Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Hnutí ANO se inspirovalo projektem Demagog, na webu Můj demagog vyvrací „lži o Babišovi“

Andrej Babiš a jeho volební tým se „inspiroval skvělým projektem Demagog“ a 3. října rozjel vlastní web pro uvádění „lží o Babišovi“ na pravou míru. Nazval jej Můj demagog s podtitulem „Neuvěříte, co o mně řekli. A nic z toho není pravda.“

Jako zadavatel webu je uvedeno hnutí ANO 2011, které si také 13. července 2017 doménu zaregistrovalo.

“Už jsem ty lži nemohl poslouchat. Takže si pojďme říct, jak je to doopravdy,“ uvádí Babiš nový předvolební web a pokračuje ve stylu komunikace známé z jeho twitterového a facebookového účtu.

„Už o vás někdy někdo napsal něco, co není pravda? Jestli jo, nejspíš víte, jaké to je. Je to strašné. Není vám dobře, chce se vám řvát a nikoho to nezajímá. Cítíte bezmoc. A tu lež už začínají sdílet lidi a vaše vysvětlení je každému jedno,“ stojí dále v textu, který přiznává inspiraci webem Demagog.cz.

Ten se zaměřuje na ověřování pravdivosti či nepravdivosti výroků politiků. Vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň zdůrazňuje, že „Babišův demagog“ nemá ale s fact-checkingem vůbec nic společného.

„Korektní fact-checking musí zastávat několik základních principů: odkazování na zdroje informací (což Babiš s výjimkou citování sama sebe a zpráv Agrofertu nečiní), snahu pokrývat širší spektrum politických prohlášení (Babišův web si vybírá výroky, které se mu hodí), jasnou metodologii hodnocení a podobně,“ vysvětluje Jan Tvrdoň.

Celkem Babišův web Můj demagog nabízí „21 lží, které můžete vidět ve spoustě článků“.

Babiš, respektive jeho volební tým, mimo jiné rozporuje a vysvětluje výroky jako: Babiš lhal, svoje média ovlivňuje, Babiš zlikvidoval pšenici soukromému zemědělci Bohumíru Radovi, EET šikanuje, šmíruje a likviduje živnostníky, Babiš šel do politiky, aby vydělal na státních zakázkách, či Babiš nechal zlikvidovat firmu FAU.

„Z mého pohledu je tato stránka něčím na způsob obyčejného blogu, který se ale snaží samotným názvem (kdy se „inspiruje“ námi) a také provedením tvářit sofistikovaněji a neutrálněji, než jaký ve skutečnosti je,“ konstatuje Jan Tvrdoň.


Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. nováček napsal:

  Marná lásky snaha, lží lež v pravdu nezměníš. Jen v aritmetice platí, že mínus krát mínus je plus.

  • Karel Smolan napsal:

   Nemůžu tady najít „like“, takže jen slovně – souhlas. Mínus a mínus je prostě v aritmetice plus. Ovšem v politice aritmetika neplatí (nebudeme-li brát v potaz prosté kupecké počty „co za to“ a podobně…)

  • Zdenek napsal:

   To mate sice pravdu, ale aritmetika se nevztahuje na praci s informacemi. Navic zrejme pracujete s informacemi jinym zpusobem, nez (obavam se) vetsina. Lzi pravdu zmenite, trochu ji umazete, par lidi zviklate a budete-li dlouho vykrikovat veci typu „Kalousek za to muze“, „ucelovka“, „kampan proti mne“, „ja to myslim dobre“, „vsichni kradnu“, s trochou nadsazky i „uprchliky nejlip topit ve Stredozemnim“, najde se spousta lidi nejakym zpusobem frustrovanych, kteri hlas pro vas hodi, byt to bude jen gesto, ventil zklamani nejcasteji ze sebe sama. Model se osvedcil na mnoha mistech po svete vcetne prezidentskych voleb v USA, tak v CR to bude fungovat urcite taky.

   • nováček napsal:

    Souhlasím s Vámi, praxe je taková, jak popisujete, týká se ovšem, jen jisté části populace (běžně jde o asi 1/3), která z nejrůznějších důvodů naletí na kdejaký marketingový trik a mazanou reklamní praktiku, ať se týká obchodu, nebo politiky. To ovšem nic nemění na tom, že lež lží zůstane, bez ohledu na manipulace s ní prováděné.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Asi se nechal inspirovat: 1) alternativni fakta, 2) nejlepsi obrana je utok, 3) 100-krat opakovana lez se stava pravdou, 4) co nejvic vyplnit medialni prostor, 5) vsichni se spikli …

 3. Nový Jaroslav napsal:

  http://www.velekmotr.info

  vypadá to jako odpověď na mujdemagog.cz

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko