Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebook Jiřího Ovčáčka, Zeman v Lánech

Jak zablokovat Zemana? Na počítači hračka. Média ho ale ignorovat nebudou

Je možné, aby média ignorovala prezidenta republiky? Čas od času se taková výzva na sociálních sítích objeví. Myšlenka je to ovšem stejně provokativní jako nerealistická. Lidem, kteří jsou unaveni záplavou zpráv z okolí prezidenta, tak zbývají jen humorné nástroje, jak se Miloše Zemana „zbavit“. Třeba rozšířením prohlížeče nazvaným Zeman-blok.

Patnáct set uživatelů, kteří internet prohlížejí prostřednictvím aplikace Google Chrome, si do dnešního dne nainstalovalo rozšíření zvané Zeman-blok. „Jediná možnost, jak číst zpravodajské servery,“ zní jeho reklamní slogan.

zemanblok

Výsledek se dostaví okamžitě. Texty na velkých zpravodajských webech rozšíření „překreslí“ tak, že místo jména Zeman ukáže například slovo Alkoholik, v zásobě má ale i další, více či méně vulgární výrazy.

Češi coby „smějící se bestie“ reagují na svého prezidenta s humorem, přicházejí ale i zcela vážně míněné názory, že by média měla Miloše Zemana nebo jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka zcela ignorovat. Opírají se o názor, že Zeman prostřednictvím nastavování vlastní agendy, slovních provokací a spanilých jízd po českých regionech vykonává permanentní předvolební kampaň, které je třeba zamezit, nebo ji aspoň omezit.

Slepá skvrna velikosti Hradu

„Pojďte HO ignorovat! Které celoplošné médium bude mít ty koule a řekne: Ode dneška dost, nedáme mu žádnou pozornost, po které tolik touží, u nás už ani jeden Ovčáček, ani jeden Zemanův plk, prostě máme slepou skvrnu o velikosti Hradu…?“ vyzval například nedávno na facebooku publicista Martin Malý.

Podobně se v rozhovoru pro HlídacíPes.org vyjádřil i hudebník a frontman kapely Jasná páka Michal Ambrož. „Zeman dělá permanentní volební kampaň, vším, co dělá, co říká, všude, kam vyjede. Je rád, že se o něm mluví, a to nejhorší, co by ho mohlo postihnout, je, že by se o něm nemluvilo,“ říká v rozhovoru, který HlídacíPes.org celý zveřejní v neděli.

Podle šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho není problém v tom, že se o Zemanovi píše, ale v tom, jak se o něm píše. „Navíc ten dojem záplavy textů zvyšují sociální sítě, kde o něm píší i nenovináři. Rozhodně se mu nemá skákat na všechno, co plácne a když už o něm referovat, tak v nějakém kontextu. Smyslem médií je ale informovat,“ napsal Tabery v reakci na návrh Martina Malého.

Shoduje se v tom s již dříve publikovaným názorem komentátora Alexandra Mitrofanova, podle něhož informování o aktivitách hlavy státu patří k agendě médií z definice. „Dokud bude Zeman prezidentem, nikdy se to nestane,“ uvedl Mitrofanov v komentáři pro Český rozhlas.

Připomněl, že Zeman byl zvolen v přímé volbě, od čehož se odvíjí jeho mandát. „Stále požívá neochvějné autority u značného množství obyvatel České republiky, kterým nevadí jeho chování, ale těžce snášejí a agresívně odmítají kritiku, která se kvůli tomuto chování ozývá,“ soudí Alexandr Mitrofanov.

Co s Ovčáčkem?

Druhá věc ovšem je, nakolik plní veřejný prostor svými komentáři mluvčí Jiří Ovčáček, který je v oficiální funkci ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. To, co před třemi lety začalo pravidelnými tiskovými konferencemi, na nichž tlumočil názory svého šéfa, se v poslední době obrátilo v prakticky nepřetržitý sled vzkazů prostřednictvím jeho facebookového profilu. A média mezi oficiální tiskovkou a statusem na facebooku nerozlišují.

„Čím větší blbost JEDEN Z NICH řekne, tím výše na webu mnozí ten článek mají. Je to snadné, „zadarmo“ to doručí spousty kliků. To je smutná realita. Dotaz zněl, zda je návrh reálný. Z výše napsaného soudím, že nikoliv. Hrad je spokojen, editor též. Win – win… Bohužel,“ komentoval diskusi Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky, vydávajícího HlídacíPes.org.

Erik Tabery navíc soudí, že by případné „ticho“ Zemana příliš nepostihlo. „Informace ke svým stoupencům by přes „svá“ média stejně dostal, takže by na tom vydělal. On je schopný spíš v tom, jak umí i chytrým lidem vnutit obraz lidí, kteří s ním nesouhlasí,“ napsal Tabery.

I Zeman umí blokovat

O tom, že se Miloš Zeman umí dobrovolně vzdát kanálu, po kterém jiní politici přímo baží, svědčí jeho spor s týmem připravujícím diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Ten prezident po sporech o moderátorovo vyjádření, že v Zemanově vládě v 90. letech zasedali političtí náměstci, ignoruje.

Prezident si ovšem našel náhradní platformy. Pravidelně své názory sděluje prostřednictvím internetové televize TV Blesk a účast přijímá i v pořadu Partie na televizi Prima.

Malým historickým paradoxem je tedy nakonec jen to, že Zeman nedostane prostor v časopise Vesmír, který stál okrajově u zrodu jeho velké popularity v roce 1989. Jeho slavný prognostický článek o neslavných vyhlídkách socialistického hospodářství byl totiž tehdy nabídnut právě Vesmíru, jenže šéfredaktor Prokop Málek se postavil proti. Článek tak mohl vyjít až v Technickém magazínu.

„Za Vesmír slibuju, že o něm ani neceknem,“ napsal ve zmíněné facobookové diskusi spolupracovník časopisu Ondřej Vrtiška.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ano skutečně,úplný vrchol (nebo spíš úplné dno) současné mediokracie. Ono už nestačí že politická diskuze a pluralita názorů v médiích zhrubla na úroveň nadávek, urážek a ponižování protivníka. I to už je „mediálně manuálně“ příliš obtížné a nezáživné. Dnes tedy stačí do(po)ručit čtenáři nástroj který jméno politika nahrazuje automaticky urážkami v cizích, článcích.. Mimochodem, kdo četl 451 stupňů Fahrenheita od Bradburyho, tak ví že by nebyl problém dosáhnout téhož i v televizním vysílání..
  Jen tedy vzhledem ke zbytku článku, ono už není podstatné „kdo s tím začal“ a kdo pouze „vrací rány“, to jsou totiž výmluvy na úrovni předpubertálních uličníků. Elity národa ani seriozní média by vůbec na takovou úroven mediální „diskuze“ neměly poklesnout, to už měly skutečně – jak popsáno podobné projevy kteréhokoliv politika mrazivě ignorovat. Mimochodem, třeba i proto že jiným způsobem než právě přes média se tyto „projevy“ k veřejnosti nedostanou, takže by se staly zbytečnými..

 2. český maloměšťák napsal:

  Zemanohryzectví nevím jak by se dalo léčit.
  Asi je neléčitelné, snad ekonomicky by se dalo šíření tato epidemie zastavit ? Tedy novinářům za zemanohryzectví neplatit.
  No jo – co pak ale s těmi pluky nezaměstnatelných novinářů ? Do aeronetu s nima, říkáte? Tam už taky asi brzy nebudou přibírat – už na ně poslali Bretschneidera (příště pošlou hackerskou úderku z nějaké Kybernetické svaté aliance…).
  Nezbývá než čekat až vynaleznou vakcínu nebo kapky, anebo když tak aspoň cucací bonbony – zemanovky.

  Pytlík zemanovek do každé redakce a bude zas klid.

 3. Taoiseach napsal:

  S tou záměnou příjmení to není úplně chytrý nápad, protože stejné má i nejvyšší státní zástupce (který ovšem mluví málo, což mu ostatně schvaluji, protože hlídací pes, který štěká, nekouše).

  S kampaní bych si nedělal starosti, protože lidi mají krátkou paměť a volby budou až za dva roky. Pokud tedy Zeman neodstoupí ze zdravotních důvodů, čímž by se to vyřešilo zcela.

  Pro psa bych ale měl jeden tip. Zeman například někdy v listopadu v rozhovoru pro MFD uváděl totální nesmysly ohledně úlohy Evropské komise a Frontexu v souvislosti s migrační krizí. Nikde jsem nečetl, že by se nad tím někdo pozastavoval.

