
I my jsme ve válce. Proto, že Putin říká, že je s námi ve válce, říká expert
ROZHOVOR. Ztrácí Evropa v trumpovské Americe svého klíčového spojence? Jak má EU spolupracovat v obranné politice, proč to zatím moc nefunguje a jaké ekonomické souvislosti budou mít plánované vyšší výdaje na obranu…
„Silné příměří nebo silný mír musí jednoznačně obsahovat bezpečnostní záruky Ukrajině. Dostatečně silné na to, aby bylo zřejmé, že ať Rusko bude vyzbrojovat, jak bude chtít, tak ten konflikt znovu neobnoví. To znamená přítomnost evropských nebo třeba i amerických vojáků na Ukrajině, členství Ukrajiny v NATO… Skutečné a kredibilní záruky do té míry, do jaké to v zahraniční politice jde. Jestli jsme toho nyní jako Evropané a jako Spojené státy schopní, to nevím,“ říká Tomáš Weiss, profesor Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd UK, expert na zahraniční a bezpečnostní politiku.
Rozhovor je písemnou verzí podcastu MakroMixér, který připravuje šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Válka na Ukrajině vstoupila do svého čtvrtého roku. V jaké situaci teď jsme?
Jsme ve válce. Nikoli v tom smyslu, že bychom viděli české vojačky a české vojáky umírat někde na frontě, i když i to se děje u těch, kteří dobrovolně odešli sloužit do ukrajinské armády, ale jsme ve válce, protože Vladimir Putin říká, že je s námi ve válce. To, že my ve válce nechceme být, neznamená, že ve válce nebudeme, když s námi ve válce chce být ta druhá strana. V této situace bohužel jsme. Část politické scény si to velmi dobře uvědomuje, jiná část ale vsází na to, že když to bude ignorovat a bude tvrdit svým voličům, že se nic takového neděje, tak jim to projde. Po volbách ale třeba oni budou ti zodpovědní a najednou zjistí, že skutečně jsou ve válce a že budou muset něco dělat. Ta situace je nejistá nejenom politicky, ale i ekonomicky a mělo by se měnit uvažování politiků o tom, co je jejich cílem, co je národním zájmem, který mají hájit, jak ho definovat, s kým ho definovat a jaké prostředky využívat k jeho dosažení.
Významný rozdíl mezi současnou Amerikou a Čínou je, že zatímco Trumpova politika jedná v krátkodobém jednoduchém kontextu, Čína uvažuje v miléniích.
S ohledem na aktuální vývoj a postoje v USA to vypadá, že pokud jde o Ukrajinu i vlastní obranu, Evropa je v tom minimálně na další čtyři roky sama. Vidíte to taky tak?
Společenské vědy neumějí předpovídat budoucnost. Jak to bylo, to uvidíme za ty čtyři roky… Nicméně myslím, že v tom nejsme úplně sami. Americký zájem pořád je, mít tady nějaké spojence, i když teď sledujeme velmi nešťastný a krátkozraký styl Donalda Trumpa a to, že v americké administrativě jsou teď lidé, jejichž základní kvalifikace je loajalita k Donaldu Trumpovi, nikoliv porozumění svému portfoliu a své pozici. To s sebou samozřejmě nese obrovské riziko. Popravdě se bojím víc toho, že Amerika imploduje dovnitř, než že by Amerika udělala nějaké vědomé rozhodnutí stáhnout se z Evropy, vystoupit z NATO. To jsou pro Donalda Trumpa všechno složité, příliš dlouhodobé věci, mediálně ne příliš prospěšné. Není to něco, co dokáže prodat na své síti Truth Social. On potřebuje prodávat dovnitř.

Tomáš Weiss, profesor Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd UK, expert na zahraniční a bezpečnostní politiku. Foto: se svolením Tomáše Weisse
Není to ale tak, že Trump má jiné priority, potřebuje se bezpečnostně stáhnout z Evropy, protože na prvním místě strategické soupeření je Čína a nějaké sekundární dopady ho v jeho transakčním uvažování nezajímají?
Myslím, že je to o něco složitější. V minulém Trumpově volebním období se říkalo, že sice dělá šílené věci, ale má pořád v místnosti dospěláky, kteří ho nějakým způsobem vrátí do normálních kolejí. To je něco, co jeho současní voliči označují za Deep State. Je to právě stabilita institucí, která drží dlouhodobý cíl, protože politici přicházejí a odcházejí, ale instituce a koneckonců i národní zájmy zůstávají. A já mám obavu, že to, co vidíme teď, je podřízení dlouhodobých amerických zájmů krátkodobým zájmům Donalda Trumpa. V tom vidím veliké riziko. Myslím, že proto uvidíme obrovskou ztrátu vlivu Spojených států ve světě primárně ve prospěch Číny. A pokud jde o stažení z Evropy, Trump určitě chce, aby Evropané investovali víc do své obrany, do své bezpečnosti. Upřímně řečeno, tohle chtěli všichni američtí prezidenti a všichni měli pravdu, protože my jsme skutečně dlouhodobě žili z mírové dividendy: naše prosperita byla do značné míry financovaná Spojenými státy v tom smyslu, že jsme peníze místo na obranu mohli investovat jinam. Ale i tak stažení Spojených států z Evropy v zájmu USA není.
Ale nejsou tu náznaky, že to přesto Donald Trump chce?
Myslím, že to Donald Trump nechce. I Kongres vcelku jednoznačně schválil rezoluci, která výslovně říká, že Spojené státy nebudou vystupovat ze Severoatlantické aliance. Pořád ještě je v americké politice dost lidí, kteří chápou, že to, jak skončí válka na Ukrajině, ve skutečnosti není jenom věc bezpečnosti Evropy, ale i otázka postavení Spojených států ve světě. A že to velmi úzce souvisí i s americko-čínským soupeřením, protože když budou Američané slabí na Ukrajině, tak Číňané pochopí, že tím pádem budou asi Američani slabí ve východní Asii. Tady vidím to riziko, že krátkodobé zisky a úspory Spojených států sníží jejich schopnost konkurovat Číně, což má potenciál vyvolat nějaký další i třeba ozbrojený konflikt v jiné oblasti.
Je to tak, že Čína si teď mne ruce?
Čína si teď nepochybně mne ruce. Je to vidět i na tom, jak je nyní Čína zdrženlivá, jak se zdržuje při hlasování v OSN a nehlasuje s Ruskem na rozdíl nedávno od Spojených států. Dva se perou, třetí se směje. A my jako Evropané Čínu taky potřebujeme. Jsme sice dostatečně silní, abychom stáli sami, ale vždy je pohodlnější být s někým. A jediný další, kdo by byl k dispozici, by byla v ten okamžik Čína. A významný rozdíl mezi současnou Amerikou a Čínou je, že zatímco Trumpova politika jedná v krátkodobém jednoduchém kontextu, Čína uvažuje v miléniích.
Silné příměří musí jednoznačně garantovat, že Ukrajina nebude za čtyři roky znovu obsazena.
Podívejme se v této souvislosti na Rusko. Očekáváte, že Rusko zkusí časem otestovat postavení USA, sílu a odhodlání jednat v rámci NATO zase nějakými „zelenými mužíčky“, třeba v rámci nějaké pseudoprotiteroristické operace v Pobaltí – a bude čekat na reakci nejen Evropské unie a NATO, ale zejména na reakci Spojených států?
Myslím si, že to primárně záleží na tom, jak dopadne Ukrajina. V tento okamžik si nemyslím, že by Rusko mělo kapacitu na něco podobného. Jsou analýzy, které tvrdí, že Rusku letos víceméně začnou docházet peníze, což je i ten důvod, proč je Vladimir Putin ochoten jednat. Za téhle situace si nedokážu představit, že by Rusko chtělo otevřít někde nějakou další frontu.
On by to mohl být spíš test než otevření fronty…
Ale i takový test by eskaloval situaci. Nutil by evropské politiky jednat úplně jinak, než jak jednají doteď. Pokud ale skončí Ukrajina příměřím, které bude slabé, dá to Vladimiru Putinovi šanci se znovu připravit, znovu vyzbrojit, sehnat nové vojáky. A pokud my nebudeme dělat nic a Američani se rozhodnou dále stahovat, pak si dokážu představit, že k něčemu takovému za pár let dojít může.
Co by bylo naopak to silné příměří?
Silné příměří nebo silný mír musí jednoznačně obsahovat bezpečnostní záruky Ukrajině. Dostatečně silné na to, aby bylo zřejmé, že ať Rusko bude vyzbrojovat, jak bude chtít, tak ten konflikt znovu neobnoví. To znamená přítomnost evropských nebo třeba i amerických vojáků na Ukrajině, členství Ukrajiny v NATO… Skutečné a kredibilní záruky do té míry, do jaké to v zahraniční politice jde. Jestli jsme toho nyní jako Evropané a jako Spojené státy schopní, to nevím. Určitě to nebude silné ve smyslu maximálního ukrajinského vítězství, to všichni už dlouho vědí. Nějaké území prostě Rusku zůstane. Otázka je, za jakých okolností a jak. Proto je taky část Kurské oblasti okupovaná ukrajinskou armádou, aby měli nějaký vyjednávací prostor pro výměnu území. Nicméně silné příměří musí jednoznačně garantovat, že Ukrajina nebude za čtyři roky znovu obsazena.
Když jste mluvil o těch krátkodobých cílech a reakcích Donalda Trumpa, tak jeho akce vyvolávají i reakce. A jednou z těch, které jsem zaznamenal ve veřejném prostoru, jsou hlasy požadující, abychom si rozmysleli nákupy letadel F 35, protože americký prezident přeci může škrtem pera rozhodnout, že nebude poskytovat technickou podporu, náhradní díly a podobně. Dávají vám tyhle obavy smysl, nebo je to přílišná emoční reakce i s ohledem na to, že ty dodávky letadel se mají stejně realizovat až po funkčním období Donalda Trumpa?
Myslím, že i v dlouhodobém zájmu Spojených států je, abychom používali jejich zbraně a byli jejich spojenci, to jako zcela bez debat. A je i v krátkodobém zájmu Donalda Trumpa, abychom od nich kupovali zbraně a investovali víc peněz. Koneckonců, jak jste říkal, ty dodávky F 35 jsou naplánované na hodně dlouho dopředu, kdy vůbec netušíme, co bude u nás, kdo bude ve vládě, kdo bude v americké vládě, jak bude vypadat geopolitická situace… Nevíme nic.
Hodně se mluví o potřebě navýšení výdajů na obranyschopnost v Evropě. Některé země už na tom pracují, relativně úspěšně Polsko, jiné méně. Četl jsem analýzy, které ukazují na potřebu navýšení o zhruba 250 miliard eur ročně – myšleno za celou EU – zhruba o 1,5 až 2 % HDP. Tím bychom se dostali někam ke třem a půl procentům, zhruba tolik, co mají Američané. Je to v kontextu toho všeho, o čem se bavíme, zapotřebí?
Zcela jednoznačně. Ono to není jenom pořizování nového vybavení, ale je to i pořizování nových vojáků, navyšování třeba motivačního náborového příspěvku do české armády… Nejde jen o to, jestli máte ty nejnovější stíhačky a nejnovější tanky, jde o to, že evropské armády si vybudovaly obrovský historický dluh, který se týká údržby i stávajícího vybavení a údržby veškerého majetku. Já bydlím kousek od českého ministerstva obrany a ta budova sama o sobě by taky potřebovala investici. A jestli takhle vypadá ministerstvo, tak ani nechci vědět, jak vypadají objekty české armády všude jinde. Celkově je v evropských armádách obrovský strukturální dluh, plus jsou ty peníze potřeba na samotnou obranu, na nové vybavení a nový vývoj. Těch 3,5 % nebude úplně málo peněz, dá se za to pořídit spousta věcí, ale je třeba vidět i to, že kapacity obranného průmyslu jsou v krátkodobém horizontu velmi omezené a je otázka, jestli vůbec je co si za to koupit. To prostě není tak, že jdete jako do supermarketu a tam si něco nakoupíte, vy podepisujete smlouvu na to, aby vám obranný průmysl něco vyvinul a dodal v horizontu let. Klíčový problém ve skutečnosti není ani tak o tom, kolik na obranu vydáváme, ale jak.
Jednotlivé členské státy se vždycky snažily zachovat existenci svého obranného průmyslu tím, že mu přihrávaly zakázky, i když už dávno nebyl efektivní a dávno nebyl konkurenceschopný.
Ve smyslu za co to utratit?
Spíše ve smyslu, na jaké platformě. Protože ať my navýšíme peníze, jak chceme, tak když budeme utrácet sami jako Česká republika, nikdy si za to nekoupíme to samé, jako kdybychom za ty stejné peníze utráceli všichni dohromady. Kdysi mnichovská bezpečnostní konference dělala analýzu, která ukazovala různé typy vybavení v Evropě a ve Spojených státech. A Američané mají třeba jen dva druhy tanků, ovšem Evropané jich mají sedmnáct. Z toho pak plynou problémy interoperability, to, nakolik spolu jednotky dokážou spolupracovat, jsou tam problémy výcviku a údržby a samozřejmě obrovské ekonomické náklady, které nevyužívají úspory z rozsahu. Zatímco Američané, dejme tomu, utráceli v té době dvakrát tolik na obranu než Evropané, tak jejich nákladová efektivita byla asi desetkrát vyšší. To je ten klíčový problém.
Před nedávnem jsem byl na jedné tuzemské konferenci o bezpečnosti a tam experti mluvilo o tom, že dokonce i stejná ráže munice v rámci armád Evropské unie je ve skutečnosti nekompatibilní. Jako by evropské národní státy vlastně tu větší kompatibilitu ani nechtěly… Proč to tak je?
Protože mohou. Evropské právo jim to nezakazuje. Od počátku integrace zůstávala obranná spolupráce stranou, evropské právo se na ni nevztahuje, je tam paušální výjimka pro všechno, co se týká státní bezpečnosti a vojenství. To v principu umožňuje státům říct, my sice nesmíme dávat žádnou státní pomoc, musíme vypisovat celoevropská výběrová řízení, protože jsme v rámci jednoho trhu, ale když se to týká vojenství, můžeme dělat úplně, co chceme. Zadat konkrétní firmě zakázku bez výběrového řízení, protože se jedná o bezpečnost státu. Jednotlivé členské státy se vždycky snažily zachovat existenci svého obranného průmyslu tím, že mu přihrávaly zakázky, i když už dávno nebyl efektivní a dávno nebyl konkurenceschopný.
Bavili jsme se tady o tom, že máme nějaké společné evropské zdroje, panuje shoda na tom, že si společně půjčíme, navýšíme výdaje na obranu. Co by mělo být tou společnou evropskou prioritou – protiraketová obrana, síly, které by skutečně odstrašily případné agresory?
Těch věcí je, myslím, spousta a Severoatlantická aliance je identifikovala mnohokrát. Dlouho se řešil krizový management v zahraničí, kde nám chybělo třeba doplňování paliva za letu, strategická přeprava a logistika zahraničních misí, kde jsme spoléhali na Spojené státy. To je teď už méně relevantní, i když i pro teritoriální obranu tyhle věci taky potřebujete. Bavíme se ale se zkušeností konfliktu na Ukrajině, takže nyní jde zejména o protivzdušnou obranu, nové technologie, o drony a obranu proti dronům. Evropské armády byly také tradičně velmi špatné ve sběru informací. Když se podíváme třeba na operaci v Kosovu, bombardování Jugoslávie, skoro sto procent identifikace cílů záleželo na amerických informacích. Tohle jsou věci, které evropským armádám dlouhodobě chybějí a kde nejsme autonomní.
Jak je to ale v Evropě s chutí investovat do společné obrany, když tu máme země, které jsou více či méně otevřeně proruské, jako je Slovensko nebo Maďarsko? Jak akceschopná za jeden provaz táhnoucí Evropská unie reálně může být?
Investice do obrany, zbrojení, je pořád ještě kontroverzní téma a ne všechny státy jsou z nejrůznějších důvodů schopné a ochotné participovat. Nejde jen o to, že musíte být nutně proruský. Máte i státy, které prostě nějak chápou svoji neutralitu a nebudou se chtít na něčem podílet, protože budou mít pocit, že to nějakým způsobem tu jejich neutralitu kompromituje. Nakonec to financování, pokud bude, půjde myslím mimo evropský rozpočet a i spolupráce bude mimo standardní evropské struktury, i když je bude využívat. Klíčové je, jestli tam budeme my, respektive abychom tam byli my. V tom jsem ale relativně optimista. Už proto, že je to i byznysová záležitost a český obranný průmysl není úplně miniaturní, není slabý a je naprosto v jeho zájmu být toho součástí.
Bojím se spíše toho vnitropolitického vývoje, rozpadu institucí, který by relativně rychle za určitých okolností mohl vést k příklonu k autoritářství. Zejména ve Spojených státech, ale třeba i v některých evropských zemích.
Mluvíme o tom, jak se v Evropě dají ty věci dělat lépe, a Spojené státy jsme většinou dávali za příklad, jak to fungovat má. Ale jsou i nějaké věci v obranném průmyslu USA, které jsou problematické, které strategicky třeba oproti Číně chybějí?
Nevím, jestli k tomu mám dost informací. Ale čas od času se objevují zprávy o tom, jak rychle dokáže Čína stavět kupříkladu letadlové lodě a že takového tempa Spojené státy nejsou vůbec schopny. Nedokážu ale říct, jestli existuje nějaké zvláště slabé místo. Hodně se také mluví o datech, o umělé inteligenci, ale to jsou oblasti, kde vlastně vůbec nevíme, kde Čína je. Vzhledem k tomu, jaký je to typ státu, tak při vývoji AI neřeší lidská práva a tak asi postupujete o něco rychleji. Zda to bude mít případně do budoucna i vojenský vliv, to v tento okamžik nedokážu říct.
Často se dnes operuje s paralelami s třicátými léty minulého století a pravda je, že leckteré paralely najít lze. Jak to vidíte vy?
