Internetové diskuse, denní kratochvíle pro pětinu Čechů. Jsou nespokojení, ale i aktivní

Napsal/a Vojtěch Berger 10. prosince 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Cítí, že mají v životě smůlu. Myslí, že před revolucí bylo líp a obecně se situací v tuzemsku nejsou moc spokojení. Nejsou ale pasivní. Tak popisuje průměrné české přispěvatele internetových diskusí Atlas Čechů. Webový projekt, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.

Atlas Čechů umožňuje vedle klasických kategorií jako vzdělání či finanční situace kombinovat různé skupiny obyvatel ČR také podle jejich chování – mediálního, spotřebitelského či s ohledem na jejich zájmy a trávení volného času (více o projektu najdete v rozhovoru s jeho autory pro HlídacíPes.org ZDE).

Z dat nasbíraných pro Atlas Čechů se tak dá vyčíst i to, jaký je profil průměrného přispěvatele v internetových diskusích na českém internetu.

Naštvaní smolaři s citem pro charitu

Zhruba 22 procent Čechů diskutuje online každý den. Poměr mužů a žen je u nich rozdělený téměř přesně napůl. Většinou jde o středoškoláky (38 procent s maturitou, 39 procent bez ní) se středním nebo nižším příjmem.

Data dále ukazují, že 30 % z těch, co píšou příspěvky do diskusí, hledá novou práci. Pokud jde o subjektivní pocity a hodnocení vlastního života, většinou mají pocit, že mají v životě smůlu.

Internetoví diskutéři – celkový přehed

Domnívají se, že za komunismu bylo lépe a obecně se situací v České republice nejsou příliš spokojení. I když by takové postoje mohly svádět k dojmu, že jsou tito lidé pasivní, je to právě naopak.

Svoje politické názory často ventilují a přesvědčují přátele, aby volili stejně jako oni. Dokonce jsou aktivní ve svých obcích, kde se zapojují do řešení místních problémů. Možná i online diskuze jsou určitou formou jejich aktivity. Nadprůměrně také deklarují, že přispívají na charitu (69 procent z nich).

Fanoušci řetězových mailů

Z Atlasu Čechů také vyplývá, že diskutéři jsou obecně spíš konzervativní, věří na rozdělení domácích prací podle mužských a ženských úkolů.

Většina kupříkladu souhlasí s názorem, že dítě je naplněním života ženy a že žena může být spoluzodpovědná za svoje znásilnění, když se např. chová vyzývavě.

Na internetu jsou tito lidé aktivní nejen v rámci diskusí. Nadprůměrně přispívají na sociální sítě (84 % z nich píše pravidelně příspěvky). 68 % z nich také pročítá e-mailové newslettery a 36 % (což je také nadprůměr) přeposílá řetězové e-maily.

Internetoví diskutéři vs. média a zdroje zpráv

Při sběru dat do projektu o sobě diskutéři také řekli, že jsou aktivními hráči počítačových her, které si neodepřou ani na mobilu. Hodně času také tráví sledováním televize. Jsou pasivní fandové sportu.

Chodí do fast-foodů a nákupních center. Ve volném čase neupřednostňují skupinové aktivity či společenské akce (jako koncerty, party, pivo v hospodě). Také méně z nich, než by bylo obvyklé, říká, že mají kolem sebe lidi, kteří by jim pomohli.

Třetina z nich se nebaví se svými sousedy. Mají silnou online komunikaci, a naopak oslabenou komunikaci z očí do očí.

Čtou nadprůměrně alternativní zpravodajské weby, sleduje je 21 % z nich. Celkem 78 % z nich čerpá zprávy ze sociálních sítí a blogů. Nadprůměrně také sledují TV Nova, TV Barrandov, čtou Blesk, a naopak se vyhýbají České televizi.


V seriálu Atlas Čechů nabídneme na HlídacíPes.org dalších pět pokračování. Mimo jiné o tom, co mají společného čeští nevoliči, kdo naopak volí vybrané politické strany a jaká média (a proč) Češi sledují.  

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)