Investor Brůna: Úsporám je dobře v investičních mincích. Je ale třeba pečlivě vybírat
Úsporám je dobře ve zlatých a stříbrných mincích. Kromě hodnoty kovu mají v sobě vyražený příběh a umění. Je ale třeba pečlivě vybírat. Napálit se je snadné.
Vzpomínám na vyprávění kamaráda, kterému před třinácti lety zemřela maminka. Na vyklizení bytu si najal specializovanou firmu. Když šéf vyklízecí party procházel byt, našel v bleděmodré plastové krabičce od krému staré mince, které byly ještě po prababičce.
„Tady jsou nějaké neplatné drobné,“ oznámil kamarádovi, jenž mu nevěnoval pozornost.
Jen přikývl. Pamatuje si rychlý pohyb, jak šéf vyklízecí party nechal obsah z krabičky sklouznout do kapsy nových montérek. Až později si můj přítel uvědomil, že to nebyly jen nějaké už neplatné peníze. A také si vybavil, jak svému šéfovi říkali pomocníci: Supík.
Mohl to být malý poklad a nemusel. To už ví jen pan Supík.
Poklad v dětském prasátku
Nebyly to investiční mince ani medaile ze zlata či stříbra vydané v omezené sérii, ale běžné peníze z konce předminulého století. Ale i ty mohou mít nezanedbatelnou hodnotu. Většinou rozhoduje velikost série, stáří či třeba nějaká vada v ražbě, která z nich dělá unikát.
Nicméně investiční poklady můžete nalézt i v dětském prasátku. Česká desetikoruna, která vznikla mezi lety 1992 a 1993 v německé mincovně v Hamburku, patří mezi nejvzácnější novodobé tuzemské mince. Jedna se před nedávnem objevila na internetové aukci a vzbudila značný rozruch.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Přihazování se zúčastnilo několik desítek lidí, necelých tisíc dalších pak přihlíželo, jak mince bobtná na ceně. Několikadenní aukce probíhala poslední dubnový týden, vítěz za raritní desetikorunu nakonec zaplatil 230 200 korun.
Tato vzácnější varianta mince 10 Kč z roku 1993 vznikla na přelomu let 1992 a 1993 jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu.
Dvojnásobek za rok
U investičních mincí má vliv na budoucí cenu atraktivní motiv (příběh), limitace (počet vyrobených kusů), kvalita zpracování a emitent (mincovna, která minci vyrazila).
V roce 2004 byla vyražena mince Tiffany Art. Do mince bylo poprvé implementováno sklíčko, které znázorňovalo vitráž. Mince je mezi sběrateli velmi ceněná. „Přestože se jedná o pouhé dvě unce stříbra a cena kovu je 2 500 korun, její tržní cena se pohybuje kolem 150 tisíc korun,“ upřesňuje Martin Kočica z projektu nakupzlato.cz.
Nebo mince s motivem Queen. Oslavuje 50. výročí založení kapely a je první mincí z oblíbené série „hudební legendy“. „Zlatá uncová mince v proof provedení se prodávala před rokem za 74 tisíc korun a její současná tržní cena se pohybuje na dvojnásobku,“ dodává Martin Kočica.
Novinky jsou představeny veřejnosti zpravidla na veletrhu. Ty nejlepší věci ale bývají už předem rezervovány. Do volného prodeje se nedostanou. Přednost mají stálí odběratelé.
Prozíravý investor vyhlíží potenciální příležitosti. V únoru příštího roku bude královna Alžběta II. 70 let na trůnu. Je nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. K takové historické události bude určitě vydáno několik mincí, některé z nich můžou mít zajímavý sběratelský potenciál.
Ve znamení Krysy
A Královna Alžběta II. podruhé – největší světová mincovna Perth Mint z Austrálie razí sérii mincí inspirovanou čínským lunárním kalendářem, která je velkým sběratelský hitem. Každý rok je vyražen jeden motiv zvířete, který je zobrazen na rubové straně mince. První je motiv krysy, kterým loni série začala.
Na lícové straně každé mince je znázorněna podobizna Jejího Veličenstva královny Alžběty II., ostatně jako na všech mincích vydávaných státy Commonwealthu. Pokud se v příštích deseti letech vymění panovník, celá série může velmi zajímavě zhodnotit. (Přeji však Jejímu Veličenstvu pevné zdraví, investiční zhodnocení série kvůli výměně panovníka na rubu mince by mě netěšilo.)
Mincí je vyráběno několik řad v různých velikostech ve zlatě a stříbře. Oproti svému původnímu plánu vyrazila australská mincovna i zlatou lunární uncovou minci v barevném provedení ve velmi nízké limitaci 188 kusů pro celý svět, z nichž 120 se dostalo do České republiky. Kdo minci koupil, vlastní velmi hezký a především cenný kousek ve své sbírce.
Ceněné jsou i sety ražené Českou mincovnou s tematikou RAF a bojů českých pilotů za druhé světové války nebo mince, které jsou a byly vydávány u příležitosti velkých výročí – například 100 let vzniku samostatného Československa nebo 100 let koruny. Nyní jsou téměř nedostupné a pokud ano, tak za násobky původní ceny.
„Investování do pamětních, respektive investičních mincí je zajímavou alternativou pro ty, kdo chtějí své peníze uložit do drahých kovů, ale navíc chtějí vlastnit také něco, co má navíc svou určitou uměleckou, sběratelskou a pocitovou hodnotu. Toto platí především u mincí vydávaných v nižších limitech a unikátních provedeních,“ potvrzuje Aleš Brix z České mincovny.
Postříbřené skořápky
Cena samotného slitku vždy roste anebo padá dle pohybu ceny kovu. „U mincí je riziko, že koupíte buď draze nebo padělek, případně poškozenou minci. Pokud koupíte draze minci se špatným motivem, který nezaujme sběratele, pak pravděpodobně proděláte. Nejnižší hodnota se rovná vždy ceně kovu,“ varuje před amatérským nadšením Martin Kočica.
„Buďte ostražití při nabídkách „jedinečných“ mincí zušlechtěných, nebo potažených drahým kovem s doprovodnými dárky,“ doplňuje Aleš Brix.
Někteří filutové nalákají lidi na mince z bezcenného kovu, jen pozlacené nebo postříbřené. Zákazník si myslí, že objednal jeden kus, a přehlédne, že se zavázal k dlouhodobému odběru, přičemž tyto neseriózní firmy pak vymáhají další tisíce korun.
Zákazník by měl svého obchodníka znát, měl by si ověřit reference, a to nejen někde na internetu.
A zpětný prodej mincí? Většina obchodníků, kteří prodávají mince, je také od svých klientů vykupuje. Před prodejem by se měl člověk informovat o odkupní ceně u dvou, tří nezávislých firem.
Vše podstatné o mincích
- Druhy mincí: Oběžné, pamětní a investiční.
- Pohledem na technologii provedení ražby mincí je nejběžnějším rozlišením provedení standard – celý povrch mince je matný.
- Při provedení ražby technologií proof dochází již přímo při výrobě – díky vysoce leštěnému razidlu – k vytvoření lesklého povrchu mince v kombinaci s matem.
- Investiční mince nabízejí světoví výrobci v množství a provedení určeném výhradně k uložení finančních prostředků do drahých kovů – mezi nejznámější patří rakouský „Wiener Philharmoniker“, americký „American Eagle“, jihoafrický „Krugerrand“, čínská „Panda“, australský „Australian Kangaroo“ a kanadský „Maple Leaf“.
- Zlaté investiční mince mají nulovou sazbu DPH, stříbrné investiční mince podléhají v ČR základní sazbě 21 % DPH.
- Kapitálové zisky dosažené při zpětném prodeji zlatých a stříbrných investičních mincí jsou osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob. Právnické osoby zisky daní sazbou daně z příjmu právnických osob.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)