Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Prezident Miloš Zeman při udílení vyznamenání ve Vladislavském sále v roce 2019. Vpravo prezidentův poradce Martin Nejedlý, vzadu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Jan Urban: Je v nejlepším zájmu země, aby Zeman odešel – důstojně a lidsky

Stav, kdy fyzicky i psychicky nemocný vládce měl Bohem posvěcenou pravomoc zablokovat řízení státu a nikdo s tím nemohl nic dělat, měl teoreticky skončit s nástupem parlamentní demokracie. Jejím základním principem je přece kontrola moci ve jménu nejlepšího zájmu občanů – a státu.

Poslední století však znovu a znovu ukazuje, že provokovaný strach masy dovoluje kromě „normálních demagogů“ i zcela „demokratické“ zvolení lhářů, diktátorů i bláznů. Občan či lid asi nemohou žít bez pocitu, že je ohrožuje nějaký nepřítel. Česká zkušenost s prezidentem Milošem Zemanem není, samozřejmě, tak dramatická, ale i tak stačí jako překážka ústavního pořádku i urážka slušných mravů.

Ztráta kritičnosti k sobě samému

Až se jednou budou hledat počátky současného tragikomického stavu české politické scény, nemělo by uniknout pozornosti varovné zamyšlení zakladatele moderní české lékařské etiky, lékaře, pedagoga a filosofa Jana Payna, které napsal před šesti lety, v listopadu roku 2015.

S neuvěřitelnou přesností v něm popsal degradaci chování a jednání člověka, který začne trpět nemocí zvanou „syndrom frontálních laloků mozku“. Podle naučného slovníku jde o soubor neuropsychiatrických příznaků vzniklých při poruše přední části mozku, zodpovědné za vyšší nervovou činnost a sociální vztahy. Poškození mozkového laloku bývá v naprosté většině případů prakticky nevratné.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Po šesti letech od napsání Paynova textu, ve kterém ani jednou nezazní jméno Miloše Zemana či slovo prezident, běhá z přesnosti jeho popisu mráz po zádech.

Specifické onemocnění má při nespolupráci pacienta a odmítání léčení svoji nevyhnutelnou logiku a důsledky. Kombinace nekontrolované osobní moci – jinou si už nedokáže představit – a nemocí zapříčiněné ztráty kritičnosti k sobě samému vede především k černobílé polarizaci vnímání společnosti.

Diskuze je nemožná, protože pacient je ve svých představách jediným inteligentním ve světě nerozvinutých, určených pouze ke službě a obdivu jeho chytrosti, ale neschopných argumentovat.

Bylo by lidské a důstojné, kdyby 8. listopadu večer, po zvolení vedení nové Sněmovny, prezidenta v nemocnici navštívili předsedové obou komor parlamentu a nabídli mu státnickou možnost abdikace na funkci.

Je jistě možné pohoršovat se nad nesoudným člověkem a posmívat se projevům jeho závislosti na alkoholu, lécích, ale i podkuřování ze strany spolupracovníků a obdivovatelů. Slušnější by ale bylo přiznat si, že se do tohoto stavu nedostal sám. Zodpovědnost za jeho už dlouho se zhoršující stav nese nejenom jeho notoricky lhavé okolí, ale i ti opoziční politici a novináři mainstreamových médií, kteří příliš dlouho nestatečně mlčeli.

Po 8. listopadu, čas abdikovat

Je v nejlepším zájmu země, aby odchod nevratně nemocného sedmasedmdesátiletého Miloše Zemana z funkce prezidenta byl důstojný a lidský. Důstojnost, lidskost a nejlepší zájem země – to je to, oč tu běží.

Fraška, kterou místo toho rozehrálo vedení Kanceláře prezidenta republiky a kohorta Zemanových „přátel“ od Václava Klause až po Jaroslava Foldynu, je těmto hodnotám vzdálená a Miloši Zemanovi i zemi už jenom škodí.

Z hlediska politologické patologie je jistě zajímavé pozorovat, jak se v takové chvíli a v den státního svátku 28. října dokáží v Míčovně Pražského hradu s pomocí Kanceláře prezidenta republiky spojit bývalý údajně pravicový konzervativní politik Václav Klaus s nejzkompromitovanější komunistickou odnoží spolku Jaroslava Vodičky, dvakrát člena komunistické strany, pohraničníka a agenta komunistické bezpečnosti.

Primitivní nacionální socialismus zjevně nezná důstojnost a lidskost – a kašle na nejlepší zájem země.

Bylo by lidské a důstojné, kdyby 8. listopadu večer, po zvolení vedení nové sněmovny, prezidenta v nemocnici navštívili předsedové obou komor parlamentu. Doprovázet by je mohl třeba Zemanův přítel, arcibiskup Dominik Duka. Obě komory parlamentu by Miloši Zemanovi měly nabídnout státnickou možnost abdikace na funkci prezidenta.

Zmizela by sama možnost narůstajícího konfliktu. Skončilo by předstírání a výkřiky o tom, že stačí, když se prezident umí podepsat na místě, které mu jeho spolupracovníci ukáží. Parlament by nemusel projít sebezraňující procedurou pozastavování výkonu prezidentské funkce nebo odvolávání prezidenta.

Alternativou je jenom nedůstojné, málo lidské hašteření. Země bude muset snášet další a další ponížení, manipulace bezmocným a nehybným přízrakem fyzicky i psychicky odcházejícího prezidenta, kterého nebude povoleno ani vidět.

A v době nových, vskutku historických výzev, ohrožení a možností, zůstane Pražský hrad dál jen „sídlem českého žvástu“, jak ho před mnoha lety nazval skvělý básník, spisovatel a diplomat Jiří Gruša.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

131 komentářů

 1. Sam napsal:

  nedivím se, že novináři zuří

  • Vladimír Emil napsal:

   Nejen novináři. Již mnoho let všichni slušní a myslící občané České republiky.

   • A. S. Pergill napsal:

    Všichni slušní a myslící občané tohoto státu drží panu presidentovi palce.

    • miro napsal:

     muzes jmenovat?

