Jak se kutálejí peníze na vědu a výzkum. V Česku čím dál rychleji

Napsal/a Robert Břešťan 13. ledna 2015

I když české výdaje na vědu a výzkum postupně rostou, ve srovnání s vyspělými západními je Česko stále pozadu. Podle Českého statistického úřadu celkové výdaje na vědu a výzkum činily v roce 2013 (poslední dostupné kompletní údaje) 77,9 miliard Kč, proti roku 2012 vzrostly o 5,5 miliard.

Povzbudivý je ale alespoň trend nárůstu výdajů (další věcí je efektivita jejich využití). Podíl těchto výdajů na HDP, tedy intenzita výzkumu a vývoje, byl poprvé vyšší než např. ve Velké Británii nebo Irsku.

Pohled do statistik OECD dokazuje, jak zjevná je souvislost mezi konkurenceschopností země, životní úrovní a HDP a právě výdaji na vědu a výzkum, jejichž efekt se ovšem vždy projevuje až se zpožděním.

Jak ukazuje vývojový graf výdajů na vědu a výzkum v zemích OECD (průměr zemí OECD v grafu vykreslen černě), na špici jsou země jako Jižní Korea, Finsko, Švédsko, Izrael nebo Německo, Česko  (v grafu vykreslno červeně) se nachází těsně ve druhé polovině sledovaných zemí.

(K zobrazení jednotlivých zemí najeďte kurzorem na graf)

 

Odkaz na původní zdroj ZDE.

 

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies