Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Rémi Noyon, zdroj

V dubnu přijede do Prahy kontroverzní Marine Le Penová

Francouzská kontroverzní politička Marine Le Penová dorazí do Prahy 22. dubna na pozvání marginální Občanské konzervativní strany bývalého poslance a radního za ODS Jiřího Janečka.

K možnosti spolupráci s krajně pravicovou Národní frontou, již Le Penová vede, se hlásí i někteří poslanci zvolení za hnutí Úsvit.

„Můžu potvrdit, že Marine Le Penová do Prahy dorazí,“ řekl serveru HlídacíPes.org Jiří Janeček. Další detaily k její návštěvě sdělí prý tento čtvrtek na tiskové konferenci. Tu plánuje společně s poslancem hnutí Úsvit Radimem Fialou uspořádat na půdě Poslanecké sněmovny za účasti tajemníka Le Penové Ludovica De Danneho.

„Nevidím důvod, proč se s ní setkat“

„Její program ještě dolaďujeme, je ale pravděpodobné, že se bude chtít setkat i s některými českými politiky,“ podotýká k vůbec první návštěvě Marine Le Penové v Česku Janeček. Šanci na vřelé politické přijetí má zejména mezi poslanci Úsvitu.

„Pokud přijede, rád se s ní setkám. Je to zajímavá dáma, umírněná politička, která dbá na tradice a kulturnost, je to pravděpodobná budoucí francouzská prezidentka,“ říká poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Populistické Národní frontě se ve francouzské politice v poslední době daří, uspěla postupně v evropských, senátních a nyní i místních volbách a sama Le Penová bude jednou z favoritek prezidentských voleb v roce 2017 . U českých vládních politiků ale s možností oficiálního přijetí zřejmě nepochodí.

„Nevidím důvod, proč bych se s ní měl setkat. Nemůžu se scházet s každým francouzským politikem, který sem přijede,“ říká například předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

O setkání s Le Penovou nemá zájem – podle neoficiálního vyjádření – ani české Ministerstvo zahraničí.

Peníze z česko-ruské banky

Oficiálním partnerem Národní fronty v Česku je už zmíněná Občanská konzervativní strana (OK strana) Jiřího Janečka. Ta je součástí evropské frakce ENF (Europe of

Front-National

Nations and Freedoms) a má na spolupráci s Le Penovou z Francie „glejt“. „OK strana je oficiálním politickým partnerem Front National Party a Marine Le Penové v České republice,“ píše se v kopii dopisu zveřejněného na webových stranách OK strany (viz dokument vpravo, pozn. red.).

„Národní fronta si po celé Evropě hledá partnery, kteří jsou konzervativní a hájí národní zájmy. Jsme v kontaktu už zhruba dva roky. Národní fronta už není ta ultrakonzervativní strana z doby Jean-Marie Le Pena, zůstává ale konzervativní stranou, která je nám názorově blízká,“ říká Janeček.

Programem Le Penové, jež těží z poněkud umírněnější rétoriky, než bylo zvykem u jejího otce, je mimo jiné silný národní stát, vymezování se proti imigrantům, opuštění eura a návrat k franku, zrušení manželství osob stejného pohlaví nebo referendum o obnovení trestu smrti.

Marine Le Penová a její Národní fronta je s Českem do jisté míry spojená i přes finanční toky.

Půjčku ve výši devíti milionů eur (zhruba 250 milionů korun) jí vloni na podzim půjčila První česko-ruská banka. Ta sice sídlí v Moskvě, ale bankovní služby do zemí Evropské unie poskytuje díky licenci, kterou získala její česká dcera: Evropsko – ruská banka.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Ženská pokud není mužatka, by se předně měla starat o rodinu. Nevím kolik má Lepenka dětí ale šťárat do muslimů si můžeme dovolit my, protože u nás téměř žádní nejsou. Vrtání do muslimů ve Franci je jako vrtat do vosího hnízda. Navíc jsou to také Francouzi. Takže z toho vyplyne občanská válka, za ruské peníze. Pokud chce pan Jiří Janeček rozpoutávat občanskou válku u nás, musí nám ukázat nepřítele.
  Zavádět trest smrti v míru může jen hloupý člověk, který si myslí, že jeho se trest smrti netýká. To je velký omyl. I panu Václavu Klausovi staví šibenice.

 2. J.Němec napsal:

  To, že se ve Francii policie bojí vstupovat do některých městských čtvrtí svědčí o zbabělosti jejich vlády a policejního velení. Francouzi svoji zbabělost předvedli za Hitlera když nám měli pomoci. Teď na to doplatila Ukrajina. Mají co napravovat. Policie se nesmí bát střílet. Žádné já po tobě kamenem a ty po mne chlebem. Radikalizmu přibývá a na dacany se musí tvrdě. Ten kde zvedne dlažební kostku nebo použije klacek proti policistovi musí být zastřelen. Největší pořádek v Evropě byl bohužel za Hitlera.

 3. J.Němec napsal:

  Nic z toho co má Lepenová v programu se Francouzi nenají a navíc mají pracovní morálku jako Řekové a Španělé akorát jsou arogantnější k cizinců. Pokud by neměli emigranty, tak by o Francii ve sportu nebylo slyšet a fotbal by tam zanikl. Ale asi přijede poradit panu Janečkovi jak zblbnout voliče a dostat se k milionům. To, že má velkou voličskou podporu je v kolaborantských státech běžné, viz partajník Janeček a spol.

Přidávání komentářů není povoleno