Foto: Jiří Ovčáček

Jan Urban: Hradní podnikání, s dotacemi a bez kontroly. Prezident je z toho jelen

Napsal/a Jan Urban 18. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. „Prezident je vůl“. Je to šedesát let (přesně 12. ledna 1962), co byl za toto konstatování odsouzen spisovatel Vladimír Škutina k šesti měsícům s podmínkou na dva roky za trestný čin snižování vážnosti prezidenta republiky. Odsouzenému přitížilo, že v pražské hospodě U Jelínků, kde byl znám, byť ve stavu částečné podroušenosti, výrok i přes napomínání několikrát opakoval a rozvíjel, například až do tvaru „prezident je vůl, gauner a vyloženej despota“, jak dosvědčil například svědek Ladislav Souček.

O šedesát let později už paragraf o snižování vážnosti prezidenta naštěstí neexistuje a Miloše Zemana a jeho pečovatele lze kritizovat svobodně. Nebudou vás mít rádi, ale naučili se ničeho si nevšímat, na přímé otázky raději neodpovídat a dál předstírat genialitu. A spolu se zajištěnou beztrestností, u prezidenta plynoucí z ústavy, u jeho spolupracovníků z jím kdykoliv uděleného prominutí trestu nebo vyloučení z trestního stíhání, mohou s úsměvem dál porušovat zákony a ničit důvěryhodnost státu.

Miloš Zeman může být těžce nemocný a stále více neschopný výkonu funkce, ale na své „přátele“ nenechá nikdy sáhnout. Nedostatek odvahy nové vládní koalice postavit se alespoň těm nejkřiklavějším příkladům ho v tom jen utvrzuje.

Desítky milionů z eráru

HlídacíPes.org zveřejnil v uplynulých dnech vskutku skandální smlouvu, podle níž odcházející ředitel Lesů České republiky na konci loňského roku prohlásil sedm set hektarů hospodářského lesa, zahrnujícího dvě komerčně pronajaté honitby, za „nepotřebný majetek“, a bezplatně je převedl Zemanovcům z Pražského hradu pod hlavičkou Lesní správy Lány.

Věční obhájci a přitakávači Hradu namítali, že to prý není žádný problém, protože jde jenom o převod státního majetku mezi dvěma státními subjekty. Stejně v reakci na dotazy redakce HlídacíPes.org argumentovalo i Ministerstvo zemědělství, které za starého vedení smlouvu schvalovalo. Jenom „přehlédlo“ jednu důležitou věc.

Lesy České republiky mají jako státní podnik pečovat o lesní hospodářství a vytvářet přitom pokud možno zisk. Mimochodem, právě proto platí daně jako podnikatelský subjekt a patří dokonce mezi deset největších přispěvatelů do státního rozpočtu.

Lesní správa Lány je naopak příspěvková organizace, dotovaná z kapitoly 301 státního rozpočtu „Kancelář prezidenta republiky“ desítkami milionů korun ročně. Podle údajů zveřejněné rozpočtové rozvahy KPR řádek „Celkové výdaje na lesní hospodářství“ uvádí pro rok 2021 dotaci 77 605 853 korun, pro rok 2022 je to 44 115 000 Kč a ve výhledu na další rok 41 275 000 Kč.

Kam vede podobné dotované „podnikání“ Lesní správy Lány, ukázalo trestní řízení proti několika jejím vedoucím pracovníkům, včetně ředitele Miloše Baláka, zahájené v roce 2017. Ředitel Balák byl zatím nepravomocně odsouzen za jeden trestný čin se škodou, spočítanou na téměř jeden a půl milionu korun.

Lov a bujaré pijatyky

Kancelář prezidenta republiky ale škodu od také trestně stíhaného kamaráda pana vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře, který ho na místo před lety dosadil, samozřejmě nevymáhá a odsouzený ředitel zůstává ve funkci.

Další trestní řízení s ředitelem Balákem probíhá, ale co je papalášům po tom, že. Vždyť sám prezident Zeman jen měsíc po odsouzení Miloše Baláka před televizními kamerami veřejně pochválil za to, s jakou „láskou a péčí se stará o lánskou oboru“. Stalo se tak při historickém slavnostním otevření „prezentační obůrky“, které si prezident, přes svůj nabitý program veřejných vystoupení, rozuměj vůbec žádných, nemohl nechat ujít.

Kdo by se pak zajímal o to, že Balák dává podivné zakázky podnikateli Otto Zachovi, který je stíhán pro podezření z úplatkářství ve výši přes sto sedmdesát milionů korun.

Bez obav, těch sedm set hektarů pěkného lesa, coby šlechetný dar Lesů ČR, se určitě dostalo do správných rukou a bude „láskou a péčí“ ředitele Baláka jen vzkvétat. A takovou „krásnou tečkou za tím naším případem“ bude nejpozději v březnu 2023 prezidentská milost či abolice, neboť lánská „láska a péče“ musí být přece odměněna.

S pachutí zůstává ještě jedna kardinální otázka. Na co vůbec ještě v 21. století potřebuje prezidentská kancelář tisíce hektarů lesa, s rybníky a honitbami, a proč na to musí daňoví poplatníci doplácet?

Historickým smyslem Lánské obory a Lesní správy Lány byla, jak ještě dnes uvádí jejich vlastní webová prezentace, „reprezentační myslivost nejvyšších mocenských kruhů“. Papalášské lovy byly zvláště populární po sovětském vzoru ještě v padesátých a šedesátých letech. O pozdějších pijatykách a „lovu“ v podání generálů sovětské okupační armády se v okolí šeptaly legendy.

Ta doba je nenávratně pryč a žádného politika demokratické země by dnes ani nenapadlo – s výjimkou dnes už bývalého ministra zemědělství Tomana, který náhodou podepsal schválení převodu oněch sedmi set hektarů lesa jako daru Lesní správě Lány – se nechat fotit nad ulovenou zvěří.

Kdo je tady ten vůl

Je zjevné, že trestně stíhané komando Kanceláře prezidenta republiky a jejích příspěvkových organizací nepotřebuje ani oboru, ani Lesní správu Lány k ničemu jinému, než k dotovanému a nekontrolovanému „podnikání“. Pro stát a daňové poplatníky jde výhradně o ztrátovou záležitost s příliš velkým prostorem pro korupci.

Změnit by to velmi jednoduše mohla vláda převedením majetku majetku státu jiné organizační složce. Poslanců, kteří by ji v tomto kroku dobrého hospodáře podpořili, je dost. A bylo by opravdu zajímavé vidět a slyšet opoziční poslance ANO a SPD, jak hájí papalášské výsady netrestatelných oblíbenců Miloše Zemana.

Jenomže vláda Petra Fialy má, poeticky vzato, ve svém oku slepou skvrnu, a to právě tam, kde leží Pražský hrad. Ústava neústava a zákon nezákon. Takže se budeme dál nechávat okrádat. A zloději budou dál beztrestní. Kdo že je tady ten vůl, pane Škutino?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)