Jak vládnou rebelové aneb Otvírejme radnice II.

Napsal/a -pes- 17. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Loňské komunální volby přinesly nový fenomén. V mnoha obcích a městech uspěla hnutí vedené lidmi, kteří radnice znali spíše zvenku, coby aktivisté bojující proti hazardu, svolávající referenda proti předraženým radnicím nebo pořadatelé sousedských slavností.

Novopečení politici a političky přišli na radnice s velkou chutí měnit věci k lepšímu, často ale narážejí na nečekané překážky v podobě přebujelé byrokracie, úředníků navyklých na zcela jiný styl práce nebo nepříjemného dědictví předchozí garnitury – např. nevýhodné smlouvy, která se nedají vypovědět nebo zastaralé administrátorské systémy.

V sobotu 21. března na VŠE

Otevřená a vstřícná komunální politika se přitom v posledních letech stává populární. Stále více obcí zveřejňuje videozáznamy z jednání zastupitelstva nebo zpřístupňuje občanům detailní údaje o svém hospodaření formou rozklikávacích rozpočtů.  Fond Otakara Motejla spolu s Katedrou politologie Vysoké školy ekonomické v Praze proto pořádají konferenci Otvírejme radnice II. věnovanou tématu transparentní komunální politiky. HlídacíPes.org je mediálním partnerem konference.

Cílem akce, která proběhne v sobotu 21. 3. na pražské VŠE, je poskytnout odborné zázemí a zkušenosti se zprůhledňováním místní politiky a propojit nové zastupitele s jejich více zkušenými kolegy, aktivními občany z celé ČR a experty z akademické i nevládní sféry. Program konference a přihlášky zde.

„V poslední době prochází česká komunální politika malou renesancí. Přibývá lidí, kteří se zajímají o dění ve své obci a starostů, kteří se nebojí jim naslouchat. Konference Otvírejme radnice chce tuto renesanci podpořit a poskytnout novým zastupitelům a aktivním občanům praktické znalosti i podporu,“ říká Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který je spoluorganizátorem konference.

Kužílek, Čižinský, Knitl…

Zkušenosti z prvních měsíců na radnici bude sdílet starosta Prahy 7 Jan Čižinský, kterému se podařilo sestavit většinovou koalici nebo Renata Chmelová, zastupitelka Prahy 10, jež kvůli zvratům v povolebním vyjednávání skončila v opozici i přes velmi silný mandát od voličů. Svůj pohled na trestněprávní odpovědnost zastupitelů nabídnou Adam Jareš z ministerstva vnitra a Jiří Pavlík, ředitel Kabinetu nejvyššího státního zástupce. Dostane se i na ryze praktické rady a doporučení, zejména v oblasti radničních periodik a alternativních informačních kanálů, které představí Oldřich Kužílek nebo otevírání dat měst a obcí, o kterém promluví Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

Akce navazuje na úspěšný první ročník, kde zkušenosti se zprůhledňováním lokální politiky sdílelo téměř 200 komunálních politiků a aktivních občanů. Kromě řady praktických poznatků si odnesli také přesvědčení, že poctivá a vstřícná politika má smysl, byť její prosazení není vždy snadné. Neméně cenné byly nové kontakty a poznání, že se ve svém úsilí o zlepšení české politiky mají kde inspirovat a o koho opřít.

Praktické informace:

Počet míst je omezen, proto doporučujeme včasnou registraci – zde

Programový výbor:

Vladimíra Dvořáková, František Kučera, Karel B. Müller a Petr Vymětal (katedra politologie VŠE), Jiří Knitl (Fond Otakara Motejla), Oldřich Kužílek (Otevřená společnost), Martin Kameník (Oživení), David Ondračka (Transparency International ČR).

Kontakt pro média:

Jitka Rabitsch Adamčíková, Manažerka komunikace, Nadace Open Society Fund Praha

e-mail: [email protected], tel: 727 985 860

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)