    • Václav napsal:

     Je to váš názor a nikdo vám ho nebere,ale bude prezident Zeman schopen vrátit se na hrad pokračovat ve své práci? Toť otázka.Mlčení a zakrývání skutečného stavu nemocného Zemana je známkou,že to asi nebude OK.

    • jiří kulha napsal:

     I já. A nevidím bohužel nikoho lepšího.

     • Pavel napsal:

      A léčíš se s tou slepotou nebo tomu necháváš volný průběh?

    • skeptik napsal:

     A vy jste si tak jist Pergille, že všichni ti lidé, kteří jej volili, mu i nyní drží palce? Tedy kromě vás a Ovčáčka. Tam tu jistotu máme.

  • Vlado1 napsal:

   Urban není novinář

 2. mildaP napsal:

  Naprostý souhlas, ale uvidíte co se stane

  • Vladimír Emil napsal:

   Odpověděl autor komentáře: s člověkem s poškozeným mozkem nelze diskutovat.

  • Alexej Mruzek napsal:

   Naprostý souhlas. Co se však pravděpodobně stane? Nedůstojný tyátr bude pokračovat a vždycky se najdou lidé, kterým to bude vyhovovat, protože na tom budou vydělávat.
   Jak je možné, že člověk, který je dlouhodobě velmi vážně nemocný a který si jeho nemoci přivodil sám díky jeho bezuzdné a dlouhodobé žravosti, masivnímu požívání alkoholických nápojů (chlastání) a nikotinismu je stále ještě prezidentem naší země?
   Kde máme záruku, že tato osoba bude po smrti, avšak proruská mocenská klika, která Zemana stále ovládá, jeho smrt utají a v budoucnu budou zveřejňovat videa, která ukazují, že Zeman dokáže udržet v ruce pero (protože z videa, které mělo dokázat, že Zeman podepsal svolání ustavující schůze vůbec není zřejmé, zda Zeman dotyčné lejstro skutečně podepsal).
   Kdyby Zeman zemřel, nebyl by tak velký problém někde mimo nemocnici „zkašírovat“ nemocniční lůžko a namísto Zemana do něj umístit dobře zhotovenou figurínu, kterou by bylo možné dálkově ovládat pomocí několika servomotorů a která by prováděla několik malých pohybů ruky, která drží pero. A bylo by vymalováno!!

   • Vladimír napsal:

    Souhlasím, pobavil jste mě
    Pokud by jeden ze servomotorků zvedal oči ke stropu, iluze by byla dokonalá… 😀

   • Lukas Matejovsky napsal:

    Ted jen, koho vybrat.
    Nyvlta nebo Machane?

  • Vladimír Duša napsal:

   naprostý souhlas..

   • Miroslav napsal:

    A co kancléř Mlynář ? Ten už se na hradě tak zabydlel že se bude bránit zuby nehty až bude muset odejít ! Má ale nahrabáno a vystaráno ,může být v klidu. Ten bude fungovat všude i v pekle !

    • Lukas Matejovsky napsal:

     Tak Mynar ma problem, kdyby jeste Zeman fungoval, mohl by mu dat milost. I kdyz… Nemuze si tu milost dat vlastne sam?

     Asi nejvetsim vitezem v kazdem pripade bude Nejedly.

  • Jiří Fiedler napsal:

   Od Zemana můžete očekávat jen nějakou podlost.

   • Alois Žák napsal:

    Vy jste všichni hnusní, nechte člověka se uzdravit.Proč jste neřvali za Havla a to bylo dlouhodobé marodění.Jen se těšíte , až vám nemilá osoba zemře.I své rodiče takto podporujete?

    • Tondach napsal:

     Protože, když byl Havel nemocen, tak se nečekalo na demisi vlády a jmenování dalšího premiéra a padesáti soudců, na Hradě nebyl dobytek typu Mynáře a Ovčáčka a ve sněmovně Vondráček a ANO ….

  • josef napsal:

   Se Zemanem není třeba rukaviček on sám své odpůrce zcela nelítostně odstavil.

   • Rebeka napsal:

    Souhlasím.

   • A. S. Pergill napsal:

    Zrovna nemocného Havla se jako premiér zastal proti Sládkovcům, kteří Havla atakovali za jeho (daleko vážnější) nemoci jako nyní „demokraté“ jeho.

    • Pavel napsal:

     A to „daleko vážnější nemoc“ máš odkud falešný doktore? Realitou je, že Havel ať už byl nemocný jakkoli, dokázal vždy jasně uvažovat a plnit si své povinnosti. Hradní čučkař je mentálně natolik zdegenerovaný, že schopen vykonávat jakoukoli funkci dávno není.

     • A. S. Pergill napsal:

      Havel byl v té době těsně po rozsáhlé vnitrohrudní operaci a v umělém spánku, a ještě snad i mimo ČR. Zeman jasně předvedl, že je psychicky v pořádku. Maximálně může být trochu zpomalený.

     • Pavel napsal:

      V jaké době, falešný doktore? Čučkař předvedl leda kóma a psychicky zdravý není celé roky.

 3. Admirál napsal:

  Já bych úvahy o setrvání v úřadu nechal na prezidentovi a jeho přátelích.

  Od nepřátel jsou „dobré rady“ pouze danajské dary.

  Podle toho, jak na prezidenta ratlíci útočí, má jeho setrvání ve funkci stále pro jeho voliče velký význam.

  • Pavel napsal:

   Co mají „přátelé“ co mluvit do toho, zda komatózní troska zůstane ve funkci, ratlíku? O tom rozhoduje parlament.

 4. C. V. Doin napsal:

  Pro autora Urbana : zatímco panu prezidentovi sice věkem neslouží tělo ale mozek je v pořádku a tento fakt štve všechny lepsolidi co sebe ustanovili jako hlídače demokracie. Nejhorší nejsou politicti opoziční politikové ale nejhorší pro náš stát a národ jsou demagogicky lživa média a rádobynovinari !!!!

  • Tondach napsal:

   Kde berete přesvědčení, že mu mozek slouží, když nepoznal Orbána a oslovoval ho Andreji a rusky? A v tom pavilonu, kde leží, je taky psychiatrie! Co když leží tam?

   • A. S. Pergill napsal:

    A odkud víte, že tato zvěst je pravdivá?

    • Zdenál napsal:

     Za ty hektolitry chlastu se divím, že to se Zemanem neseklo už ve dvaceti.

  • Sámo napsal:

   To je otázka. Pokud je tělo v takovém stavu jako Zemanovo- tento člověk celý svůj dospělý život kouřil cigarety tzv. jednu od druhé, holdoval alkoholu a ani jeho stravovací návyky nebyly nijak stoprocentní as přidáme-li k tomu, že v životě nesportoval a ani necvičil ba dokonce nechodil mnoho pěšky, tak je vlastně s podivem, že jeho tělo drží pohromadě. A pokud je člověk v takovém stavu, pak i hlava trpí, třeba jenom pro to, že nemůže dát panáka, nemůže si zakouřit a jiné. To pak je s takovým člověkem k nevydržení a tuto fázi života už má Zeman za sebou.

 5. vlad napsal:

  Opět samé nesmysly, jakkoli podané. Kdyby byl Zeman odešel, pražská kávárna by slavila úspěch, ale to se nestane. Havel byl 233dní v nemocnici, nebyl schopen ničeho a přesto nikdo neaktivoval článek 66. Podivné, že?
  Zemanovi to myslí a dobře dělá, že neskáče tak, jak Soros poroučí. Havel to dělal jsme díky němu kolonie západu.
  Stejně by po Zemanovi vyhrál Babiš a žádný ňouma ze senátu. Tak o co jde, soudruhovi Urbanovi? Jen plivat jedovatou slinu, jak je jeho zvykem a zač ho chlebodárce platí. Víc nic v tom není.

  • Miroslav napsal:

   Přesně tak !

  • Macínka napsal:

   souhlasím…

  • Tondach napsal:

   Nebylo potřeba! Nebylo po volbách a nečekalo se na demisi vlády a jmenování dalšího premiéra! To vám nedochází, že plácáte takový blbosti?
   Padesát soudců čeká na jmenování….! To za Havla taky nebylo!
   A tahat do toho Sorose je kravina!

  • Jana napsal:

   Pan president Havel byl 233 dní v nemocnici, ale v průběhu 13 let, což je v průměru 17 dní v roce. Ve funkci presidenta ČSR a po té ČR byl od r. 1989 do r. 2003. A nikdy nebyl problém, že by se na něj čekalo s plněním jeho povinností.
   Zavádějící hlášky jsou zbytečné.

   • josef napsal:

    Havel ale nebyl souvisle 13 let prezidentem, měl tam přestávku když sám abdikoval asi 3/4 roku. A ty jeho „nemoci“ se objevovaly až (už!) kolem jeho 6Oti let a pak dále.. To Miloš Zeman nastupoval jako prezident ve věku 69 let a relativně – až do tohoto léčení v ÚVN, neměl dosud žádnou delší zdravotní neschopnost (a to je mu přes 77 let). Ve věku 77 let byl Václav Havel kde ?

    • Pavel napsal:

     Narozdíl od hrandího čučkaře, byl Havel vždy mentálně zdravý. Čučkař na hrad nastupoval jako troska.

     • josef napsal:

      … a jak se ta “ zdravá mentálnost“ projevovala ? Jeho poslední roky v druhém (třetím) období se vyznačovaly tím, že někam (rád) odjel (Thajsko, Saudská Arábie+Kuvajt), aby – po náhlém zakopnutí nebo nachlazení, musel natotata domů s celým ansámblem… On pookřál vždy když podepsal souhlas USA s další válkou… A takové výjezdy do různých míst v republice, které konal Miloš Zeman zejména ve svém prvním období, resp. už méně v druhém období (protože se vyměnila garnitura starostů a „hitemanů“, kteří už byli vyloženě proti němu, a pak covid), tak těchto výjezdů se Václav Havel už bál, bál se lidí…

  • petrph napsal:

   Tedy, v tom máte pravdu. Kdyby byl Zeman odešel, pražská kávárna by slavila úspěch, ovšem dál nic. Žádného kvalitního náhradníka, které by mohla nabídnout voličům nemá. A mimochodem, pokud píši „nabídnout“ což znamená ohromnou finanční podporu (v desítkách milionů) na jeho volební kampaň, už nedá vůbec nic

  • skeptik napsal:

   Mám určité pochybnosti o tom, nakolik to myslí Zemanovi, ale mám jistotu v tom, že vám vlade to nejspíš nemyslí vůbec. Babiš nedávno jedny volby prohrál a na rozdíl od vás si je dobře vědom, že by prohrál i případné volby prezidentské. Pokud za podobné bludy někdo platí vás vlade, pak nesmyslně vyhazuje peníze.

   • A. S. Pergill napsal:

    Skeptiku,
    je opravdu otázka, zda by je prohrál. K poražení kandidáta pětikoalice by mu stačily hlasy pro ANO + cca polovina hlasů, které v posledních volbách propadly, a které byly ale také proti pětikoalici.
    Navíc by asi přišlo k těm volbám víc lidí, což by nahrálo zase spíš jemu. A pokud ty volby budou po pár měsících (o řádném termínu za rok a půl ani nemluvě), tak se pětikoalice natolik zkompromituje, že budou proti jejímu kandidátovi hlasovat i někteří z těch, kdo ji z hlouposti a nerozvážnosti 🙂 volili.

    • skeptik napsal:

     Už jsem vám Pergille nejednou napsal, že jako věštec jste se v minulosti neosvědčil. Vždyť jste věštil Babišovu výhru i v minulých volbách parlamentních. Naštěstí vás tu berou vážně už pouze diskutéři, kteří jsou ze stejné stáje, jako vy. Nebo možná jen předstírají, že vás vážně berou.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      To, že bude Babiš poražen, neočekávala patrně ani pětikoalice. A pokud by kdokoli ze stran dalších 4 nebo 5 pořadových místech přesáhl 5% limit, Babiš by vyhrál.
      A z dlouhodobějšího hlediska je pětikoalice pytel blech, který se prostě rozsypat musí, protože se shodne tak maximálně na tom, které datum dneska je. A stačí, aby 9 poslanců přeběhlo k Babišovi, a finito.

     • skeptik napsal:

      Nepsal jsem ve svém příspěvku o tom, co očekávala pětikoalice, ale o tom, co jste očekával vy, Pergille. A ten „pytel blech“ se dokázal dohodnout rychleji, než ANO, ČSSD a KSČM po volbách v roce 2017. Vaše zbožná přání vám Pergille nevycházejí stejně jako vaše věštby.

 6. Petr napsal:

  Pane Urbane! Je mnohem více témat, které byste měli lidem zprostředkovávat!Než to, co předvádíte . Pást se na nemoci pana prezidenta je ubohost a obrázek vaší povahy!!!Sice jsem Miloše Zemana nevolil, ale vaše faleš a nenávist mě stále víc a víc žene do náručí vašich oponentů.

  • Macínka napsal:

   souhlasím…

   • Tondach napsal:

    …a s čím? Že je na spadnutí ústavní krize? Že Zeman může ležet v nemocnici klidně třeba půl roku? A celou tu dobu bude dál vládnout Babiš a dokonce ani ne v demisi, protože tu taky musí přijmout prezident?

 7. jindřiška napsal:

  výborně napsáno

 8. Vladimír Komárek napsal:

  Celý život se v politice choval naprosto ničemně. Začalo to už vstupem do KSČ. Nikdo – opravdu nikdo – kromě prospěchářů, kariéristů a naprostých (často idealistických) hlupáků, do této vražedné mafie dobrovolně nevstoupil. Někteří prozřeli a tuto fatální chybu se snažili roky odpracovat – například v disentu…
  Milouš nikdy – ten jenom celý život parazitoval na státním rozpočtu a na těch, co do něj přispívají.
  Kdo s čím schází – s tím také zachází. A nemoc z ničemy slušného umírajícího člověka nedělá. Zaslouží proto být vyhozen z politiky s ostudou, bez důchodu a zemřít v naprostém zapomnění a odsouzení od jeho obětí – obyčejných poctivých lidí.

  • A. S. Pergill napsal:

   M. Zeman vstoupil do KSČ v době, kdy se v ní dělo cosi pozitivního. Krátce po okupaci byl vyhozen.
   Znal jsem jednoho, který vstoupil do lidových milicí v době, kdy se nad obrodným procesem začaly stahovat mraky, těsně před 21. srpnem 1968. V domnění, že LM budou bojovat proti okupantům (v Maďarsku to tak bylo).

   • Zdenál napsal:

    Já jsem znal jednoho, co vedl Lidové milice a měl za úkol zlikvidovat studenty v roce 1989, když to i ruská okupační armáda odmítla. Naštěstí se do ulic vyřítili dělníci ze Škodovky a z dalších fabrik a i hrdinné milice dostali strach.

   • Ondrej napsal:

    tak to neni vubec jiste. nevime, kdy presne zeman vstoupil do KSC, ale mohlo to byt az tesne pred 21. srpnem 68, protoze kratce predtim byl kandidatem vstupu do socialisticke strany, kam nakonec nevstoupil. a udajne vyhozen byl az priblizne za dva roky, to uz tam ale zbyli v podstate jen normalizatori a tvrde jadro, reformatori byli davno fuc…proc byl odejit se nevi a mohlo to byt jen kvuli neplaceni prispevku, kdyby byl rebel tak odesel mnohem drive, ale zas tak horke to s nim nebylo. no a jeho role v poslednich letech to je naprosta ostuda, k tomu uz neni moc co dodat a nemam vubec duvod verit Zemanove verzi o jeho pusobeni v KSC, je to naprosto neverohodne a on je navic soudne potvrzeny lhar.

   • Martin napsal:

    do ksč vstupovali v roce 1968 jen a jen prospěcháři, kteří cítili výtah k moci a prebendám. Na rozdíl od mladých blouznivců z počátku 50-tých let, kteří měli popleténé ideály a do ksč až na vyjímky nevstupovali se špatnými úmysly.

    • A. S. Pergill napsal:

     To bych nevěřil. Většina z těch „mladých z 50. let“ byli amorální gauneři, kterým šlo jen o peníze a moc.

 9. Toky napsal:

  Je malá pravděpodobnost, že něco, co neumí chodit, odejde. Navíc mu na to chybí duševní kapacita.

 10. Butu napsal:

  Vzhledem k tomu, jak dlouhou dobu se p. Zeman pohybuje v politice, bylo by to vhodné, aby odstoupil, nevím zda to bude ještě s důstojností

 11. Ivana napsal:

  Kdo je Jan Urban?

 12. Petr napsal:

  Souhlasim, nicmene si myslim, ze ty zajmy Ruska a Ciny, ktere reprezentuje okoli prezidenta Zemana uz zcela nepokryte jsou natolik dulezite pro ty aktery, ze se spis dozijeme neceho mnohem horsiho. Osobne si myslim, ze prvni veci kterou by mel parlament projednat je clanek 66. Zcela nekompromisne – protoze tim chrani nas ustavni system, ktery je zjevne zneuzivan okolim nemocneho prezidenta. Pokud prezident sam nebude schopen osobne vystoupit a ukazat vsem naprosto jednoznacne – svymi vlastnimi slovy, ze je ok ….. mel by parlament v zajmu demokratickeho zrizeni tohoto statu proste konat.

  • A. S. Pergill napsal:

   I kdyby tomu tak bylo. Názor, že zájmy Ruska jsou nám bližší (nebo alespoň s našimi méně konfliktní) než zájmy Německa presentované Bruselem, je zcela legitimní a lze ho racionálně odůvodnit.

   • skeptik napsal:

    Ovšem jakémukoliv racionálnímu zdůvodnění, že zájmy Ruska jsou nám bližší, jste se pro jistotu vyhnul, Pergille. A po přečtení množství vašich příspěvků se tomu vůbec nedivím.

    • A. S. Pergill napsal:

     Nemáme s nimi spor o hraniční území, jaký v případě nás a Německa trvá tisíce let, nebudují socialismus, Grýn Dýl a jiné šílenosti.

     • skeptik napsal:

      Aha, tak my máme územní spor s Německem. A budujeme socialismus. To jste vyčetl ve starých pověstech ruských? Tak to víte více než já. Já je nečetl. A ani číst nemíním.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      prakticky vše, co nám Brusel v posledních letech vnucuje, je buď socialismus nebo fašismus – prostě státem řízená ekonomika, nikoli kapitalismus. Celý Grýn Dýl je v podstatě sociálfašistický a v demokratickém státu by neměl šanci projít. Proto je prosazován z bruselského centra, přes hlavy demokraticky zvolených politiků členských států EU.
      A v Německu lze pořád slyšet hlasy pro revanš za porážku ve druhé světové válce, včetně návratu hranic s Českem a Polskem na stav z roku 1939.
      Jistěže i v Rusku najdete pár lidí, co stonají po době, kdy SSSR sahal až po Slovensko a byl obklopen satelity, kteří by vyžrali následky prvního střetu s NATO. Ale už za Gorbačova, ještě před rozpadem SSSR, převažoval mezi Rusy hlas rozumu. Byl jsem za rané éry Gorbačova v SSSR na odborné stáži, se sovětskými (nejen ruskými) kolegy se dalo o těchto věcech hovořit docela otevřeně. Všichni chápali, že nějaké impérium prostě končí. Proto taky neuspěl protigorbačovský puč.

     • skeptik napsal:

      Název sociálfašisté a sociálfašismus byl používán pro země RVHP čínskými komunisty v Číně v době kulturní revoluce. Dále jste se ve svém myšlení nedostal. Co se týče toho „zlého“ Bruselu, nic nového jste také nevymyslel. Přesně stejnou rétoriku používali slovenští nacionalisté začátkem devadesátých let, když rozbíjeli Československo. „Zlá“ Praha, dosť bolo Prahy a Česi pěšky do Prahy. Rétorika vaše a slovenských nacionalistů pochází ze stejného zdroje. Jednou vám to v Lubjance vyšlo, tak proč vymýšlet něco nového.

     • josef napsal:

      pro Skeptik , 8.11.
      … ještě jste zapomněl, že „dosť bolo i Havla “ – to byl možná ten nejvýraznější leitmotiv, kterou si on (V.H.) tam svými (neznalými) kroky zapřičinil… Jaké to byly, tak si může každý vykládat jinak, ale jisté je jedno, že on na Slovensku pohořel… Tento příspěvek je sice trochu mimo význam, ale „kedže slovenský nacionalismus“ tady uvádíme, tak je ho nutno popsat celý…

     • skeptik napsal:

      Josefe, i ty výkřiky „dosť bolo Havla“ a ještě mnohé další, stejně tak nápad pálit československé vlajky na slovenských náměstích, byly vymyšleny v Lubjance. Zrodily se tam i mnohé nápady vaše, Pergilla a dalších členů vaší stáje.

     • josef napsal:

      pro Skeptik, 9.11.
      … no vzhledem k tomu, že ti „nacionalisté“ ze Slovenska (co měli to uváděné vykřikovat…), spadali časově do období (hrůzo ?, demo?)vlády Borise Jelcina, který byl dle „boys“ u Václava Havla (zejména Dobrovský) skutečný demokrat, tak Lubjanka asi těžko přicházela v úvahu -ledaže už Vy byste tenkrát věřil, že Jelcin je jen fabulace a, že tehdy to dobré se za několik let ve špatné obrátí..?

     • skeptik napsal:

      Josefe, jste snad opravdu tak naivní nebo naivitu pouze předstíráte? Lubjanka si vždy dělala co chtěla a pokud ji někdo řídil, tak Jelcin to určitě nebyl.

     • skeptik napsal:

      Ještě jeden dotaz, josefe, vy jste převzal směnu po Pergillovi? Domníval jsem se, že se střídá s Pavlem Liškou. Případně že ti dva jsou jeden a tentýž.

 13. Jarmila napsal:

  souhlas,je to nedůstojné handrkování,on to necítí?

 14. Veselý jiří napsal:

  Bohužel realita ČR,kam dospěla za vlády babiše a zemana.Velmi smutné,zároveň varující do budoucna.

 15. LUDĚK napsal:

  Abdikovat měl už je pět minut po dvanáctý

 16. skeptik napsal:

  Pane Urbane, máte pravdu. Hlavně a především máte pravdu v tom, že Miloš Zeman by z funkce prezidenta měl odejít. Já osobně jsem navíc přesvědčen, že se tím prezidentem nikdy neměl stát. Nikdy jsem jej také nevolil. Pozastavil jsem se však nad jednou vaší větou: Zodpovědnost za jeho už dlouho se zhoršující stav nese nejenom jeho notoricky lhavé okolí, ale i ti opoziční politici a novináři mainstreamových médií, kteří příliš dlouho nestatečně mlčeli. Konec citátu. I v tom máte pane Urbane pravdu, ale pane Urbane, nemlčel jste v minulosti s těmi nestatečně mlčícími novináři i vy?

  • Jan Urban napsal:

   Vážený skeptiku,
   Ne, nemlčel jsem. Najděte si, prosím, v jakémkoliv vyhledávači moje články a videa na toto téma. Stačí napsat Jan Urban Miloš Zeman. Uvidíte, že o něm píši nejméně deset let. Videa najdete pod „Milošku, žaluj!“ – ještě před první volbou. Detailní rozbor toho, jak jako premiér zlikvidoval čtyři protikorupční policejní útvary, jsou ještě starší.

  • Libor napsal:

   Maš projev odborníka na demokracii, to musí uznat každy’. LP

 17. Křížková napsal:

  Tak by to bylo nejlepší, jen se divím manželce a dceři, že to nechaly zajít tak daleko.

  • Lukas Matejovsky napsal:

   Ono to bude nejspis tim, ze uz je jim jedno, co se s nim deje.
   S manzelkou nezije uz dlouho, dcera se objevi jen obcas.

 18. bitner napsal:

  Obavam se, ze Zeman tam bude Fialu z poslednich zbytku sil tak akorat urazet (pokud nebude mluvit uplne z cesty). O nejake abdikaci nebudou chtit hradni pucisti pochopitelne ani slyset. Zeman (teda spis ta nesvata trojice Nejedly-Mynar-Ovca) je schopen jmenovat klidne Okamuru, kdyz o to Babis uz nestoji (pokud opet neotoci, tak je to celkem prijemne prekvapeni, ale jemu jde uz hlavne o to, aby Zemana vystridal, dozivotni imunita za ten pokus stoji).
  Clanek 66 je bod posledni zachrany pred marasmem, ktery bude trvat mozna az do 7.3.2023. Jeste by to chtelo dostat hradni kancl pred soud za zlociny proti republice.

  • A. S. Pergill napsal:

   Okamura by byl opravdu hloupý, kdyby to přijal.

   • Tondach napsal:

    Ani sarkasmus nechápete? To hodně vysvětluje!

    • skeptik napsal:

     On toho pan Pergill nechce chápat mnohem více, pane Tondachu. A i kdyby snad někdy chtěl, nesmí.

  • petrph napsal:

   Člověče, Vy snad vůbec nesledujete aktuální situaci a současné krize na všech stranách?
   Proč by se proboha zrovna teď měl Okamura nebo i Babiš, teď drát o jmenování do čela vlády, která by byla notabene menšinová, takže by, neměla ani dost pravomoci aby tu zoufalou situaci mohla řešit? Už dosud to měl Babiš těžké, ale teď už by to bylo naprosto nemožné.

   Proč by se měl Zeman snažit o zoufalou politickou podporu takové menšinové vlády, která by nemohla sama zajistit vůbec nic, a tím za ní převzít zodpovědnost

   Takže, když se nad tím zamyslíte, pokud už přisuzujete Zemanovi, nějaké ďabelské sklony, nebylo by zrovna teď i pro něj rafinovanější, předat rychle tu vládu Fialovi – a ať za ní co nejdříve převezme zodpovědnost??? Že by jí ta Fialova směsice dokázala bez velkých ztrát ve společnosti řešit, je nepravděpodobné, takže jestli si teď dá Zeman pár měsíců klid aby se zvetil, bude potom dost času, aby pak společně s Babišem a dalšími dost příležitostí, aby Fialově vládě namydlili schody…

 19. petrph napsal:

  To se právě bojím že nikoliv. Už z  toho varování pana Payna je vidět, že už tenkrát ho sepsal přímo jako kritiku pana Zemana více jako jeho (filozofický?) oponent , než nezávislý lékař. Takže ta snaha politiků (i filozofů ) se zbavit Zemana je dlouhodobá.
  Jenomže ,a bohužel pro ně, nyní v nejméně vhodné době.. Nyní by tu situaci uklidnilo právě že kdyby pan Zeman, jako prezident jmenoval novou vládu p.Fialy , a pak nějakou dobu odpočíval v nemocnici.

  Že by tu situaci uklidnilo, kdyby abdikoval (nebo byl jinak odejit), se dá velice ale velice pochybovat.
  Protože, potom, po aktivaci čl. 66 by se pravomoc prezidenta rozdělila třem různým ústavním činitelům . A dá se spíše očekávat že už tak dosti agresivní mediální projevy p.Vystrčila ve spojené funkci předseda Senátu +1/3 prezidentské moci, mohl naopak řadu politických konfliktů (arciť jiným způsobem) eskalovat.

  A ani to, že by se ihned spustila velmi tvrdá kampaň do prezidentských voleb, by jistě politického klidu nepřidalo…

 20. Lenka napsal:

  Nevím, jestli jde o příznaky neuropsychiatrického onemocnění. Myslím, že ne. Miloš Zeman se tak choval prakticky odjakživa: je sebevědomý, inteligentní, všeobecně rozhleděný ve vědomostech. A na lidi, kteří nejsou – podle něho – na jeho úrovni – se dívá už několik desetiletí spatra.

  • Martin napsal:

   podle mého není na úrovni Zeman a nikdy nebyl. Je to člověk který lže celý život. Celou svou kariéru si vystavil na využívání lži a ani se s tím netají (uvádí to ve svých spiskách). Když budete prověřovat jeho vystoupení z poslední doby je to samá lež. Jediné v čem je opravdu dobrý je technologie moci. Ovládá řemeslo jak se nechat zvolit. Jako zvolený za 30 let v politice nic užitečného ale neudělal. Je to jako útočník který přesvědčí fanoušky a trenéra že by měl hrát ale nikdy nedá gól a všichni se utěšují že to příště určitě musí vyjít, vždyť šancí má vždy dost…

   • Ondrej napsal:

    naprosto trefne a neni absolutne co dodat, Zeman je celou svou politickou karieru podvodnik, hochstapler, lhar a manipulator a technologii moci a manipulaci s jednodussimi volici ovlada vyborne, ale to je bohuzel vse..jinak je to nesporne skodna a davno nemel byt ve svem uradu, bohuzel tam dodnes je ale snad uz ne dlouho!!

    • Sámo napsal:

     A málokdo z těch, kteří tu píší své příspěvky ví, že Zeman má na svém triku prodej všech velkých českých bank za symbolickou cenu, také prodal Putinovi přes neznámou ruskou agenturu napojenou na Kreml ruský dluh čítající asi 100 miliard Kč za ubohých 22 miliard Kč, Zeman je za vznikem Exekutorské komory, aniž by jí uzákonil nějaké mantinely. Za Zemanovy vlády začaly kroky směřující k prodeji OKD, jejíž prodej za 4,5 miliardy Kč byl také velmi ztrátovým byznysem pro stát, protože jenom 45 tisíc bytů, které byly nedílným majetkem firmy, měly tržní cenu 15 miliard Kč.

