Jak číst kroky Zelených? Zakázali si Babiše a ANO, v Ústí s ním ale vládnou na všech úrovních
Strana zelených se po víkendovém sjezdu sociální demokracie rozhodla nepokračovat dál v námluvách směrem ke společným volebním kandidátkám. Důvodem je riziko, že by to mohlo po volbách znamenat i spolupráci s Babišovým hnutím ANO, kterou si Zelení zakázali na svém lednovém sjezdu. Příklady z praxe ovšem ukazují, že v mnoha rovinách Zeleným hnutí ANO nevadí – v Ústí nad Labem s ním spolupracují jak na komunální, tak na krajské úrovni.
Politická licoměrnost, nebo suchý pragmatismus, podle něhož na komunální úrovni existují ještě horší „strašáci“, než je Babišovo hnutí ANO?
Ještě v pátek byl spolupředseda Strany zelených Michal Berg hostem sociální demokracie. Mimo jiné k plánu společných kandidátek pro podzimní sněmovní volby řekl, že země, kde zelení a sociální demokraté spolupracují, představují ideál.
V pondělí už bylo všechno jinak. Výsledek sjezdu, tedy především obhajoba předsednictví Jana Hamáčka, už podle Zelených nedává naději, že by společný projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku. A přípravy spolupráce ukončili.
Zelení již nebudou dále jednat o spolupráci s ČSSD. "Oznámili jsme dnes panu předsedovi Hamáčkovi, že za současné situace již nebudeme dále jednat o předvolební spolupráci," uvedl spolupředseda Zelených @MichalBerg . Přečtěte si celou zprávu: https://t.co/tgJptoJRYN
— Zelení (@zeleni_cz) April 12, 2021
Důležité jsou pasáže, kde Zelení mluví o tom, že by spolupráce s ČSSD mohla znamenat riziko spolupráce i s hnutím ANO, které na lednovém sjezdu Strana zelených označila za toxické.
„Sjezd sociální demokracie a další kroky po něm nám nedávají naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, který stanovil náš sjezd. Tedy aby takový projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi, a to včetně odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem a hnutím ANO,“ uvedla další spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Co platí na republikové úrovni, může být ale v regionech úplně jinak. Několik hezkých příkladů nabízí „laboratoř české politiky“, jak se občas říká Ústí nad Labem a přilehlému kraji.
Radši Babiš než UFO
V zastupitelstvu Ústeckého kraje najdeme Zelené jako součást Spojenců pro kraj. Ty tvoří koalice JsmePRO!, LES, SNK-ED, TOP 09 a právě Zelených. V 55členném zastupitelstvu mají čtyři křesla.
Po volbách utvořili Spojenci společnou krajskou vládu s ODS a vítězným hnutím ANO. V radě mají dva zástupce, ODS čtyři a hnutí ANO pět.
Související články
Sběratel funkcí z hnutí ANO: poslanec, poradce hejtmana, hlavní manažer kampaně a bafuňář
Kolik brala poradkyně ústeckého hejtmana? Zveřejňujeme smlouvy s Krajskou zdravotní na 130 tisíc korun
Co se dělo v Krajské zdravotní? Smlouvy pro asistentku hejtmana, podivné odměny, kumulace funkcí
V obou případech bylo UFO nahrazeno uskupením PRO! Ústí, které vedle třeba Pirátů tvoří opět Zelení. Na ústecké radnici nyní vládnou s hnutím ANO, ODS a Sportovci.
„Politika je o kompromisech. Konkrétně v Ústeckém kraji nám spolupráce v koalici, jejíž součástí je ANO, umožnila zabránit většímu vlivu kontroverzního uskupení Lepší Sever. Na úrovni města Ústí nad Labem platí to samé ohledně seskupení UFO,“ říká člen předsednictva Strany zelených Petr Kučera, který má na starosti stranickou komunikaci.
Dodává, že spolupráce na kraji i ve městě běží zatím konstruktivně, na nějaké zásadní hodnocení je ale podle Kučery ještě brzy.
Na kraji už musela koalice řešit skandál se smlouvami, které měla s Krajskou zdravotní i na samotném hejtmanství uzavřené dnes už bývalá krajská místopředsedkyně hnutí ANO a poradkyně hejtmana Jana Schillera (také ANO) Vladislava Marschallová. Ukázalo se totiž, že pobírala 170 tisíc korun za poradenství s očkovacími místy nebo mediální komunikaci, aniž by tomu odpovídala odváděná práce. Na kauzu upozornil HlídacíPes.org.
V polovině března věc řešila i krajská koalice. „Současná situace nás velmi výrazně poškozuje, ale je to šance na to, aby si ANO nedělalo věci, jak chce, a bude muset víc kooperovat,“ řekl tehdy za Spojence pro kraj Ústeckému deníku náměstek hejtmana Jiří Řehák. Dodal, že pokud by se objevil další „kostlivec ve skříni“, byl by to už důvod k řešení koaliční smlouvy.
„Pokud chceme aktivně prosazovat zelený program na komunální úrovni, tak potřebujeme mít přímý vliv na exekutivu. Pokud jde o volbu koaličních partnerů, tak to mnohdy není ideální volba, ale i o tom je politika, i o tom je demokracie,“ říká nyní člen předsednictva Zelených Petr Kučera.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Zelené jsem volil jednou, na městské úrovni, kdy se jednalo o nesmyslném přesunu Hlavního nádraží v Brně, na kterém vydělá akorát pár pozemkových spekulantů a jinak prodělají všichni občané Brna i lidé sem pravidelně dojíždějící, nebo zde přestupující.
První, co udělali, že se „nechali přesvědčit“ jak je ten přesun (na boji proti němu měli založenu volební kampaň) „šíleně výhodný“. Jsou pro mě stranou bez jakékoli morálky a naprosto nevolitelnou. Bez ohledu na to, pod jakou kamufláží aktuálně vystupují.
Mám na Zelené tentýž názor, jako Vy. Ovšem nakonec jsem je nevolil, i když jsem jsem jeden čas chtěl a to ze stejného důvodu, kvůli jejich odporu k přesunu Hlavního nádraží V Brně. Nakonec jsem je nevolil, přestal jsem jim věřit, když jsem si přebral, co je to zač ten, co je tehdy vedl a co chtějí ještě, kromě toho přesunu Hlavního nádraží.
Zelení a ČSSD nejsou kompatibilní volební partneři a je dobré, že to sami skončili. Česko je preindustrializovany stát a řešení tohoto problému je velmi obtížný, to se projevilo v pandemicke situaci s Covidem 19.Zmena tohoto více jak dvestaleteho fenoménu, bude složité a bolestivé. JE to není dobré řešení to jen oddaluje řešení. V sousedním Rakousku je z toho vládní koalice, ale v Česku to jsou trvale sociální a ekonomické střety s obrovskými změnami v politicke orientaci směrem k neutralite. Je to zatím obtížné realizovatelne v nejbližších letech.
Zelení jsou kompatibilní s Piráty, proto taky s nimi sedí v EUroparlamentu. Piráti také většinou prosazují číčoviny, vymyšlené zelenými.
Já nestačím zírat! Co to ten Řehák (náměstek hejtmana za Spojence pro kraj, zpatlané to koalice, vč. Zelených) blafe, že prý „Současná situace nás velmi výrazně poškozuje, ale je to šance na to, aby si ANO nedělalo věci, jak chce, a bude muset víc kooperovat,“ … a že pokud by se objevil další „kostlivec ve skříni“, byl by to už důvod k řešení koaliční smlouvy… Není ten Řehák k smíchu, co by kdo řešil? Nic by neřešili, akorát by zase vše okecávali! Strefují se do ANO kvůli skandálu s Marschallovou kvůli poradenským smlouvám na kraji a v Krajské zdravotní, ale že Spojenci pro kraj mají pro svého neúspěšného kandidáta do zastupitelstva Ústeckého kraje také totožného „kostlivce ve své skříni“ v podobě uzavřené stejně nehorázné a skandální 40-ti tisícové poradenské dohody o provedení pracovní činnosti pro každý měsíc za 500 Kč na hodinu (a v této souvislosti jen takový malý „Paroubkovský“ dotaz pro občany – daňové poplatníky – pánové a dámy, kdo z vás to má?), o tom Řehák raději mlčí. Stejně jako o tom, že si současná krajská koalice odsouhlasila pro sebe největší sprostotu v historii Ústeckého kraje v podobě 18 uvolněných placených politiků nejvíce uvolněných placených politiků v historii Ústeckého kraje (panebože k čemu, to se před občany fakt ani trochu nestydí…!?), což si nedovolila ani předchozí komunisticko-socialistická vláda kraje… a to už je co říci!