Kauza Česká pošta: Z vážného ohrožení demokracie banální krimistorka

Napsal/a Robert Malecký 28. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ještě před osmi dny to po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu vypadalo, že se kvůli dění kolem České pošty otřásají základy demokratického zřízení v ČR. Teď se protimafiánský útvar podstatu celého případu – tedy nabídku Kamila Choce, že problém podnikatele Čadka v poště za tři miliony korun vyřeší k jeho spokojenosti – rozhodl žalovat jako nepřímé úplatkářství ve zkráceném řízení. A policejní prezídium k tomu na dotaz HlídacíPes.org dodává: Podezření na organizovaný zločin bylo vyloučeno.

Podnikatel Lukáš Čadek a bývalý policista Kamil Choc půjdou ve zkráceném řízení před soud. Kauzu údajného úplatku pro ministra vnitra Milana Chovance a ČSSD bleskově vyšetřil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Proč elitní útvar? „Když už v tom byli…“, odpovídá policejní prezidium.

Ohrožení státu?

Nechceme opakovat chyby Nečasova kabinetu, který ignoroval signály a informace od zpravodajských služeb v České republice a nebyl schopen na ně reagovat. Slova premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z minulého čtvrka naznačovala, že situace kolem České pošty je vážná.

„Snaha o větší transparentnost naráží na řadu soukromých zájmů. Jsou tady i soukromé firmy, které vytváří tlak na to, aby vedení pošty a ministerstvo vnitra takto důsledně nepostupovalo,“ řekl Sobotka.

„Dozvěděli jsme se informace, které jsou velmi důležité a mohou mít zásadní dopad na další kauzy. Jsem přesvědčen, že celá situace je velmi složitá,“ dodal vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Pokud takové nebezpečí existuje, pak se ovšem netýká podstaty příběhu, kterým je údajná korupční nabídka bývalého policisty a člena středočeské ČSSD Kamila Choce podnikateli Lukáši Čadkovi, že za tři miliony korun vyřeší jeho problém se zrušenou zakázkou v poště. Čadek po státním podniku požaduje 27 milionů korun, o které prý přišel, když na základě ústní dohody nakoupil drobné předměty do spotřebitelské hry České pošty.

Žádná organizovaná skupina

Policejní prezidium totiž na dotaz redakce HlídacíPes.org přímo vyloučilo, že by tato linka případu obsahovala jakékoli podezření na účast organizované skupiny.

„Informace, které jsme měli v prvotním oznámení, nasvědčovaly spáchání závažného organizovaného trestného činu. Proto se také kauzou zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu SKPV. Ovšem poté, co jsme prověřili všechny informace, především pak kvalitu informací poskytnutých jedním z podezřelých, bylo podezření na organizovaný zločin vyloučeno,“ uvedla mluvčí prezidia Jana Macalíková.


Psali jsme: Muž týdne Milan Chovanec: Rázný ministr vnitra surfující na vlně „soft“ populismu


Situace, kdy ÚOOZ vyšetřuje bagatelní věc, která skončí zkráceným trestním řízením, je v českém prostředí naprosto výjimečná. Připouští to i policejní prezidium. „Co se týká použití zkráceného přípravného řízení v kauze úplatků, šlo o ojedinělý, avšak zcela legitimní prostředek,“ dodala Macalíková.

Podle ní je logické, že když už ÚOOZ kauzu načal, též ji dokončil. „Jakýkoliv jiný postup by znamenal nehospodárnost a neefektivitu,“ uvedla Macalíková. Dodala, že vše probíhalo ve spolupráci a po dohodě se státním zastupitelstvím. Podle kontextu šlo nejspíše o Vrchní státní zastupitelství v Praze, na které se Čadek letos v červnu sám obrátil.

Praxe bývá opačná

Situace, kdy vrchní státní zastupitelství nebo elitní útvar zjistí, že kauza není „pro ně“ a případ předá na nižší stupeň, přitom není nijak neobvyklá a má i oporu ve vyhlášce o jednacím řádu státního zastupitelství. V minulosti se tak VSZ v Praze „zbavilo“ například kauzy údajně předražených přístrojů v severočeských nemocnicích, protože nebylo dosaženo 150milionové škody, která je stanovena jako hraniční. Případ nakonec přebralo o dva stupně nižší Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Korupční případ vyšetřovaný celorepublikovým útvarem je zcela výjimečný i z hlediska statistik trestné činnosti žalované ve zkráceném řízení. Mezi zhruba 30 tisíci takovými případy za letošních prvních sedm měsíců je nejvíc krádeží a ostatních majetkových trestných činů – konkrétně přes 9 tisíc. Hospodářských trestných činů bylo 2,5 tisíce, násilných 1778.

S posudkem do médií

Rychlá práce ÚOOZ v případu nefiguruje poprvé. Už v polovině srpna údajně vypracovali policejní experti posudek, podle něhož někdo manipuloval s mailovou komunikací mezi Chocem a manažerkou pošty Barborou Snopkovou Haberovou.

„Kč za kávu bude,“ psal Choc a manažerka měla odpovědět, že „udělá maximum“. Tato část ovšem byla podle policie připsána později. Místo v trestním řízení se tato informace okamžitě objevila ve vybraných médiích, což hrálo do karet ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

 


Ke kauze České pošty jsme dosud vydali:

Babišův Agrofert si stěžuje na únik informací z vyšetřovacího spisu. Žalobce zůstává v klidu

Trestní stíhání firmy z holdingu Agrofert: Jeden Babiš, dva různé metry

Policie navrhla obžalovat Českou poštu a další firmy, je mezi nimi i Babišův Agrotec

Milan Chovanec: Prodejce nábytku, rychlostudent z Plzně, dnes ministr vnitra v problémech

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)