rozhodl o prodloužení dvoutýdenní lhůty.
Kvůli dění kolem České pošty zasedalo v srpnu předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Ministři mluvili o zájmech soukromých firem, které se snaží destabilizovat bezpečnostní situaci v největším státním podniku v zemi.
ÚOOZ pak kauzu bleskově vyšetřil jako banální případ nepřímého úplatkářství. 27. srpna sdělil Čadkovi a Chocovi podezření ze spáchání přečinu, což je právní termín pro zahájení zrychleného přípravného řízení. Do dvou týdnů, tedy do minulého čtvrtka, pak měli oba muži stát před soudem.
Dohodnou se o vině a trestu?
Nestalo se. „Musíme čekat, zatím nám ve věci nic nepřišlo,“ uvedl Čadkův advokát Marek Dolejš.
Na čem se vyšetřování zadrhlo, nechce státní zastupitelství komentovat. Zdeněk Matula z VSZ v Praze pouze na dotaz redakce HlídacíPes.org nepřímo potvrdil prodloužení původní lhůty.
„Zkrácené přípravné řízení nebylo dosud ukončeno. Až se tak stane, bude k tomu vydána krátká tisková zpráva, v níž – pokud dojde k podání návrhu na potrestání nebo návrhu na schválení dohody o vině a trestu – bude uveden i soud, k němuž bude návrh směřovat,“ uvedl Matula, který případ dozoruje.
Psali jsme: Kauza Česká pošta: Z vážného ohrožení demokracie banální krimistorka
Důvod prodloužení ani na opakovaný dotaz Matula nesdělil. Pouze dodal, že nejzazší termín pro ukončení zkráceného přípravného řízení vyprší 10. října.
To by ale podle trestního řádu přicházelo v úvahu jen v případě, že by státní zástupce sjednal s podezřelými dohodu o vině a trestu. Pokud by státní zastupitelství trvalo na tom, že oba muži patří před soud, lze lhůtu prodloužit o pouhých deset dní. V takovém případě by se soudní líčení muselo konat do konce tohoto týdne.
Trestní řád dává ovšem státnímu zástupci i možnost, aby řízení s Čadkem a Chocem podmínečně zastavil.
Organizovaná skupina? Prý ne
Choc podle policie nabízel Čadkovi, že za tři miliony korun vyřeší jeho letitý obchodní spor s Českou poštou. Padlo i jméno ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), kterému podle Choce měl připadnout milion, dva miliony pak ČSSD.
Policie se kauzou nejprve zabývala jako závažným trestným činem se znaky organizovaného zločinu. Proto také na případu pracoval ÚOOZ, který se jinak drobnou korupcí nezabývá a zabývat nemá.
Jenže jak pro HlídacíPes.org uvedla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková, znaky závažnosti a organizovanosti se při vyšetřování nepotvrdily. „Poté, co jsme prověřili všechny informace, především pak kvalitu informací poskytnutých jedním z podezřelých, bylo podezření na organizovaný zločin vyloučeno,“ uvedla.
K nasazení elitního útvaru dodala, že šlo o ojedinělý, avšak zcela legitimní prostředek.
Ke kauze České pošty jsme dosud vydali:
Muž týdne Milan Chovanec: Rázný ministr vnitra surfující na vlně „soft“ populismu
Babišův Agrofert si stěžuje na únik informací z vyšetřovacího spisu. Žalobce zůstává v klidu
Trestní stíhání firmy z holdingu Agrofert: Jeden Babiš, dva různé metry
Policie navrhla obžalovat Českou poštu a další firmy, je mezi nimi i Babišův Agrotec
Milan Chovanec: Prodejce nábytku, rychlostudent z Plzně, dnes ministr vnitra v problémech
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)