  • český maloměšťák napsal:

   To je fakt.
   Když pak budete čmuchat ještě detailněji a usilovněji – tak najdete další a další nesrovnalosti ve výrocích Zemanových.

   Apropo – činíte tak jen v případě Zemana…anebo i v případech jiných osob ?
   Víte…to kvůlivavě tomu zemanohryzectví. Jak ho rozpoznat včas, než nastane jeho invazivní fáze.

   P.S. Udávat se nemá a nesmí !!! Ale oznamovat příslušným orgánům – to je něco jiného, to je nejvyšší občanská povinnost, že ?

 4. Taoiseach napsal:

  Moje „specializace“ je Evropa. Monitoruji samozřejmě všechny, ale MZ je jasná jednička v tom, že s nesnesitelnou lehkostí radí, co má EU dělat – a přitom vychází ze zcela mylných předpokladů. Já opravdu nemůžu za to, že jeho poradci vědí o fungování EU ještě míň než on sám. Navíc je tento příspěvek věnován jeho PR.
  Nedávno zase říkal, že nemáme mít společnou pohraniční stráž, ale armádu. Prostě nesnesitelná lehkost plácání.

  Hlídací pes není „příslušný orgán“ a upozornit na tento aspekt věci je normální. Každý z nás je odpovědný za to, co vypouští do veřejného prostoru.

  • český maloměšťák napsal:

   Samozřejmě, je třeba „upozorňovat“, o tom žádná.
   Nicméně specializátor na Evropu by to měl dělat vyváženě, ne chorobně.
   Ale co naplat, zemanohryzectví je zkrátka “ in“, já tomu rozumím, každý jsme jen obyčejným, hříšným člověkem.
   6 balíčků zemanovek by to mohlo spravit.
   —————————————————-
   Armáda EU je samozřejmě logickým požadavkem.

   Podobně by měla být i armáda OSN, tak jak si ji představovali např. Reves s Einsteinem.

   Podobně “ plácá“ i Donald Trump – ten ale vychází z toho, že USA by už dále neměly doplácet na svou roli světového četníka, respektive hegemona v NATO.

   Konstelace skutečnosti se vyvíjí, je dynamická. Jednou je tak třeba společné pohraniční stráže, jindy společné armády, ondy společných daní nebo poslat šťáru do Lucemburska, expůsobiště předsedy rady evropských komisařů.

   Plácá spíše ten, který cudně nenavrhuje nic, potažmo navrhuje poslat speciální komando celníků či dopraváků na skupinu motorkářů. Proč ? Protože se jich bojí, proč jinak by je chtěl zastavovat – ale sám neví proč se jich bojí.

   • Taoiseach napsal:

    Asi jste přehlédl, že jméno Zeman je v titulku Maleckého příspěvku, takže nechápu, proč bych měl „vyváženě“ mluvit o někom jiném.

    Dále, pokud třeba Petr Fiala nadává na EU, je to nejapné, ale je to jenom názor. Podobně jako když se Zeman bije v hruď, jaký je eurofederalista. Pokud ovšem vychází ze SKUTKOVĚ NESPRÁVNÝCH předpokladů, je vhodné to uvádět na pravou míru, což je úkol pro psa.

    Armáda EU nemůže existovat bez společné obranné politiky. Změna Smluv v tomto smyslu není reálná, protože ji většina států nechce. Většina členských států je vázána Severoatlantickou smlouvou, ale několik jich má naopak ve státní smlouvě neutralitu. Být současně v NATO a neutrální není možné. Není možné ani to, aby některé státy měly společnou obranu, ale v rámci NATO fungovaly jednotlivě.
    A hlavně: komu by taková armáda konkrétně podléhala?
    Mluví se to opravdu snadno…

    Donald Trump opravdu plácá.

    Hloupé kecy o tom, kdo se bojí, si můžete odpustit. Já opravdu nemůžu za Vaše mindráky. Pro Vás je prostě Zeman svatý a nedotknutelný, pro mě je to jeden z Klausových kompliců…

    • Tom napsal:

     usetrite dost casu když na to „cesky malomestak“ nebudete vubec reagovat,
     je to nejaka podivna skupina bolsevickych trolu, stihaji stovky rudych hlasek denne

Přidávání komentářů není povoleno