     • Martin napsal:

      s tím OKD to bylo ještě jinak, na začátku tlačil Zeman prodej za 800 milionů. Na 4,5 miliardy se to posunulo až později za MF Sobotky. Neustále skandalizovaný Bakala to koupil od jejich kámošů za 10 miliard což v tu dobu bylo asi poměrně blízko reálné ceně…

     • A. S. Pergill napsal:

      S těmi exekutory stínoval jen to, co se pár let před tím dělo ve francii a dalších západoevropských státech. jenomže tam tyhle věci už zrušili či omezili, u nás ještě ne.
      A pokud chcete zestátnění exekutorů, nebo jejich jiné omezení na rozumnou úroveň, volte příště Okamuru, protože ten jediný má tohle v programu 🙂

 21. Petronix napsal:

  Pane Urban,
  váš rádoby nestranný komentář má jednu vadu na kráse.
  Dehonestujete pana exprezidenta Klause a označujete jej dokonce za nacionalistu,
  Vynechal jste však sprostotu senátu v čele s Vystrčilem a Fischerem, kteří příliš spěchali s odstraněním všelidově zvoleného prezidenta. Ano, teď se senát tiše stydí, včetně světice paní Němcové.
  Pokud se dá něco nazvat slovem fraška pak je to chování senátorů, kteří jak hladoví psi chtěli dorazit kořist. Jestliže chcete zachovat důstojnost přestaňte panu prezidentovi radit co má a co nemá dělat. Škoda, že jste nebyl tak statečný u pana prezidenta Havla, který trávil v nemocnici čtyři měsíce a nikdo si nedovolil ani ceknout a bylo to tak správné. Pane Urbane jste obyčejná presstitutka a píšete na zakázku.
  Je mi vás líto. Prosím mlčte.

  • Martin napsal:

   naopak nespěchali a v tom má p. Urban pravdu. Kdo sleduje situaci je mu jasné, že minimálně od jara je Zeman mimo. Monitoring jeho aktivity to ukazuje jasně. Už tou dobou zasvěcení dobře věděli a měli konat!

 22. Zdenka Nováková napsal:

  Dobrý den, myslím si, že p. president by měl odejít klidnou cestou. Žádné vášně by neměly být. Mrzí mě+, že se to tak obrací proti p. profesorovi Fialovi. Je to moc trapné a p. prezident byl měl odejít do důchodu, věk na to má a nemocný je moc. Bylo by to slušné odcházení. Zdenka.

 23. Pavel Husák napsal:

  Zeman je nejhorsi prezident v historii ceskoslovenska a pokud jde o jeho odvolani,uz predloni bylo pozde.

 24. Bohuš napsal:

  Souhlas, panu MZ chyběla účinná zpětná vazba (negativní), protože pozitivní vychyluje systém (prezidentského úřadu) z rovnováhy.
  Jako jeden ze studentů prognostiky jsem byl MZ poučen.

 25. Venca Vilda napsal:

  Urban si musí do Zemana čas od času kopnout. Proč do článku ale namontoval nevlídnou zmínku o shromáždění Českého svazu bojovníků za svobodu? Co jsme mu udělali? To by měl vysvětlit.

  • Martin napsal:

   český svaz bojovníků za svobodu je proruská organizace prolezlá bývalými (i současnými) komunisty a stbáckými fízli. Tak proto ta poznámka p. Urbana. Není to žádné kopnutí, jen konstatování faktu.

 26. Martin napsal:

  článek p. Urbana naprosto vystihuje realitu. Doba lidí spojených s minulým režimem končí a všichni ti klausové a zemanové odejdou do hlubokého zapomění. Běžným lidem scházet nebudou.

 27. doleondra napsal:

  Od Zemana je ubohý co dělá (že neodstoupí)
  Chtěl bych jeho demisi, a na jeho místo někoho schopnějšího, abych se za prezidenta nemusel stydět jako za Zemana.

 28. Vladimír napsal:

  Krásně napsané, děkuji.

 29. Antonin napsal:

  ….ať žije pan prezident Zeman !!!……odejít může Urban a jemu podobní !!!

  • Jiří Tesař napsal:

   ….ať žije pan prezident Zeman !!! Ano, ale někde v protiakoholní léčebně.

 30. Maxim napsal:

  Čl.66 se v současnosti stal psychiatrickou diagnozou …
  Šílené psychopaty, kteří se jím neustále ukájejí lze jenom litovat, měli by se jít léčit .. že pane Urbane ..

 31. Stepan napsal:

  Se vším souhlas…

 32. Hans napsal:

  Jak by řekl pan herec Zdeněk Štěpánek v roli maršála RUSSWORMA :
  Já ho prostě propíchnu a bude to!!!

 33. zdenka štěpanovská napsal:

  pan miloš zeman je bohužel pomsty chtivý člověk,která ho drží při životě,běda tomu,kdo se mu připlete do cesty…..

 34. Tomáš napsal:

  Byl jsem voličem MZ, situace s jeho zdravím je natolik závažná, že bylo ustanoveno koncilium lékařů, které vydá tento pátek lékařskou zprávu. Stejně bude muset být vytvořen doplněk ústavního zákona, který bude muset být doplněn do Ústavy ČR a bude muset být přijat ústavní vetsinou na jehož základě mohou být vyhlášeny volby prezidenta ČR. Je turbulentni doba, která nemá dobrá řešení a každá slabina se může vymstit. Budou následovat změny i v koaličních dohodach a ve vládě. Budou to složitá řešení, ale za předpokladu zprávy koncilia to mohou být nevyhnutelná statopravni řešení.

 35. Marcus napsal:

  Je v nejlepším zájmu země, aby Zeman… vydržel co nejdéle býti prezidentem. Nejlepší prezident všech dob.

 36. norg napsal:

  Proč přát Zemanovi aby překonal zdravotní potíže ,když jak on říká polovina našeho národy jsou negramoti a hovada umělci Snobská sebranka novináři kreténi.Pokud policie dodrží nestranost a roztočí Klukum z hradu prdel tak se národ dozví o čachrech astronomických rozměrú !!!!

 37. Kramář napsal:

  Komunisté zůstanou komunisty navždy. I kdyby se několikrát převlékli.

  • František Balco napsal:

   Stálo by za zamyšlení, zda vnímáte komunistu jako stoupence ideologie, nebo jako synonymum lidské povahy. Pro případnou selekci, jak ji asi zamýšlíte, je to důležité. Aby jste nebyl zklamán z výsledku. Protože vstoupit do KSČ bylo zajímavé jen do listopadu 1989.

 38. ivan napsal:

  Poté, co nám Miloš Zeman předváděl neutuchající touhu po moci, touhu být vidět a oslavován jak všemu rozumí a vše mu je jasné, je velice nepravděpodobné, že sám bude abdikovat. Spíše bych sázel na normální vyhazov. O ten si ostatně koleduje již léta.

 39. Tondach napsal:

  Je tragedií, jak se Zemanovi dokonale podařilo rozdělit národ!

  A vy, kteří tady spíláte panu Urbanovi, vám nevadí, že by po volbách měl prezident přijmout demisi vlády?
  Vám nevadí, že by měl pověřit někoho sestavením vlády?
  Vám nevadí, že by měl jmenovat někoho premiérem?
  Vám nevadí, že na jmenování čeká padesát soudců?

  To vám nedochází, CO se tu děje?
  Vám nevadí, že zemi řídí Mynář s Ovčáčkem?
  Vám nevadí, že spějeme k ústavní krizi?
  Vám nevadí, že Babiš může vládnout klidně ještě třeba půl roku? A dokonce ani ne v demisi?
  Pak se tedy ptám! Myslíte vůbec hlavou?

  • Admirál napsal:

   Zeman žádné termíny nepromeškal.

   Vaše a Urbanova logika říká, že každý nemocný na neschopence by měl být propuštěný z práce. To se teda lidi na neschopence mají na co těšit.

   S Fialou se sejde – už je to jasné – nemocnice přesouvá prezidenta Zemana z jednotky intenzivní péče na klasické lůžku, tak si pokecají, pak se uvidí.

   Kde vidíte na obzoru ústavní krizi?

   Kromě toho, Babiš asi o vládnutí v demisi moc nestojí.

   Tu o vládnutí Ovčáčka s Mlynářem si nechte pro starou Blažkovou a vrátného s TOSu. Ti by Vám to mohli zbaštit.

   • Pavel napsal:

    Čučkař termíny promeškal. Minimálně 50 soudců čeká na jmenování, o velvyslancích a dalších případech z minula nemluvě. JAKÁKOLIV logika především říká, že když je někdo na nemocenské, tak je v práci zastoupen někým jiným, aby nevznikaly prostoje a ztráty, ty „logiku“. S Fialou se nesejde, Fiala takmaximálně přistoupí k lůžku. Pokecat si fiala může s čučkařem nebo s pacienty dětského oddělení. V tomto případě to vyjde na stejno.

    • Admirál napsal:

     Oni jsou zákonem stanovené nějaké termíny pro jmenování soudců, přijetí velvyslanců?
     S Fialou to prezident zvládne přes videokonferenci.
     Fiala s čučkařem Koudelkou může pokecat , kdy se mu zamane.

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy, podle čučkařovy podržtašky, se mají soudy dál hroutit a nestíhat, protože čučkař není sto vykonávat svou funkci. Oceňuji, že se neztrapňuješ vyvracením faktu, že jedinec na nemocenské má být zastoupen, jako i v tomto případě.
      Takže se nesetkají a Fiala přistoupí tak akorát k monitoru s troskou čučkaře na druhé straně. S Koudelkou si může Fiala pokecat o rusáckém banditismu, který čučkař kryl. V nemocnici si ale každopádně rozumněji pokecá na dětském oddělení než s čučkařem.

     • josef napsal:

      Fiala by měl každopádně chtít po Koudelkovi vysvětlení energetického „krachu“, protože to musí kontrarozvědka vědět ( má-li čas sdělovat světu jak se špatně u nás vyučuje dějepis) !!!

     • Pavel napsal:

      Tvoje fantasmagorie na téma „rozvědka“, josef, jsou skoro stejně směšné jako ty čučkařovy. Každopádně, platí, že co se týče energetiky bube muset chtít Fiala vysvětlení po burešovi, který tady 7 let sabotoval výstavbu dalších jaderných bloků.

   • Tondach napsal:

    Moje ani páně Urbanova logika neříká, že každý nemocný by na neschopence by měl být propuštěný z práce! To je jen vaše halucinace nebo nějaká vidina! Kde je napsáno ode mne nebo od pana Urbana něco takového, co by vás opravňovalo blbě kecat, že se nemocní mají na co těšit?

    Když je někdo na neschopence, musí za něho pracovat někdo jiný, protože jeho pracovní úkoly nezmizí! To platí i v případě prezidenta! Jeho pracovní úkoly nikam nemizí, ba po volbách právě naopak!

    A s Fialou se nesejde, protože se do nemocnice nesmí a když to bude trvat dlouho, tak bude ta ústavní krize! A navíc ještě (pátek ráno) konzilium Zemana neprohlásilo způsobilým!
    A i to ostatní jsou jen vaše nesmyslné bláboly Zemanova voliče, což je pro ně jakási „omluva“!.

    P.S. a když už, tak z TOSu a ne s TOSu! To vám nezbaští ani ve třetí obecné!

    • Admirál napsal:

     Zeman je na rehabilitační pokoji. Zákaz návštěv z důvodu kovidu mu neznemožní jednat telefonicky (Babiš), s Fialou plánuje videokonferenci.
     Plán na puč přes §66 se sype. Blažková se Vám vysměje.

     • Pavel napsal:

      Blekotání není jednání. Plánovaný puč se sesypal spolu s volbami.

 40. lwo napsal:

  Kdo chce vidět ten vidí, že tu v současnosti vládne prezident-regent Mynář! Otázka je, kdo mu šéfuje, resp. napovídá… 🙁

 41. František Balco napsal:

  Hádáte se tu o osobu prezidenta, za uplynulá období. Já se snažím rozpomenout na nějaký hmatatelný rozdíl za těch 30 let. Ale na něco jiného než: Mně kvetla pšenka za Havla, mně za Klause, mně atd.. Víte, když ten Zeman odejde, a už aby to bylo, tak ať to proboha splní nějaký účel.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost