Více se dá vydělat na rekonstrukci staré nemovitosti než na koupi opravené. Foto: Vladimír Brůna, se svolením autora

Investor Brůna: Na investici hledejte to špatné, buďte skeptičtí. A uberte emoce

Napsal/a Vladimír Brůna 14. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Do veřejného prostoru hodně promlouvají odborníci, ale jak se na investování dávají střadatelé? Raději než indexům a analytikům naslouchám lidem, kteří se do toho pustili, třeba i nedávno.

„Začala jsem investovat v roce 2020. Měla jsem nějaké volné peníze. Neměla jsem ale žádnou strategií, nevěděla jsem skoro nic,“ popisuje paní Dana, Češka žijící v Dánsku. Znám celé její jméno, ale nepřeje si ho publikovat. Poslouchala a četla rady v pořadech a článcích o investování. Potom si založila účet na Twitteru a našla si tam okruh lidí, kteří také investují.

„O investiční nabídky bank se nezajímám. Zatím držím akcie. Pokles mě nechává v klidu a neprodávám,“ dodává Dana.

Akciové portfolio

Koupila Disney, 3M, Bpost, PostNL, Avast (Gen Digital), Nano One Materials Corp, Unibail-Rodamco-Westfield, VF Corp a Wirecard – ten ale zbankrotoval. Teď si zakládá nové porfolio, kde zatím přikoupila Disney, nově potom Foot Locker, Roche, Apple a Volkswagen. Dana investuje v eurech. Používá platformu DeGiro.

Jednou ročně investuje větší sumu, i když ví, že nejlepší je investovat menší částku každý měsíc. „Co se týče mého časového horizontu, tak mám v plánu držet akcie minimálně deset let a déle, ale jestli to vydržím a neprodám, to ukáže až čas,“ konstatuje.

Chybí jiný typ investic

Je dobře, že Dana hledá informace v různých zdrojích. Měla by se zaměřit více na zahraniční, je dobře jazykově vybavená. Velmi dobře začala investovat do akcií. Bohužel, v jejím portfoliu jsou jenom akcie, chybí zde jiné typy investic.

Navíc, má jen několik málo akciových titulů. Lepší by bylo, kdyby na začátku investovala do akciového indexu.

Ztráta je školné

Vložila také peníze do německého zpracovatele plateb a poskytovatele finančních služeb Wirecard, který kvůli korupci a podvodnému reportování finančních výkazů zkrachoval.

Dana zde odepsala celou investici. Je to školné zaplacené naštěstí hned na počátku. Vyplývá z toho: Nikdy nesázet na jednu kartu nebo příliš mnoho peněz na jeden titul. Lepší je rozložit do mnoha akciových titulů a ještě lépe v různých odvětvích.

Dana nakupovala akcie společností, které má ráda. Emoce ale do investování nepatří. Srdce a zdravý rozum je důležitý, ovšem příliš emocí zaslepuje.

Buďte skeptičtí

Pokud zvažujete jakoukoliv investici, vždy na investici radši hledejte to špatné a buďte skeptičtí. Na druhou stranu, neinvestujte do něčeho, co rádi nemáte.

Já například neinvestuji do zbrojařských firem, jakkoliv to teď bylo výhodné. Neinvestuji ani do hazardu, poskytovatelů půjček a různých firem, které v dodavatelském řetězci nepřidávají hodnotu.

Nemovitost na rozdíl od akcie nikdy nebude mít hodnotu nula. Foto Vladimír Brůna, se svolením autora

Nemám rád ani kryptoměny. Vyhýbám se i aerolinkám nebo automobilkám, protože evropská politika je k automobilkám iracionální.

Perspektivní obory

Věřím automatizaci, zdravotnictví a farmacii, potravinářství, energetice, těžařům surovin. Nadále věřím americkým akciím, ale jsem opatrný se start-up společnostmi a různými internetovými projekty, kde chybí hmota a zisky.

Investování je volba mezi dvěma cíli – buďto chcete dobře jíst, nebo klidně spát. Já preferuji klidné spaní. Jak řekl Václav Novák ve svém podcastu: „Casino není dobrá věc na zbohatnutí, pokud nejste majitel casina“.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)