Jak hlasoval můj zastupitel? Ve většině obcí to nelze zjistit

Napsal/a Kamil Gregor 20. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zajímá vás, jak vaší zastupitelé hlasují o výši poplatků, schvalování veřejných zakázek či prodeji obecního majetku, ale nemáte čas zrovna sedět na zasedání zastupitelstva? Nejspíš se to nikdy nedozvíte. 61 % občanů totiž žije v některé z obcí, které nezveřejňují výsledky hlasování.

Je jen těžko představitelné, že bychom nebyli schopní dohledat, jak poslanci a senátoři rozhodovali o změnách zákonů, třeba o výši daní a sociálních dávek. Díky výsledkům hlasování z Parlamentu jsme mohli třeba s pomocí asociace Zelený kruh změřit, jak jednotliví poslanci od roku 1993 hlasují o ochraně životního prostředí. Iniciativa Rekonstrukce státu zase třeba sleduje, jestli poslanci drží své sliby a hlasují pro protikorupční zákony.

Jenže na lokální úrovni mnohdy nenajdeme ani tak základní informace, jako kdo s kým hlasoval v zastupitelstvu.

Jak kdo hlasoval? Nevíme

Prodal váš starosta obecní pozemky svým příbuzným za korunu? Nejspíš už nikdy nezjistíte, kdo pro to v zastupitelstvu zvedl ruku. Strany navíc mohou před volbami lhát a tvrdit, že v uplynulém funkčním období podpořili nebo naopak blokovali konkrétní rozhodnutí zastupitelstva. Bez přesných dat jim to někdo těžko vyvrátí.

Na úrovni krajů nezveřejňují výsledky hlasování tři krajská zastupitelstva ze třinácti (zastupitelstvo Středočeského, Ústeckého a Zlínského kraje). Plná pětina občanů Česka tedy nemá možnost zjistit, jak hlasovali jejich krajští zastupitelé. Více o dostupnosti dat na úrovni krajů se dočtete ve studii od KohoVolit.eu. Na komunální úrovni je ale situace ještě horší.

V Česku existuje skoro 6 300 obcí, přičemž více než 90 % z nich nezveřejňuje výsledky hlasování na obecních zastupitelstvech tak, aby se z nich dalo poznat, jak hlasovali jednotliví zastupitelé. Celkem v těchto obcích žije 61 % obyvatel a přerozdělují skoro 115 miliard korun ročně, tedy asi polovinu celkového objemu obecních rozpočtů. Většinou se zde zveřejňují jen počty zastupitelů hlasující pro a proti, takže se dá alespoň poznat, jestli zastupitelstvo rozhodlo jednomyslně (tak to dělá asi třetina obcí).

Mapa nahoře ukazuje, kde se výsledky hlasování dají dohledat. Pořizovat záznamy o hlasováních přitom není nijak obtížné. V menších obcích je to dokonce snadnější, protože mají méně zastupitelů. Například v obci Plasy v Plzeňském kraji s 2,5 tisíci obyvateli to dělá tajemník městského úřadu.

Kontroverzní rozhodnutí bez kontroly

Většina našich obcí je malá, asi 17 % občanů žije v obci s méně než tisíc obyvatel. V takových obcích zastupitelstvo hlasuje jen párkrát za rok a většinou jednomyslně. I v malé obci se ale jedno či dvě kontroverzní rozhodnutí za volební období udělají. Alarmující je ovšem hlavně fakt, že nezveřejňování výsledků hlasování je časté i ve velkých městech. Třeba ze 131 měst s více než 10 tisíci obyvateli se výsledky hlasování zapisují jen ve 46 z nich.

Typickým příkladem jsou Teplice, okresní město s více než 50 tisíci obyvateli a ročním rozpočtem přes 80 milionů korun. Od posledních voleb zde výsledky hlasování alespoň ručně zapisují a zveřejňují opoziční zastupitelé. Pro tyto jednotlivce i pro celé obce, kde by výsledky hlasování rádi zapisovali, nyní připravujeme novou aplikaci (nyní v pre-alfa verzi). Do ní lze výsledek hlasování snadno vložit a následně publikovat na webu ve formě pěkné vizualizace:

Aplikace Hlasovali.cz - ukázka

Aplikace Hlasovali.cz – ukázka

 

Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně.

Psáno pro HlídacíPes.org. Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)