Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Farma Čapí hnízdo, zdroj

Jak kauza Čapí hnízdo přizvala k vládnutí s Babišem Okamurovce a komunisty

Už tři roky před tím, než v roce 2006 začala stavba Čapího hnízda, „nejlepšího projektu, který Andrej Babiš vymyslel“, vznikl na Nejvyšším státním zastupitelství zajímavý dokument. Výklad k tomu, jak by měla pozemská spravedlnost pohlížet na podvody spojené s penězi z Evropské unie. Nabízí i s odstupem času zajímavé čtení. 

Text je aktuální i pro Andreje Babiše a jeho blízké, kteří jsou obviněni právě z trestných činů, „jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy Evropské unie“.

Falešné, nesprávné, neúplné…

Poslanci, kteří budou hlasovat o vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, se asi budou těžko řídit téměř patnáct let starým obecným právním stanoviskem. Přesto není od věci v něm zalistovat.

Dokument nese datum 22. října 2003, jde tedy o dobu před vstupem Česka do Evropské unie. Nicméně už v té době Česko – jak se říká – čerpalo z předvstupních fondů.

Podstatná je i pro současnost tato definice podvodného jednání poškozujícího finanční zájmy EU: (…) úmyslná jednání či opomenutí, týkající se použití nebo předložení falešných, nesprávných či neúplných prohlášení nebo dokumentů majících za následek nesprávné použití či zadržení prostředků z všeobecného rozpočtu Evropských  společenství nebo rozpočtů jimi či v jejich prospěch spravovaných, neposkytnutí informací za porušení zvláštní povinnosti se stejným následkem, použití takových prostředků v rozporu s účelem, k němuž byly původně určeny,  a použití legálně získané dávky se stejným následkem.

Připomeňme, že Babiš byl obviněn právě z toho, že předložil neúplné informace a následkem toho čerpal dotaci, na niž by jinak nárok neměl.

Tedy – uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu Agrofert, kvůli této změně pak nebylo možné dohledat majitele společnosti Farma Čapí hnízdo, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínky, se společnost vrátila opět pod Agrofert. Okolnosti přitom nasvědčují tomu, že Babiš (respektive Agrofert) Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv.

Vliv Čapího hnízda

Ve výše citovaném textu Nejvyššího státního zastupitelství se pochopitelně nepíše nic ve smyslu, že „když jde o politiku, musí spravedlnost stranou“, ani o tom, že by se mělo při posuzování konkrétních činů přihlížet k tomu, zda náhodou mezi obviněnými nefiguruje třeba premiér.

Jisté je, že nyní již prezidentem jmenovaný předseda vlády Andrej Babiš je obviněn ze zločinu, za nějž mu hrozí vysoký trest. Jemu (a Faltýnkovi) může pomoct (a velmi pravděpodobně pomůže) poslanecká imunita. Jenže jsou tu ještě Babišovi rodinní příslušníci.

Obvinění z dotačního podvodu jsou Babišova manželka Monika, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a jeho švagr Martin Herodes.

„Andrej Babiš potřebuje zajistit osobní svobodu svým blízkým. To hrozí velmi špinavým silovým řešením,“ obává se ve svém facebookovém komentáři právník a publicista Tomáš Němeček.

Starostí o rodinu se dá vysvětlit i to, že pro Babiše je v konečném důsledku výhodnější tvářit se ublíženě, že s ním nechtějí vládnout demokratické strany, a opřít se o Okamurovce a komunisty.

Pokud by měla kupříkladu ODS (matematicky vzato nejlogičtější varianta) s Babišem do vlády jít (poté, co jej sněmovna nevydá, a on tedy nebude trestně stíhaný), měla by tvrdě žádat dva zásadní posty – ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti.

„Naopak z pohledu Andreje Babiše je stejně logickou podmínkou, že on sám ve vládě být musí a že vnitro i spravedlnost by měly vést osoby těšící se jeho osobní důvěře,“ píše Němeček.

Kdo by si býval pomyslel, že „hloupých“ 50 milionů z fondů EU pro Čapí hnízdo bude mít takový vliv na složení české vlády, na růst vlivu nedemokratických stran a na celkovou stále bídnější atmosféru v české společnosti.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Karel napsal:

  Oněch hloupých 50 miliónů by ,v okamžiku Burešova vydání,spustilo lavinu dalších vyšetřování (dluhopisy,krádež Agrofertu atd.) Burešovi jde o vše.

 2. Tondach napsal:

  Zeman mu pomúže i s rodinou, milost, případně zastavení vyšetřování vše jistí a když Zeman pomohl Kajínkovi, tak je jeho pomoc téměř jistá…..leda, že by nebyl z nějakého důvodu už prezidentem….

 3. Nemec napsal:

  ODS v žádném případě nesmí jít do vlády s možným zlodějem. To může jen mladý Klaus až přestoupí k Okamurovi kam patří. Je naprosto jasné, že spojené síly dacanů pod vedením našeho prezidenta zabrání vyšetřování dotačního podvodu. Možná by pomohlo referendum. Jenže asi do té doby Babiš všechny odvážné policisty jako miliardář podplatí nebo rovnou zlikviduje.

  • Radomir napsal:

   ODS nesmí jít do vlády se zlodějem?Ta ODS plná Nováků,Klausů,Stanjurů a jiných zlodějů??Bavíte???

   • watabi napsal:

    Co konkrétně ukradl například Stanjura? Nesmíte se tak bezhlavě bít za svého vůdce…

  • jan rich napsal:

   Vy nepočkáte rozhodnutí soudu.Budete kydat,kydat a pindat.Není Vám hanba?

  • Karel napsal:

   Máte pravdu, ODEsáci si už nakradli dost. Rozkradli v naší republice co se dalo. Samozřejmě ve spolupráci se socany podle opoziční smlouvy a za účinné pomoci lidovců a kalouskovců.
   Takže už stačilo, s krádežemi a s tunelováním by se mělo skončit.

 4. Weber napsal:

  Kradlo se a krást se bude. Problém je v otázce politické morálky, neboť zatím ten, kdo kradl „soukromě“, bez politického angažmá, ten byl, až na výjimky ve vatě. Takových „soukromých“ uždibovačů je určitě fůra a na jejich „řešení“ nemáme dost represivního aparátu a také dnes má každý někde nějaké kamarády a kamarádi mají pardon. Takže takový Rath by si určitě usekl ruku, která vzala tu prašivou krabici s „vínem“, V. Klaus st. by si usekl pazouru ( dle jeho řeči), která strčila nedopatřením do kapsy „chilské“ pero a premiér Babiš zda ten by si chtěl něco sekat nevím, kvůli pitomým 50 mega asi ne, pro něho jsou to drobné a jako byznysmen morálku ještě zažitou nemá. Ale kroutí se jak had, stejně jako Rath a snad jen Klaus se stydí. Diví se potom někdo, že politik je ochoten se spojit třeba s ďábly (komunisté), aby lidem dokázal, že morálka (politická) je nepraktická a možná je projevem idiocie. Makat je třeba!

 5. Pat Cash napsal:

  Bude zajímavé sledovat, komu zůstane ten Černý Petr – zastavení trestního stíhání – kdo se pod to podepíše, ten si přímo říká o obvinění ze zneužití pravomoci VČ (protože některá z příštích vlád by zavřenou kauzu rozhodně znovu otevřela, politický potenciál bude mít hodně až do konce života AB). Kauza Čunek je proti tomu příběh pro děti.

  • jan rich napsal:

   Nechte průběh spravedlnosti.Ale připomněl jste Čunka.Tam šlo o tvrzení sekretářky proti tvrzení Čunka.Jeden z nich měl být tedy odsouzen.Čunek to nebyl,nemohl by se znovu naparovat na výsluní.Tedy sekretářka.Rozsudek neznám.Případ byl odložen?Úplatkové peníze zapomenuty?Tož další policejní případ k rozšumění.Jen tak dál.Dle hesla „pomáhat a chránit“.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ano, Babiš je skoro svätý, ne-li úplně. A „oni“, ti zlí, ho chudinku chtějí vyšetřovat a dokonce stíhat! Jak si představujete to „nechání průběhu spravedlnosti“ když se věc dál než do sněmovny tentokrát nedostane, aspoň to přání z Vašeho příspěvku přímo čiší! Jste všichni, Babišovi příznivci, takoví pokrytci jako Vy?

 6. Richter napsal:

  Nemohu si pomoci, ale je vidět, že jde vskutku o politickou kriminalizaci. Doplním, že nejsem příznivcem Babiše.
  „uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu Agrofert“ . Nevyvedl nějak uměle. On ji vyvedl a splnil podmínky dotace. Vlastníci známí. Pokud někdo selhal, pak to je v každém případě stát, že nezjistil pochybení, pokud nastalo. Vsadím hodně vysoko, že předložil úplné informace. To, že se nám to dnes nelíbí je něco jiného.
  Pokud budeme nahrávat policejní mafii, doplatíme na to jednou všichni.

  • jan rich napsal:

   Souhlasím s Vámi a doložil ve svém příspěvku.

 7. petrph napsal:

  Jistě – obecně lze s tím co je uvedeno v úvodu souhlasit. Nikdo samozřejmě ani nezpochybní ten argument že podvod při dotacích EU by byl snad méně nelegální než podvod v jiných případech.
  Nebudu pana Babiše bránit, poukážu na něco jiného – náš justiční systém opustil (možná v řadě případů chybně ) prý totalitní přístup „prostě kradl , tak ho zavřeme“ ale převzal anglosaský systém ryze formálního práva založený (mimo jiné) na principu (i zde na HP často citovaném“), že „z bezpráví právo nevznikne“.. Přičemž oním „bezprávím“ se myslí jakékoliv (i nevědomé) marginální formální porušení (často nejednotných) předpisů v celém průběhu vyšetřování i trestního řízení. Přičemž ono porušení – může být (z hlediska posuzování) i zcela subjektivní, pokud ho soudce uzná na základě návrhu či stížnosti obhajoby,.
  Čili, výsledkem je, odhadnu si (ale profesní právník jistě můj odhad opraví). že tak 60 procent času v průběhu trestního stíhání se vůbec neprošetřuje a nedokazuje trestná činnost pachatele – ale naopak (ne)zákonnost jednání orgánů v trestním řízení proti němu.
  Tudíž – i když se dnes řeší jako otázka vydání poslance Babiše ke stíhání, je t pouze jeden z drobných dílčích, zcela formálních bodů – ostatně jak je dnes vidět, to co mohlo být (v běžném případě) otázka několika dní se zde protáhne zhruba na půl roku.
  Takže – jestli bych si měl tipnout zda vůbec bude pan Babiš odsouzen je to jako kdybych si měl tipnout zda Česko vyhraje v roce 2022 mistrovství světa v hokeji..(možná se o stejném bude rozhodovat přibližně ve stejné době)

  • jan rich napsal:

   Pane,úvodní odstavec je pro právníky.V dalších obviňujete právní řád ČR,že je kapří a že se mu nedostává štik.V tom s Vámi souhlasím.Jak dlouho budeme čekat na pružnost soudnictví a zastupitelství.

   • petrph napsal:

    Jest to ještě horší, já v tom dalším dovozuji, že v tomto systému (míněno přijaté principy trestního práva) ani štiky být nemohou, buď jsou vytlačeny a nebo se brzo vzdají naprosto zbytečné práce

 8. jan rich napsal:

