V dubnu přijede do Prahy kontroverzní Marine Le Penová

Napsal/a Robert Břešťan 23. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Francouzská kontroverzní politička Marine Le Penová dorazí do Prahy 22. dubna na pozvání marginální Občanské konzervativní strany bývalého poslance a radního za ODS Jiřího Janečka.

K možnosti spolupráci s krajně pravicovou Národní frontou, již Le Penová vede, se hlásí i někteří poslanci zvolení za hnutí Úsvit.

„Můžu potvrdit, že Marine Le Penová do Prahy dorazí,“ řekl serveru HlídacíPes.org Jiří Janeček. Další detaily k její návštěvě sdělí prý tento čtvrtek na tiskové konferenci. Tu plánuje společně s poslancem hnutí Úsvit Radimem Fialou uspořádat na půdě Poslanecké sněmovny za účasti tajemníka Le Penové Ludovica De Danneho.

„Nevidím důvod, proč se s ní setkat“

„Její program ještě dolaďujeme, je ale pravděpodobné, že se bude chtít setkat i s některými českými politiky,“ podotýká k vůbec první návštěvě Marine Le Penové v Česku Janeček. Šanci na vřelé politické přijetí má zejména mezi poslanci Úsvitu.

„Pokud přijede, rád se s ní setkám. Je to zajímavá dáma, umírněná politička, která dbá na tradice a kulturnost, je to pravděpodobná budoucí francouzská prezidentka,“ říká poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Populistické Národní frontě se ve francouzské politice v poslední době daří, uspěla postupně v evropských, senátních a nyní i místních volbách a sama Le Penová bude jednou z favoritek prezidentských voleb v roce 2017 . U českých vládních politiků ale s možností oficiálního přijetí zřejmě nepochodí.

„Nevidím důvod, proč bych se s ní měl setkat. Nemůžu se scházet s každým francouzským politikem, který sem přijede,“ říká například předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

O setkání s Le Penovou nemá zájem – podle neoficiálního vyjádření – ani české Ministerstvo zahraničí.

Peníze z česko-ruské banky

Oficiálním partnerem Národní fronty v Česku je už zmíněná Občanská konzervativní strana (OK strana) Jiřího Janečka. Ta je součástí evropské frakce ENF (Europe of

Front-National

Nations and Freedoms) a má na spolupráci s Le Penovou z Francie „glejt“. „OK strana je oficiálním politickým partnerem Front National Party a Marine Le Penové v České republice,“ píše se v kopii dopisu zveřejněného na webových stranách OK strany (viz dokument vpravo, pozn. red.).

„Národní fronta si po celé Evropě hledá partnery, kteří jsou konzervativní a hájí národní zájmy. Jsme v kontaktu už zhruba dva roky. Národní fronta už není ta ultrakonzervativní strana z doby Jean-Marie Le Pena, zůstává ale konzervativní stranou, která je nám názorově blízká,“ říká Janeček.

Programem Le Penové, jež těží z poněkud umírněnější rétoriky, než bylo zvykem u jejího otce, je mimo jiné silný národní stát, vymezování se proti imigrantům, opuštění eura a návrat k franku, zrušení manželství osob stejného pohlaví nebo referendum o obnovení trestu smrti.

Marine Le Penová a její Národní fronta je s Českem do jisté míry spojená i přes finanční toky.

Půjčku ve výši devíti milionů eur (zhruba 250 milionů korun) jí vloni na podzim půjčila První česko-ruská banka. Ta sice sídlí v Moskvě, ale bankovní služby do zemí Evropské unie poskytuje díky licenci, kterou získala její česká dcera: Evropsko – ruská banka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)