„Hradní novináři“ na výletech se Zemanem. Zpravodajství jim nejde, dohánějí to blízkostí k prezidentovi

Napsal/a Vojtěch Berger 6. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Nenávist Miloše Zemana vůči novinářům má i výjimky. Netýká se třeba serveru Parlamentní listy, který má k současnému prezidentovi blízko, jde mu na ruku a na oplátku získává od Zemana exkluzivní vyjádření, s kterými jinak prezident obvykle šetří. Jak privilegované postavení „hradní“ web má, ukázala i říjnová cesta na summit prezidentů zemí Visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách.

Když ve středu 10. října přistával prezidentský speciál na letišti v Popradu, byl na palubě i novinář Radim Panenka ze serveru Parlamentní listy.

Ostatní česká média vyslala na visegrádský summit do Tater své zpravodaje, kteří neletěli s prezidentem, ale přijeli akci pokrývat například ze svého stálého postu v Bratislavě.

Luxusní hotel u Štrbského Plesa pro ně ale zůstal většinu času nepřístupný. „Kancelář prezidenta SR měla rezervovaný celý hotel Kempinski na summit V4. Hotel byl uzavřený pro média,“ popsal pro HlídacíPes.org mluvčí slovenského prezidenta Andreje Kisky Roman Krpelan.

Jeden novinář se ale do hotelu přece jen dostal. Po celou dobu summitu tam jako jediný ze zástupců českých médií bydlel právě Radim Panenka. Ostatní čeští novináři nocovali jinde.

Ovčáček: kádrovákům neodpovídám

„Pan Panenka, podle našich informací, přijel do hotelu současně s delegací. Ochranka měla instrukce, že se může pohybovat po hotelu, i když má označení novinář,“ dodává mluvčí Krpelan s tím, že do přísně zabezpečených prostor, kde například prezidenti jednali, měl Panenka přístup „jen jako ostatní novináři.“

HlídacíPes.org zaslal několik dotazů ohledně statusu novináře Panenky během summitu V4 i mluvčímu prezidenta Miloše Zemana Jiřímu Ovčáčkovi. Ten nejdřív odepsal:

„Odpovídám na dotazy novinářů, nikoliv bolševických kádrováků.“ Po upozornění redakce, že dotazy byly formulované věcně a bez emocí, dodal: „Hnusí se mi odpovídat Vám byť jediné slovo.“

 

 

Později přidal ještě několik odpovědí přes sms zprávy: „Mediální doprovod pana prezidenta schvalujeme my, nikdo jiný,“ odepsal například.

Panenka byl podle Ovčáčka právě členem mediálního doprovodu prezidenta, a ne členem delegace, a proto neměl přístup na oficiální jednání.

„Pan Panenka se neregistroval přes formulář pro média na webu, ale přes protokol. Česká strana ho nahlásila slovenskému protokolu jako novináře,“ potvrzuje Kiskův mluvčí Krpelan.

Slovenská vstřícnost

Ostatní čeští zpravodajové se museli s dostatečným předstihem akreditovat online, jak bývá při podobných akcích zvykem.

Novináři navíc zpravidla posílají ještě druhou žádost o akreditaci na Úřad vlády nebo právě Kanceláři prezidenta republiky, v závislosti na tom, která instituce novináře na akci dopraví letadlem s premiérem či prezidentem.

Že v případě reportéra Parlamentních listů stačila jen akreditace coby „mediální doprovod prezidenta“, kancelář slovenského prezidenta blíže nekomentuje. Česká strana prý Panenku nahlásila v řádném termínu.

„Naši slovenští přátelé nám – jako vždy – vyšli maximálně vstříc,“ říká Zemanův mluvčí Ovčáček.

Podle informací HlídacíPes.org ale slovenští organizátoři summitu nebyli nijak nadšeni z toho, že s sebou český prezident přiváží jednoho člena výpravy s označením „novinář“, který stráví summit v jiném režimu než ostatní reportéři.

Argumentem, že „dotyčný je doprovodem delegace, a jeho přítomnost je tedy bez jakýchkoli pochybností“, si Hrad nepomáhá poprvé. Jak upozornil HlídacíPes.org, stejným způsobem Jiří Ovčáček vysvětloval, proč v září do lánského zámku pustil jednoho ze zástupců nejtvrdšího jádra českých odpůrců islámu z okolí Martina Konvičky.

„Byl součástí doprovodu delegace, který nám byl nahlášen,“ tvrdil o jednom z hostů během návštěvy exporadce prezidenta USA Steva Bannona v Lánech.

Na prezidentovi se nešetří

Sám Radim Panenka na dotaz HlídacíPes.org uvedl, že mu třídenní pobyt v hotelu Kempinski, kde se cena za noc pohybuje zhruba mezi 5500 a 6500 korunami, zaplatil stejně jako při všech předchozích cestách s prezidentem jeho zaměstnavatel – Parlamentní listy.

Jejich majitelem je podnikatel a senátor Ivo Valenta. Články Parlamentních listů jsou především parafrází obsahu převzatého odjinud, často s bulvárními titulky, což odpovídá obchodnímu modelu, založenému na vysoké čtenosti článků a výdělku z inzerce, která je v nich umístěná.

Parlamentní listy se sice čtenářům prezentují jako zpravodajský web, finance ale získávají i z plateb za pozitivně laděné články od politiků a politických stran.

V Tatrách během summitu jejich reportér kromě ubytování v prezidentském hotelu také seděl při jednom z večerních programů u „hradního“ stolu například s kancléřem Vratislavem Mynářem či mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

Exkluzivní přístup k prezidentu Zemanovi během třídenní akce ale překvapivě Parlamentní listy ve svém zpravodajství nijak nevyužily.

Jak by to šlo bez četky?

Na serveru jsou summitu věnovány tři texty (ZDE, ZDE a ZDE), vesměs převzaté nebo redakčně upravené agenturní zprávy ČTK, která měla přímo v Tatrách svého zpravodaje.

Kromě toho Parlamentní listy otiskly bez dalšího komentáře plné znění projevu Miloše Zemana na společné tiskové konferenci s ostatními prezidenty V4 na závěr summitu.

Vlastní materiál přidal server až den po skončení visegrádského summitu, kdy na Parlamentních listech vyšel rozhovor s prezidentem Zemanem. Je pod ním podepsaný právě Radim Panenka a některé otázky se týkaly i summitu V4.

Shrnuto – zpravodajství kolem prezidentovy návštěvy odpracovala na Slovensku trojice veřejnoprávních korespondentů ČTK, ČRo a ČT, kteří vyrobili řadu zpráv a živých vstupů. Parlamentní listy naopak většinou pouze převzaly zpravodajství četky.

Přesto Jiří Ovčáček v Tatrách české novináře při žádosti o Zemanův komentář odkázal jen na tiskovou konferenci. Naopak „hradní“ server odměnil prezident exkluzivním rozhovorem.

Na opakovaný dotaz HlídacíPes.org, čeho si Hrad na Parlamentních listech cení natolik, že jim zprostředkovává exkluzivitu v přístupu k prezidentovi, Zemanův mluvčí Ovčáček neodpověděl.

Už dříve ale server označil„ za „vysoce pluralitní médium, ostrov pozitivní deviace v moři jednostranného mediálního mainstreamu“ a samotného novináře Radima Panenku za „bytostného profesionála“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)