  Autore,Vy jste určitě kalil vodu před volbami a kalíte jí i teď.
  1)Dokument Nejvyššího státního zastupitelství ve svém textu o finančních zájmech EU je natolik obecný,že bych na jeho základě mohl být souzen za to,že jsem nepatřičnou konzervou urazil svého kocoura Mikeše.
  2)“…neúplné informace…“.Za úplnost informací je snad odpovědný státní úřad.Vždyť to jde do Bruselu.Zakážete jeho vedoucímu,aby kandidoval na úřad premiéra?
  3)Babiš vyvedl jednu z firem z holdingu AGROFERT.Je ostudou Českého státu,že nemohl dohledat majitele společnosti Farma Čapí hnízdo.Jakéže to má předpisy,když brání identifikaci.A jak stát ale věděl,že se jedná o malý či střední podnik,když nevěděl?Pak dotaci potvrdil.A 50 milionů dal.
  4)“…po několika letech…“.To je zásadní rčení.Nebylo to právě tolik let,které jsou v evropských dotačních podmínkách uvedeny jako minimum pro podotační převedení na jiný podnik?Mám za to,že ano.
  5)“Vliv Čapího hnízda“.Dle bodů 1)-4) se není třeba vlivu obávat.
  6)Babišovi příbuzní.Dle bodů 1)-4) netřeba se o jejich osud obávat.
  7)“…hloupých 50 milionů…“.Antibabišovská fronta vymyslela spoustu klacků pod nohy ANO.Nějak se jim klacky vymkly pod jejich nohy.Souhlasím s tím,že u jiného miliardáře by si pochybných 50 milionů nikdo nevšiml.
  8)Závěrem konstatuji,že sjednocená fronta proti Babišovi není vedena jen volebním bojem.Mám za to,že se ta dosud vládnoucí fronta obává odhalení dřívějších hříchů,trestů za ně a odkecání z politických koryt.Proto Babišovi fandím a čekám,jak se s tím popasuje.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy jste musíte být, aspoň vnitřně, komunista jak řemen. Přesně tak soudruzi argumentovali, kdž mým rodičům znárodňovali firmu v roce 1948. Ten výnos mám ještě schovaný.

   • jan rich napsal:

    Hanáku z Hané,já jsem ve svém příspěvku argumentoval.Tak mi ty argumenty vyvraťte.Pokud toho nejste schopen,neuchylujte se k podlému vytahování komunistické nálepky.A znárodňovací dekret z r.1948 nemá s Babišem nic společného.Se mnou už vůbec.

    • Karel napsal:

     Znárodnění podléhal majetek kolaborantů a zrádců, a to na základě Benešových dekretů.

 9. Rony Kapusta napsal:

  Pánové,
  se zájmem jsem si přečetl všechny Vaše názory a jsem ryze objektivní, proto slova pana Milouše z Hradčan v Praze 1, zachránce bankovního systému ČR, cituji: “ komu padni tomu padni!!!“ mně nějak nesedí vedle Vašich citací. Jsem již “ vetchý „, ale mám za to dobrou paměť na to, že vedle toho „slováka“ Andreje, tady bylo takových scén, například odvod nikoli vody, ale peněz z „čističky z Tróje“, prošustrování OKD a bytů těch chudáků nájemníků, s přičiněním výběrčího poplatků ze psů v Brně, toho povedeného specialistu na „krevní plazmu“ DIAK-HUMAN“, dnes jsou lákáni mladí studenti na odběry, kam to vše půjde?????
  Přeji tomu“ slovákovi,“ aby měl možnost dokázat jak bude vládnout a vést státní rozpočet. Budiž mu dopřáno “ post scriptum“ těch mizerných padesát melounků jako odměnu, vždyť to “ hnízdo“ navštěvují i hodně děti a obdivují i sochu krávy. Zloděj vždycky křičel: „….chyťte zloděje….“ I když jsou to hlavně vyučenci skoro“ svatého Václava“ jež poskytl charitu přihřátému( For? rádo by velvyslanci ČR ve Vatikánu.R

 10. jarda napsal:

  naprosto.souhlasim.ze.babis.neni.svaty.ze.vyuzil.tehdejsich.zakonu.jako.ostatni.zbohatlici.kdo.z.poslancu.ma.ciste.svedomi.ani.jeden.ty.miliardy.se.neztratili.byly.rozkradeny.podle.rady.klause.penize.nejsou.nikdy.spinave.volil.jsem.babise.proto.ze.jsem.se.nemohl.divat.na.ten.hon.co.delali.politici.napred.utocili.na.byvaleho.komunistu.nepovedlo.se.a.tak.zacali.s–capim.hnizdem.copak.si.mysli.nasi.politici.ze.je.narod.tak.blbi.mluvil.jsem.z.mnoha.lidmi.kteri.volili.babise.ze.vzteku.z.komedie.co.predvadel.parlament.

Přidávání komentářů není povoleno