Ilustrační foto: PATRIK UHLÍŘ / MFDNES + LN / Profimedia

„Jde o lidské životy,“ vysvětluje šéfredaktor Práva, proč jeho deník tlačí údajný lék na covid

Napsal/a Vojtěch Berger 5. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Zprávy o ivermektinu jako zázračném léku pro nemocné covidem postupně pronikají i do mainstreamových médií. Lékaři si jím ale zdaleka tak jistí nejsou. Někteří zatím neschválený lék pomalu nasazují, jiní před ním varují. Suverénně nejvíc prostoru dal v Česku ivermektinu (jinak preparátu proti parazitům používanému například u koní) deník Právo a jeho server Novinky.

Šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný nepopírá snahu ivermektin v Česku prosadit: „Potřebujeme, aby si lidi uvědomili, že to je dobrá věc a bojovali za ni,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Deník Právo v úterý věnoval ivermektinu celou titulní stranu, ve čtvrtek to byla půlstrana. Texty zpravidla působí vůči ivermektinu vstřícně, popisují jej jako možnou naději pro nemocné covidem. Často argumentují zkušeností ze Slovenska, kde přípravek začali zkoušet někteří lékaři tváří v tvář vysokému počtu nakažených a kritické situaci v tamních nemocnicích.

Prostor ale dostávají i někteří lékaři z fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kteří lék již také nasadili. Podle Práva a Novinek úspěšně. Zdeněk Porybný odmítá kritiku, podle které je za kampaní pro ivermektin v jeho novinách nějaký skrytý zájem, třeba ekonomický.

„Mě zaráží, že se nikdo nezajímá o osudy těch lidí, kteří umírají na těch lůžkách, kteří jsou zoufalí. Přitom já jsem přesvědčený, že kdyby nasadili v první fázi ivermektin, tak většina z nich vůbec nemusela do nemocnic. To mi vadí, jinak mi je úplně jedno, co si o tom, jak píšeme, kdo myslí,“ říká pro HlídacíPes.org.

„Nic z toho nemáme“

„My z toho nemáme absolutně žádný prospěch, žádná inzerce v tom není, žádný zájem, než zájem o životy a zdraví lidí. To je všechno,“ shrnuje Porybný s tím, že nejde ani o osobní motivaci v tom, že by na covid zemřel někdo z jeho blízkých.

Proč tedy v únoru začal 75letý nejdéle sloužící šéfredaktor vlivného média v Česku dávat ve svých novinách ivermektinu tak velký prostor?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Nechápu, proč medicínský establishment brzdí jeho používání. Mám pocit, že to je možná kvůli tomu, že je moc laciný. Jedna dávka 6,60 eur, dvě stovky. Ten lék je odzkoušený, vedlejší účinky prakticky nemá a není důvod ho zdržovat,“ je přesvědčen Porybný. „To se jim to dobře říká, počkejme si na výsledky studií, mě to strašně pobuřuje tady ten přístup a nesmířím se s tím,“ kritizuje pochyby některých úřadů i lékařů.

Ivermektin se coby přípravek proti parazitům používá u zvířat, například u koní. V Česku však není registrován a před jeho používáním k léčbě covidu varoval i samotný výrobce léku, firma Merck Sharp and Dohme. Ta ve svém prohlášení upozorňuje na „znepokojující nedostatek dat o bezpečnosti“ takové léčby.

Také Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny spolu s dalšími lékařskými organizacemi vydala k podávání ivermektinu pacientům s covidem v únoru stanovisko, ve kterém upozorňuje na chybějící data o účincích léku.

„Klinické studie s podáváním přípravku u covid-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání. Americká Společnost infekčního lékařství se vyslovila proti používání ivermectinu mimo kontrolované vědecké studie,“ stojí v dokumentu.

Texty bez kritiky

Zde je pro představu několik titulků, jimiž deník Právo, respektive server Novinky opatřil své texty o ivermektinu (včetně odkazů na samotné texty). Jde jen o ilustrační výběr, vydaných textů k tématu bylo v součtu mnohem více:

V některých textech zcela chybí shrnutí výhrad vůči ivermektinu; o léku se píše výhradně pozitivně.

„Budeme mít velký materiál, kde shrneme všechny ty výhrady. Mně je těch lidí, co se k tomu vyjadřují negativně, líto, protože až se ukáže, že ivermektin funguje, tak oni se budou stydět. Shrneme názory lidí z medicínského prostředí, dáme negativní – pozitivní a necháme lidi, ať si udělají názor,“ říká šéfredaktor Porybný.

Graf zobrazuje výskyt slova ivermektin v období 3.2. až 3.3. 2021, zdroj: Newton Media

Kritiku toho, jak jeho média píší o ivermektinu, prý z odborné veřejnosti nezaznamenal. „Nám se nikdo z těch lidí, kteří mají nějakou autoritu, nevyjádřil. Já nebudu publikovat nějaké štěky z bezvýznamných tweetů. Kdyby nám napsal někdo z legitimního prostředí, že jsme blbci, že to děláme špatně, tak to dám do novin. Ale nikdo se neozval,“ konstatuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)