Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ian Sane, zdroj

Jak vládnou rebelové aneb Otvírejme radnice II.

Loňské komunální volby přinesly nový fenomén. V mnoha obcích a městech uspěla hnutí vedené lidmi, kteří radnice znali spíše zvenku, coby aktivisté bojující proti hazardu, svolávající referenda proti předraženým radnicím nebo pořadatelé sousedských slavností.

Novopečení politici a političky přišli na radnice s velkou chutí měnit věci k lepšímu, často ale narážejí na nečekané překážky v podobě přebujelé byrokracie, úředníků navyklých na zcela jiný styl práce nebo nepříjemného dědictví předchozí garnitury – např. nevýhodné smlouvy, která se nedají vypovědět nebo zastaralé administrátorské systémy.

V sobotu 21. března na VŠE

Otevřená a vstřícná komunální politika se přitom v posledních letech stává populární. Stále více obcí zveřejňuje videozáznamy z jednání zastupitelstva nebo zpřístupňuje občanům detailní údaje o svém hospodaření formou rozklikávacích rozpočtů.  Fond Otakara Motejla spolu s Katedrou politologie Vysoké školy ekonomické v Praze proto pořádají konferenci Otvírejme radnice II. věnovanou tématu transparentní komunální politiky. HlídacíPes.org je mediálním partnerem konference.

Cílem akce, která proběhne v sobotu 21. 3. na pražské VŠE, je poskytnout odborné zázemí a zkušenosti se zprůhledňováním místní politiky a propojit nové zastupitele s jejich více zkušenými kolegy, aktivními občany z celé ČR a experty z akademické i nevládní sféry. Program konference a přihlášky zde.

„V poslední době prochází česká komunální politika malou renesancí. Přibývá lidí, kteří se zajímají o dění ve své obci a starostů, kteří se nebojí jim naslouchat. Konference Otvírejme radnice chce tuto renesanci podpořit a poskytnout novým zastupitelům a aktivním občanům praktické znalosti i podporu,“ říká Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který je spoluorganizátorem konference.

Kužílek, Čižinský, Knitl…

Zkušenosti z prvních měsíců na radnici bude sdílet starosta Prahy 7 Jan Čižinský, kterému se podařilo sestavit většinovou koalici nebo Renata Chmelová, zastupitelka Prahy 10, jež kvůli zvratům v povolebním vyjednávání skončila v opozici i přes velmi silný mandát od voličů. Svůj pohled na trestněprávní odpovědnost zastupitelů nabídnou Adam Jareš z ministerstva vnitra a Jiří Pavlík, ředitel Kabinetu nejvyššího státního zástupce. Dostane se i na ryze praktické rady a doporučení, zejména v oblasti radničních periodik a alternativních informačních kanálů, které představí Oldřich Kužílek nebo otevírání dat měst a obcí, o kterém promluví Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

Akce navazuje na úspěšný první ročník, kde zkušenosti se zprůhledňováním lokální politiky sdílelo téměř 200 komunálních politiků a aktivních občanů. Kromě řady praktických poznatků si odnesli také přesvědčení, že poctivá a vstřícná politika má smysl, byť její prosazení není vždy snadné. Neméně cenné byly nové kontakty a poznání, že se ve svém úsilí o zlepšení české politiky mají kde inspirovat a o koho opřít.

Praktické informace:

Počet míst je omezen, proto doporučujeme včasnou registraci – zde

Programový výbor:

Vladimíra Dvořáková, František Kučera, Karel B. Müller a Petr Vymětal (katedra politologie VŠE), Jiří Knitl (Fond Otakara Motejla), Oldřich Kužílek (Otevřená společnost), Martin Kameník (Oživení), David Ondračka (Transparency International ČR).

Kontakt pro média:

Jitka Rabitsch Adamčíková, Manažerka komunikace, Nadace Open Society Fund Praha

e-mail: jitka.adamcikova@osf.cz, tel: 727 985 860

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno