Hnutí ANO se inspirovalo projektem Demagog, na webu Můj demagog vyvrací „lži o Babišovi“

Napsal/a Robert Břešťan 3. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Andrej Babiš a jeho volební tým se „inspiroval skvělým projektem Demagog“ a 3. října rozjel vlastní web pro uvádění „lží o Babišovi“ na pravou míru. Nazval jej Můj demagog s podtitulem „Neuvěříte, co o mně řekli. A nic z toho není pravda.“

Jako zadavatel webu je uvedeno hnutí ANO 2011, které si také 13. července 2017 doménu zaregistrovalo.

“Už jsem ty lži nemohl poslouchat. Takže si pojďme říct, jak je to doopravdy,“ uvádí Babiš nový předvolební web a pokračuje ve stylu komunikace známé z jeho twitterového a facebookového účtu.

„Už o vás někdy někdo napsal něco, co není pravda? Jestli jo, nejspíš víte, jaké to je. Je to strašné. Není vám dobře, chce se vám řvát a nikoho to nezajímá. Cítíte bezmoc. A tu lež už začínají sdílet lidi a vaše vysvětlení je každému jedno,“ stojí dále v textu, který přiznává inspiraci webem Demagog.cz.

Ten se zaměřuje na ověřování pravdivosti či nepravdivosti výroků politiků. Vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň zdůrazňuje, že „Babišův demagog“ nemá ale s fact-checkingem vůbec nic společného.

„Korektní fact-checking musí zastávat několik základních principů: odkazování na zdroje informací (což Babiš s výjimkou citování sama sebe a zpráv Agrofertu nečiní), snahu pokrývat širší spektrum politických prohlášení (Babišův web si vybírá výroky, které se mu hodí), jasnou metodologii hodnocení a podobně,“ vysvětluje Jan Tvrdoň.

Celkem Babišův web Můj demagog nabízí „21 lží, které můžete vidět ve spoustě článků“.

Babiš, respektive jeho volební tým, mimo jiné rozporuje a vysvětluje výroky jako: Babiš lhal, svoje média ovlivňuje, Babiš zlikvidoval pšenici soukromému zemědělci Bohumíru Radovi, EET šikanuje, šmíruje a likviduje živnostníky, Babiš šel do politiky, aby vydělal na státních zakázkách, či Babiš nechal zlikvidovat firmu FAU.

„Z mého pohledu je tato stránka něčím na způsob obyčejného blogu, který se ale snaží samotným názvem (kdy se „inspiruje“ námi) a také provedením tvářit sofistikovaněji a neutrálněji, než jaký ve skutečnosti je,“ konstatuje Jan Tvrdoň.


Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)