Foto: Profimedia, vytvořeno s pomocí nástrojů umělé inteligence

Investor Brůna: Roboti člověčinu nenahradí. Od lidí to ale bude chtít nové kombinace dovedností

Napsal/a Vladimír Brůna 5. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Roboti lidi nevytlačí. Nemají a nikdy nebudou mít na empatické koumáky se schopností vžít se do druhých. Ať už takoví lidé dokáží vymyslet intuitivní ovládání strojů nebo pečovat o druhé lidi. Jako například fyzioterapeuti. I přesto umělá inteligence razantně proměňuje dovednosti, s nimiž se člověk prosadí. Nikdo bohužel zatím strategicky neřeší, co jsou vlastně profese budoucnosti.

Dopad umělé inteligence v rutinních činnostech bude naopak značný: pásová výroba, marketingové telefonování, vedení prvotních personálních pohovorů, účetnictví, právní poradenství, generování zpráv z vládních tiskovek. Tam všude se umělá inteligence stane dominantní. Stejně jako v armádě a u policie.

Zaujalo mne, že se umělá inteligence již nasazuje například při oceňování ojetých aut nebo v personálních agenturách.

Podle expertů z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky z ČVUT bude umělá inteligence nejsilnější v tvorbě textů a obrázků. O tom, že by ale umělá inteligence dovedla lidstvo ke konci světa, naopak velmi pochybují.

Také bych rád věřil, že ve využití AI snad nakonec převáží to dobré.


Jaké profese může nahradit umělá inteligence?

Ohroženy jsou prý zejména profese jako účetní, úředníci, právníci, programátoři, učitelé, pracovníci zákaznického servisu, novináři ve zpravodajství, tvůrci obsahu pro sociální sítě, řidiči metra, případně osobních přepravních modulů. A další… 


Vybere pojistku, poradí v bance…

„Umělá inteligence bude ve velmi krátké době schopna také vybírat a řadit produkty bank či pojišťoven. A to na základě podrobné analýzy podrobných pojistných podmínek a preferencí klienta,“ řekl mi ředitel společnosti FinGo Jakub Ryba.

Například pokud klient do smlouvy o životní pojistce uvede, že váží 80 kilogramů, podle fotografie může umělá inteligence doporučit, aby svoji váhu do smlouvy zpřesnil.

A pokud robot uvidí, že klient na fotografiích ze sociálních sítí často drží v ruce alkoholický nápoj, patrně mu napoví, které pojišťovny ve výlukách mají částečnou toleranci.

„To nicméně neznamená, že by z prodejního procesu měl zmizet člověk, poradce. Ten v něm bude stále hrát nezastupitelnou roli toho, kdo buduje důvěru a pomáhá se lidsky zorientovat v termínech, které běžný člověk slyší jen párkrát za život,“ míní Jakub Ryba.

Podle něj se umělá inteligence velmi prosadí také v inzerování nemovitostí. „ChatGPT umí sepsat velmi autentický prodejní inzerát, který má správnou strukturu a obsahuje i emoce,“ konstatuje.

…odhalí problém s očima

Například Deutsche Bank již využívá umělou inteligenci ke sledování portfolií bohatých klientů, zda nedávají příliš mnoho kapitálu jen do jednoho aktiva; ING zase ke zjišťování potenciálních neplatičů, uvedla agentura Bloomberg. Société Générale používá inteligentní systém k prevenci nekalých praktik na kapitálových trzích.

Studie firmy Evident uvádí, že 40 procent nabízených pracovních pozic v bankách už dnes souvisí s umělou inteligencí.

Velké využití čeká umělou inteligenci v medicíně. „Například v očním lékařství se umělá inteligence využívá jako screeningová metoda pro zachycení patologií sítnice, zejména diabetických změn a změn charakteru degenerací makuly,“ popisuje MUDr. Andrea Janeková z pražského Očního centra.


AI simuluje chytrost a eliminuje lidské chyby

– Pro umělou inteligenci se vžila zkratka „AI“, což je oblast počítačových věd, která se zabývá vývojem algoritmů a technologií, umožňující počítačům simulovat lidskou inteligenci a chování.

– Cílem AI je vytvořit počítačové systémy, které jsou schopny samostatně se učit a přizpůsobovat se novým situacím, rozpoznávat vzorce a plánovat akce.

– AI má už nyní mnoho praktických aplikací, jako jsou například chatboti, autonomní vozidla, rozpoznávání.

– Automatizace procesů pomocí AI zefektivní a zrychlí procesy v průmyslu a obchodě, což povede ke snížení nákladů a zvýšení zisku.

– AI dokáže snížit lidské chyby v postupech jako například při kontrolách kvality nebo při sledování výroby.


Robot i šéfem?

Zajímavý pohled na umělou inteligenci přináší profesor obchodní psychologie na University College London a šéf inovací v personální agentuře ManpowerGroup Tomas Chamorro-Premuzic, podle něhož robot může jednou být efektivním manažerem.

„Na rozdíl od lidských vůdců by se dobře naprogramovaný robot nezištně soustředí na prosazování zájmů svého týmu. Zatímco schopnosti lidí mají tendenci vrcholit ve třiceti letech věku, inteligentní stroje se mohou i nadále učit a být chytřejší a rychlejší, protože zpracovávají více dat. Robotický vůdce samozřejmě nebude schopen replikovat lidskou intuici, ale neexistuje žádný skutečný důkaz, že intuice – pocity ohledně faktů – činí vůdce efektivnějšími,“ uvedl v jednom ze svých článků Premuzic.

Školství & Rodina

Každopádně ať už bude umělá inteligence dělat jen rychlé zpracování dat, nebo přebírat i část řízení lidské činnosti, nezvratně a razantně proměňuje dovednosti, s nimiž se člověk prosadí.

Kombinace kreativity, psychologie, matematiky, technických znalostí. Školství ale na to není připraveno. Nikdo zatím strategicky neřeší, co jsou vlastně profese budoucnosti.

Setkávám se často s mladými lidmi, kteří studují ve světě. Zahraniční univerzity mají mnohem větší renomé než naše, ovšem ani sebelepší univerzita a teoretické vzdělání nenahradí praxi.

Stejně tak pokud děti nevidí základní pracovní návyky u svých rodičů, tak je těžko získávají. To pak nedoženou ani na průmyslovce.


Zajímavost: „Oživený“ Van Gogh

Návštěvníci technologického veletrhu VivaTech ve Francii měli díky umělé inteligenci možnost povídat si s nizozemským malířem Vincentem Van Goghem, který žil v 19. století.

Na opakovanou otázky, proč si uříznul ucho, odpovídá podle AFP tím, že trpěl těžkými duševními útrapami…

Malířova podoba vychází z jeho autoportrétů a obsah výroků čerpá robot z dopisů, které napsal. Tvůrci technologie se rozhodli dát mu nizozemský přízvuk, protože pocházel z Amsterodamu.


Autor je český investor

Předchozí díl série: 

Investor Brůna: Automatizace uvolní lidem ruce. Školy ale neumí připravit na nové profese

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)