Jak zablokovat Zemana? Na počítači hračka. Média ho ale ignorovat nebudou

Napsal/a Robert Malecký 29. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Je možné, aby média ignorovala prezidenta republiky? Čas od času se taková výzva na sociálních sítích objeví. Myšlenka je to ovšem stejně provokativní jako nerealistická. Lidem, kteří jsou unaveni záplavou zpráv z okolí prezidenta, tak zbývají jen humorné nástroje, jak se Miloše Zemana „zbavit“. Třeba rozšířením prohlížeče nazvaným Zeman-blok.

Patnáct set uživatelů, kteří internet prohlížejí prostřednictvím aplikace Google Chrome, si do dnešního dne nainstalovalo rozšíření zvané Zeman-blok. „Jediná možnost, jak číst zpravodajské servery,“ zní jeho reklamní slogan.

zemanblok

Výsledek se dostaví okamžitě. Texty na velkých zpravodajských webech rozšíření „překreslí“ tak, že místo jména Zeman ukáže například slovo Alkoholik, v zásobě má ale i další, více či méně vulgární výrazy.

Češi coby „smějící se bestie“ reagují na svého prezidenta s humorem, přicházejí ale i zcela vážně míněné názory, že by média měla Miloše Zemana nebo jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka zcela ignorovat. Opírají se o názor, že Zeman prostřednictvím nastavování vlastní agendy, slovních provokací a spanilých jízd po českých regionech vykonává permanentní předvolební kampaň, které je třeba zamezit, nebo ji aspoň omezit.

Slepá skvrna velikosti Hradu

„Pojďte HO ignorovat! Které celoplošné médium bude mít ty koule a řekne: Ode dneška dost, nedáme mu žádnou pozornost, po které tolik touží, u nás už ani jeden Ovčáček, ani jeden Zemanův plk, prostě máme slepou skvrnu o velikosti Hradu…?“ vyzval například nedávno na facebooku publicista Martin Malý.

Podobně se v rozhovoru pro HlídacíPes.org vyjádřil i hudebník a frontman kapely Jasná páka Michal Ambrož. „Zeman dělá permanentní volební kampaň, vším, co dělá, co říká, všude, kam vyjede. Je rád, že se o něm mluví, a to nejhorší, co by ho mohlo postihnout, je, že by se o něm nemluvilo,“ říká v rozhovoru, který HlídacíPes.org celý zveřejní v neděli.

Podle šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho není problém v tom, že se o Zemanovi píše, ale v tom, jak se o něm píše. „Navíc ten dojem záplavy textů zvyšují sociální sítě, kde o něm píší i nenovináři. Rozhodně se mu nemá skákat na všechno, co plácne a když už o něm referovat, tak v nějakém kontextu. Smyslem médií je ale informovat,“ napsal Tabery v reakci na návrh Martina Malého.

Shoduje se v tom s již dříve publikovaným názorem komentátora Alexandra Mitrofanova, podle něhož informování o aktivitách hlavy státu patří k agendě médií z definice. „Dokud bude Zeman prezidentem, nikdy se to nestane,“ uvedl Mitrofanov v komentáři pro Český rozhlas.

Připomněl, že Zeman byl zvolen v přímé volbě, od čehož se odvíjí jeho mandát. „Stále požívá neochvějné autority u značného množství obyvatel České republiky, kterým nevadí jeho chování, ale těžce snášejí a agresívně odmítají kritiku, která se kvůli tomuto chování ozývá,“ soudí Alexandr Mitrofanov.

Co s Ovčáčkem?

Druhá věc ovšem je, nakolik plní veřejný prostor svými komentáři mluvčí Jiří Ovčáček, který je v oficiální funkci ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. To, co před třemi lety začalo pravidelnými tiskovými konferencemi, na nichž tlumočil názory svého šéfa, se v poslední době obrátilo v prakticky nepřetržitý sled vzkazů prostřednictvím jeho facebookového profilu. A média mezi oficiální tiskovkou a statusem na facebooku nerozlišují.

„Čím větší blbost JEDEN Z NICH řekne, tím výše na webu mnozí ten článek mají. Je to snadné, „zadarmo“ to doručí spousty kliků. To je smutná realita. Dotaz zněl, zda je návrh reálný. Z výše napsaného soudím, že nikoliv. Hrad je spokojen, editor též. Win – win… Bohužel,“ komentoval diskusi Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky, vydávajícího HlídacíPes.org.

Erik Tabery navíc soudí, že by případné „ticho“ Zemana příliš nepostihlo. „Informace ke svým stoupencům by přes „svá“ média stejně dostal, takže by na tom vydělal. On je schopný spíš v tom, jak umí i chytrým lidem vnutit obraz lidí, kteří s ním nesouhlasí,“ napsal Tabery.

I Zeman umí blokovat

O tom, že se Miloš Zeman umí dobrovolně vzdát kanálu, po kterém jiní politici přímo baží, svědčí jeho spor s týmem připravujícím diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Ten prezident po sporech o moderátorovo vyjádření, že v Zemanově vládě v 90. letech zasedali političtí náměstci, ignoruje.

Prezident si ovšem našel náhradní platformy. Pravidelně své názory sděluje prostřednictvím internetové televize TV Blesk a účast přijímá i v pořadu Partie na televizi Prima.

Malým historickým paradoxem je tedy nakonec jen to, že Zeman nedostane prostor v časopise Vesmír, který stál okrajově u zrodu jeho velké popularity v roce 1989. Jeho slavný prognostický článek o neslavných vyhlídkách socialistického hospodářství byl totiž tehdy nabídnut právě Vesmíru, jenže šéfredaktor Prokop Málek se postavil proti. Článek tak mohl vyjít až v Technickém magazínu.

„Za Vesmír slibuju, že o něm ani neceknem,“ napsal ve zmíněné facobookové diskusi spolupracovník časopisu Ondřej Vrtiška.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)