Historické paralely jsou vždycky problematické. Geopolitická situace je dnes jiná, je jinak nastavená, máme jiné aktéry, jinak si uvědomujeme, co se děje a co se neděje. A v konečném důsledku platí, že nikdy nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Třicátá léta dvacátého století už jednou proběhla, dnes už máme slovo appeasement, které do té doby neexistovalo a objevuje se i v našem politickém diskurzu. Ale jak jsem zmiňoval na začátku, bojím se spíše toho vnitropolitického vývoje, rozpadu institucí, který by relativně rychle za určitých okolností mohl vést k příklonu k autoritářství. Zejména ve Spojených státech, ale třeba i v některých evropských zemích. Ale i když máme někdy pocit, že sledujeme rozpad všeho v přímém přenosu, nakonec se ty instituce nějakým způsobem vzchopí a začnou zase fungovat. Nicméně, jak jsem řekl, společenské vědy jsou velmi dobré v analýze toho, co se stalo, ale nedokážou předpovídat to, co se teprve stane.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Německo dnes: strach o svůj blahobyt i vztek na ty, pro něž neplatí pravidla

Milion chvilek nesmí projít. V Litoměřicích dostal film o Minářovi a spol. stopku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
bez rossii by nam a celymu svetu bylo lip …
.
diky Ukrajincum za to, ze nepoustej ruskej mordor k nam
meli bychom jim pomahat mnohem vic
nas to stoji jen par drobnejch, oni plati zdravim, zivoty a znicenou zemi
jeste nekolik dalsich generaci budeme rusakum ukazovat fotky zdevastovanych mest a pripominat znasilneny, umuceny a zavrazdeny Ukrajince, uneseny deti
.
bez rossii by nam a celymu svetu bylo lip …
Problém spíš vidím ve vedení tohoto státu, v němž je pořád velký podíl dědictví po totalitním bolševismu.
Uvědomte si, že vyjma velice krátkého období mezi únorovou a velkou říjnovou revolucí v Rusku nebyl pokus o demokracii. To, co měli za Jelcina, pochopitelně vedle demokracie ani neleželo a skutečnost, že to bylo občanům Ruska vydáváno za demokracii, v jejich očích demokracii silně diskreditovalo.
Zatímco my jsme od roku 1848 do začátku první světové války žili v jakémsi polodemokratickém režimu s prvky osvíceného absolutismu („Účelem mojí existence je chránit své poddané před jejich politiky“, pravil František Josef I). A už předtím jsme měli několik epizod více-méně osvícenských vlád. Proto jsem také mohli po skončení války a rozpadu Rakousko – Uherska vybudovat silně demokratický stát.
To co píšete je zajímavé. Ono si ale taky přiznat, že my jsme skutečně šli tou cestou postupného rozvoje demokracie – ii pokud to počítát e od toho roku 1848, kdy třeba ta demokracie fungovala na úrovni městských a obecních samospráv – a až nahoře, v Praze byli c.k. úředníci a ve Vídni císař pán.,které jsme uznávali.
Takže ny jsme i ty zkušenosti z demokracie měli -ale ten vznik demo republiky jsme neudělali nějakým pučem, ale počkali jsme si až se ta rakouská říše rozpadala.
Zatímco pohledem do Ruska, to bylo i v 19. a počátkem 20,století obdobím anarchie, kdy se ruští revolucionáři pokoušeli zlikvidovat zástupce státu buď fyzicky, nebo nějakým pučem. Ono dokonce – když se podíváme na to krátké období Prozatímní vlády (od února 1917), tak i během ní se tyto další násilné pokusy o převraty děly -až jí nakonec v říjnu porazily..
To je prosta nevýhoda revolucí a revolucionářů, obvykle nevědí kdy přestat..
… no já jen připomenu, že třeba bez rossii válčilo místy až 60 států v Afghanistánu skoro 20 let, že bez rossii válčilo místy až 54 států skoro 9 let v Iráku, aby mj. v obou těchto protiprávních válkách – z hlediska mezinárodního práva, byla ráda jako válečný stát i Ukrajina…. To tedy vypovídá trochu jiný obrázek o mírumilovné Ukrajině, že by ji snad také ohrožoval Afghanistán a Irák, když se tam šla také bránit, že ? To by ten „teoretík“ Weiss měl také vysvětlit, že kdo měl chuť válčit do hojdlí široko daleko od svých „rodných hrud…“.
OSN má jiný názor milovníku ocelových ptáků. V protiprávní rusácké agresi se kromě rusácka nikdo jiný neúčastnil a neúčastní.
…no Pavlušo Š. – tak těm dvěma „vypoceným“ větám až tak nerozumím… Že Rusko vede válku mimo mezinárodní právo, tak to je pravda – to ale byly všechny ty předchozí války, které jsem uvedl a nic dále se mezinárodně (i přes OSN) nedělo také… Tedy jaký je rozdíl všech těchto protiprávních válek ?
To, že něčemu nerozumíš mně nepřekvapuje. Zatím si neprojevil ani schopnost porozumět ani elementárním záležitostem milovníku ocelových ptáků. Jinak samozřejmě všechny rusácké války byly nikoliv mimo mezinárodní právo ale proti mezinárodnímu právu. Na rozdíl od civilizovaného západu.
V článku není nikde zminka o mírumilovné Ukrajině ani nic v tomto smyslu. Ten článek jste myslim vůbec nečetl a jen nadhodil něco co ve článku nebylo, abyste zde mohl šířit vaše pseudonázory. Říká se tomu trolení. Účast Ukrajiny v Afganistánu nebo Iráku nemá vůbec žádnou souvislost s ruským vpadem na Ukrajinu. Jak zde občas sleduji diskuzi, tak když se začne něco proti Rusku tak obvykle přispěchá josef – udatny bohatýr na jeho ochranu. Tak se pak nedivte,že vám sem tam někdo řekne, že jste proruský.
… vážený Koubo, tak mluví-li se o porušení mezinárodního práva, tak porušení mezinárodního práva je teď od Ruska, ale předtím bylo i od Ukrajiny, která se těch válek sice účastnila v „houfu“, ale přesto také… Tedy ani Ukrajina nebyla bezchybná – a to Rusko nyní není také… Nic více, nic méně… A tehdy žádný vpád Ruska (a ani Běloruska) nebyl do těch válek v hojdlích… Měla-li Ukrajina utkvělou představu, že pro ni je správné tam jít válčit také – spolu s ostatními ochotnými, tak si měla nejdříve řešit a vyřešit doma své vnitřní problémy, které pak vyvrcholily tím převratem a zabíjením a upalováním…
Jestli myslíte těch pár ukrajinských vojáků, kteří byli školit afgánské vojáky a dáváte k tomu za rovnitko statisíce ruských vojáků na Ukrajině,kteří tam devastují, vraždí a mučí, tak to jste pro mne morální zvrhlík. Ukrajina by si doma ty problémy vyřešila kdyby se do toho nevlozilo vojensky Rusko a nezažehlo ten konflikt na Ukrajině, což rusákům přišlo vhod tak jak to dělali v dalších okolních státech, se kterými sousedí.
… já tomu rovnítko nedávám, ale on se s tou účastí ve válkách v Afghanistánu a i v Iráku chlubil bývalý velvyslanec Ukrajiny Perebyjnis u nás na ČT 24, že „Ukrajina tam šla pomoct západu..“. Tedy chlubit se účastí ve válce, která se Ukrajiny vůbec netýkala, tak to o něčem svědčí… A Ukrajina si ty své domácí problémy řešit nechtěla, protože si je sama vyvolala.. Když takový Bessel Kok v článku z dubna 2022 v LN dostal otázku, že :jak si tam ti rusové a ukrajinci žijí pospolu v tom Doněcku, tak odpověděl, že on za celou dobu svého ředitelování telecomu č. 3 na Ukrajině kolem r. 2010 nepozoroval žádné rozpory mezi oběma národy… V roce 2012 na Ukrajině bylo fotbalové ME a žádné nepokoje nebyly, aby po necelých dvou letech se to tam začalo zabíjet a bujet různými AZOVy, AJDARy, Právé bloky, Karpatské Siče, apod. – které tedy byly vyloženě demokratické… Dodnes nevyšetřená zastřelení do zad na Majdanu, také nevyšetřená „upalovačka“ v Oděse v květnu 2014, že tady evr. soud v Lucemburku teď dal „flastr“ samotné demokratické Ukrajině – do zahájení války ta Ukrajina nevyšetřila nic… Teď s probíhajícím (snad) chtěným koncem války vyjde leccos na povrch a uvidí se se, že jak ta Ukrajina byla svatá k vlastním občanům, že se potvrdí ten Galeottiho výrok o „nástupu banderovců“ do vlády po Majdanu..
Ano, jsme potenciálně ve válce. Dokonce i kdybychom se na Ukrajinu totálně vykašlali, pořád jsme, s dobrou polovičkou území a obyvatel EU, v zóně, již by Putin (nebo kterýkoli jeho nástupce) rád proměnil v jakési nárazníkové písmo, jak ostatně fungovaly socialistické státy do roku 1989. A zcela jistě by nikdo z ruského vedení (současného i budoucího) neopovrhl možností, aby ten „nárazník“ sahal až k vlnám Atlantiku.
.
Co v této situaci dělá vedení EU?
– řeší naprosto nesmyslné emise CO2, a tím likviduje zbytky průmyslu, které tu po dosavadním řádění ekologů zbyly
– řeší 666 „genderů“ (místo toho, co doopravdy existuje, tedy dvou pohlaví) a tím naštvává velké množství lidí, zejména v zemích bývalého socialistického bloku, kde nejsou obyvatelé ještě zdegenerovaní a marxismus (protože „gendery“ jsou marxistický projekt) s větší nebo menší razancí odmítají
– řeší blaho civilizačně nekompatibilních imigrantů a neřeší jejich kriminální a teroristické aktivity; což už proti ní štve i obyvatele zemí na západ od bývalé „železné opony“, byť ještě ne tak silně, jako obyvatelé na její opačné straně
– odmítá tradiční hodnoty, na nichž stojí evropská civilizace (zase ten marxismus, z něhož to vychází), aniž by je byla s to nahradit něčím pozitivním
– cíleně likviduje demokracii (opět marxistická agenda), v podstatě to jediné, čím se dosud pozitivně lišila od zemí, jako je Rusko
.
Ano, Trump nechá EU na holičkách, protože není civilizačně kompatibilní se skutečnými a původními hodnotami Západu. Likvidace evropských marxistů povede k oslabení jejich souvěrců v Kanadě, USA a i dalších státech amerického kontinentu.
Buď ji vzniklá situace donutí k razantním změnám, zrušení v podstatě všeho, co jsem uvedl výše, a ona se opět stane něčím natolik hodnotným, aby za to US vojáci smysluplně bojovali a umírali, Tedy v podstatě „uzbrojí“ evropské antidemokratické neomarxisty, jako Reagan uzbrojil sovětské bolševiky. Nebo se EU dál bude věnovat nesmyslům z neomarxistické ideologie, bude ekonomicky a vojensky dále upadat a nakonec ji zhltne Rusko.
A ve finále obyvatelstvo přijme jako pozitivum fakt, že ony výše uvedené neomarxistické „priority“ budou okupační správou či dosazenými gubernátory zrušeny. Již jsem také konstatoval, že podobné děje historie zná, v podstatě od starověku popsaného nejstaršími dochovanými zápisy v písmech a jazycích, které jsme s to přečíst a přeložit.
Kolego mohu mít otázku? Vy to nepoznáte? Však jste si to napsal hezky pod sebe a stále nevidíte? DĚLAJÍ TO ÚMYSLNĚ. NIČÍ NÁS. UŽ TO VIDÍ I SLEPÍ KOLEGO A VY STÁLE NE? S NIMI JSME VE VÁLCE KOLEGO TO ONI NÁM JÍ VYHLÁSILI A TO V NAŠÍ ZEMI! DĚLAJÍ TO VŠEM JIŽ DEKÁDY. BUDETE SE STÁLE PTÁT CO TO FIALA DĚLÁ? TAK SE TEDY PTEJTE DÁL A DÁL.
Souhlas, on ostatně Trump právě proto sklapnul jaderný deštník nad EU. Buď s tím soudruzi přestanou, nebo půjdou do kélu.
Bohužel, ta situace kterou se pan profesor snaží popisovat je skutečně složitá a když se tedy píše o Mnichovu a který by prý NEměl nastat, tak si ale připomenout, že takový situací tehdy bylo povícero. Hezky jedna po druhé,, ukazovaly že zájem Západu bojovat společně proti fašismu je velice nízký.
Od španělské občanské války, kam přijeli bojovat „alespoň “ dobrovolníci. Pak anschluss Rakouska (nezájem), Mnichovská dohoda (sláva bude mír), obsazení Polska (formální vyhlášení války Německu, ale hezky doma v bezpečí, bez vojenských akcí), pak přepadení Francie (zástupce Francie maršál Petain uzavřel s Německem dohodu o rozdělení země),..A jestli tedy chce někdo hledat nějakou skutečně silnou bojující koalici proti nacismu, tak k té došlo až pozdě během války, když se k ní připojily USA a Sovětský svaz.
Takže ani dneska se nedá na politicky proklamované spojenectví (máme NATO ale bez USA) dost spoléhá .
A Evropu i dnes čekají těžké časy.. Jak se to kdysi řekl komik pan Sobota přímo diplomatickou mluvou..
„Slíbíme příteli že za něj dáme ruku do ohně, ale nikdy to neuděláme, mohli bychom si spálit prsty“..
Prezentována zpráva ČT, „prezident Putin se setká s vyjednavacem Witkoffem“. Měla, by znít neutrálně, „prezident Putin přijme k rozhovoru vyjednávace Witkoffa“. Stále je Rusko jaderná velmoc, zámysl prezidenta Trumpa zastavit boje na Ukrajine je správný, ale má nezkusene vyjednavace vcele s M. Rubiem ktery to zkouší na Rusko s nějakou brněnskou flignou. Reálně takove návrhy na příměří jsou, taková pára nad hrncem.Americky zisk koncesi na Ukrajině na exploataci vzácných prvku spojeny se 100 dní primeri,je handl, Ukrajina na nej pristoupila, ale co ji za stávající situace na bojišti zbyvalo. O ruske bojové situaci, nemůže být handl, to může zhatit další zprostředkování. Premisa, prezidenta Zelenskeho, že něbude jednat s agresorem je za této situace absolutně nereálná. Ukrajinská strana si musí zrealizovat svou situaci na bojišti a situaci svého prezidenta a jednat přímo s ruskymi parlamentari a ne zprostředkovaně s koňskymi handliri. To jsou ti prvoradi parlamentari a diplomaté na obou stranach válečného konfliktu na Ukrajine. Situace je vážná a může být brisantni, pokud zasahují do vyjednávání o míru na Ukrajine nekompetentní politici a obchodnici,kteri nemají vztah k stavajicim obětem tohoto probíhajícho národnostní konfliktu.
Ano máte pravdu. Jste ve válce, ale jen vy. Ne my. Tak si to užijte. Až se budou promítat videa z Ukrajiny tak už tuto mrzkou práci vykonávat nebudete.
Potřebujeme silnou armádu, shodly se sněmovní strany. Bez ANO a SPD : TAK TADY TO MÁTE. POTŘEBUJÍ SILNOU ARMÁDU. MY OBČANÉ + ANO + SPD JÍ NEPOTŘEBUJEME NÁS JE 80% CO VY NA TO? 20% DO ZBRANĚ A BĚŽTE SE BRÁNIT. NÁM ČECHŮM RUSKO NEUBLÍŽÍ. MY OBČANÉ MU NIC NEUDĚLALI. 🙂
Pokud bychom se měli úspěšně ubránit, komukoli.potřebujeme mít armádu + mobilizovatelné zdroje přes milion bojovníků. A mít pro ně výzbroj a výstroj. A mít i zajištěnou ochranu civilního obyvatelstva (kryty na periferii velkých měst by měly být dimenzovány na přežití výbuchů jaderné bomby hirošimského typu nad centrem, mimo mnoho jiného).
Je ovšem otázka, co chceme bránit. Za normu pro správné zakřivení banánů či okurek asi nikdo padnout nebude chtít. A EU nic jiného než takovéto „hodnoty“ nemá.
MMCH, dovedete si představit vojáka, vrhajícího se s výkřikem: „Za dekarbonizaci!“ proti střílně nepřátelského kulometného hnízda? A nebo vojáka, chrčícího z posledních sil: „Umírám šťasten za normu ISO – (nějaká čísla) o správném zakřivení okurek…“ 🙂
Abych nemystifikoval, norma správného tvaru okurek je podle pana Googla FFV – 15
Dobrá zpráva ale je, že to už nestihnou. Defakto nestihnou nic do voleb. Pak vše zrušíme a vyšetříme.
A kdo tě bude vyšetřovat, proktolog nebo obecní policajt za veřejné pohoršení?
Pan Weiss je nepoctivý. Jeho účelové tvrzení „jsme ve válce, protože Vladimir Putin říká, že je s námi ve válce. To, že my ve válce nechceme být, neznamená, že ve válce nebudeme, když s námi ve válce chce být ta druhá strana“, je nepoctivá polopravda, nebo u odborníka i vědomá lež. Faktem je, že Petr Fiala ohlásil, byť bez souhlasu parlamentu, že „jsme ve válce“. A Fiala a spol také podnikli akce na podporu Fialovy teze, že jsme ve válce, zatímco Putin Fialovi do Česka posílá celé tři roky ropu, na kterou si Fiala vyjednal výjimku ze sankcí EU. Weiss tedy klamně popírá realitu. To, že nějaký Putin tvrdí, že proti němu vede NATO proxy válku, nic nemění na faktu, že Fiala se cítí ve válce, z tepla kanceláře ji vede a dlouho bojoval proti proti jednáním o míru a pracoval pro pokračování války. Ostudné je, že Fiala Ukrajině dodával převážně staré zbraně a munici z uloženek, zatímco Putinovu válečnému rozpočtu zajistil český odběr ropy a miliardové platby, z kterých se dá financovat moderní zbrojní výbava.
Ve válce je kolektivní západ proti Rusku. Putin má pravdu.
Jak je možné, že najednou celá EU miluje Ukrajince, posílá zbraně na Ukrajinu a přijímá ukrajinské uprchlíky?
Důvod je prostý. Kolektivní západ nemiluje Ukrajinu, pouze nenávidí Rusko. I ten náš Fiala nemiluje ukrajince ale jeho snažení je v souladu s evropskou nenávistí Ruska. Proto okradl důchodce za 3 roky o 108 tisíc milionů Kč na valorizacích důchodů. Proto okradl všechny občany ČR a peníze poslal na zbraně.
Kdyby kolektivní západ miloval Ukrajinu, všemi prostředky by se snažil zastavit zabíjení a začal jednat o míru.
To ale nikdy neudělá, nebylo dosaženo cíle zničit Rusko a odstranit Putina. Proto se bude zas zbrojit a celá EU se bude připravovat na další válku s Ruskem. O ničem jiném to není.
O žádnou bezpečnost nejde, to jsou jen lživé narativy EU.