Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Pixabay, se souhlasem autora ( Stanly8853)
, zdroj

Investor Brůna: Sbohem, velkoměsto. Mnoho lidí kvůli cenám odchází, hodnota vesnice roste

Kvůli opakovaným lockdownům se děje věc nevídaná. Mnozí opouštějí nájmy ve velkých městech, dokonce prodávají své byty a domy, a odcházejí na vesnice či do menších měst v regionech. Buď se vracejí do svých rodišť nebo jdou zkrátka za levnějším bydlením. Praha je pro ně drahá.

Narostl podíl práce přes internet, a tak není důvod platit vysoký nájem ve velkoměstě. Proto odcházejí hlavně z Prahy jak vysokoškoláci, kteří nyní mohou studovat jedině na dálku, tak i pracovníci z uzavřeného oboru gastronomie. Nájmy v regionech jsou totiž proti stověžaté matičce až o 30 procent nižší.

Žádný div, že zatímco nájmy v průměru v Praze podle statistik loni klesly meziročně o zhruba pět procent, v regionech se naopak zvyšují. Mnohde o deset až patnáct procent. Výše nájmů nyní mnohem reálněji odrážejí skutečnou kupní sílu obyvatelstva, protože zde téměř nejsou zahraniční návštěvníci.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Docházíme do bodu zlomu. Studenti se vracejí bydlet k rodičům, lidé pracují z chalupy. Práce z home office je naprosto běžná odkudkoliv. Logicky, mnoho nájemníků se rozhodlo pro výpověď. Airbnb je prakticky mrtvé. A najít nového nájemníka v Praze je dnes mnohem delší proces, nájmy klesly,“ potvrdila mi Věra Jesenská, zkušená makléřka z realitní skupiny #maklerkyzesestky.cz, RE/MAX. Podle ní vypadli z nájmů hlavně studenti, kteří si pronajímali velké byty na spolubydlení.

Zdroj: RE/MAX. Repro se souhlasem autora.

Byty zdražuje strach z inflace a levné hypotéky

Nájmy tak sice v hlavním městě klesly, výnosnost z bytů tím pádem rapidně také, ale přitom ceny bytů v Praze pořád, světe div se, rostou. A tím se výnosnost, procentuální poměr pořizovací ceny a ročního příjmu z nájmu, dále snižuje.

„Kupující parkují hotovost, mají obavu z inflace. Navíc rostoucím cenám bytů velmi pomáhají dlouhodobě levné hypotéky,“ vysvětluje Věra Jesenská.

Řada střadatelů z mého okolí ale přišla o nájemníka, nového se jim klopotně, a za pár švestek, už hledat nechce, a tak se rozhodli své investiční byty prodat. Draze prodat.

Můj kolega to udělal padesát na padesát: jeden byt 1+kk na kraji Prahy 6 prodal. O půl milionu dráž, než když ho před dvěma lety kupoval. Jeho nájemnice pracovala v oboru gastronomie, měla problémy už v první vlně covidu. Dluh sice doplatila, ale teď odešla za levnějším.

Druhý byt 1+1, blíže k centru, si kamarád nechává, protože nájemníci jsou manželé, platí bez jediného výpadku. Ona lékařka, on programátor. Byt má v poměru k pořizovací ceně stále pětiprocentní roční výnosnost. To dává smysl, jenže většina vlastníků bytů v hlavním městě si o takovém výnosu už může nechat jen zdát.

Zdroj: RE/MAX. Repro se souhlasem autora.

„Volá Londýn.“ Příjem, tady Krušné hory

Nečekaný odchod mnoha lidí z velkoměst je věc, kterou málokdo předpokládal. Situace kolem pandemie ale tento trend rozjela. Neznamená to podle mě, že se velkoměsta dramaticky vylidní. Přijdou zase jiní lidé a provozy se snad otevřou. Ale jde o jakési vyrovnávání pomyslných ekonomických vah mezi velkými městy a menšími sídly a regiony.

Kamarádka Petra pracuje s manželem z domova, nepotřebují do Prahy už vůbec dojíždět. Rozhodli se pražský dům prodat a přestěhovat do Putimi u Písku.

Anebo kolegův syn Jakub: pracuje pro IT firmu v Londýně. Vše na dálku, on-line. Opustil svůj nájemní byt v Praze a na zimu se přestěhoval do Krušných hor. Učarovala mu místní příroda. Letos bylo hodně sněhu, tak každý den vyrážel na běžkách.

Krušné hory se mu tak zalíbily, že tu chce zůstat i nadále a jen občas létat do Londýna. Až to tedy půjde. Pro něj nemá smysl držet drahý nájem v Praze, hezký apartmán si pronajal na celou zimu. Teď si ho za tři miliony koupí a splátka hypotéky bude mnohem menší než pronájem bytu v Praze.

To, že vzrostla hodnota vesnice a zejména pohraničí, je patrné i na německé straně. Ještě před pěti lety se vysídlovalo. Nabízely se zde opravdu překrásné domy v poměru k našim cenám za hubičku. V přepočtu za jeden, dva miliony korun mohl mít člověk chalupu snů. Teď je vše jinak. Lidé i za našimi hranicemi si najednou uvědomují kouzlo klidnějších koutů.

Přiměla je doba covidová, kdy se nikam nemohlo, alespoň na chvíli oddechnout, zároveň je svírá strach z rychlého znehodnocování peněz, ale i migrační problémy ve velkých německých městech.

Vše, co za něco stálo, je pryč

Mám známé na německé straně Cínovce. Velmi pracovité majitele jednoho z tamních penzionů, navíc paní má český původ. A říká jasně: „Lidi se úplně zbláznili do zdejších pozemků. Ještě před pěti lety jste si mohl vybírat za pár korun, a teď je vše pryč.“

Další známý, dnes aktivní sedmdesátník, pořád váhal a uvažoval, zda si v německém pohraničí nekoupit chalupu na důchod. Už před pěti lety. „Takový výběr tam byl. A dnes? Vše prodaný, vše co za něco stálo je pryč,“ hořekuje.

Kupující jsou dost často cizinci, převážně Němci, Rakušané a Holanďané. Vyhledávají hezké lokality a také pozemky, kde není nouze o pitnou vodu. Uvědomují si, že půda, voda a životní prostor jsou vzácné a bude jich ubývat. Na rozdíl od peněz, které se tisknou rekordním tempem.


Autor je stratég a investor

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře