Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrzej Szymański, zdroj

Hackněte si policejní data. Půjde to legálně

V Praze se odehraje první “policejní” hackaton. Zní to trochu zvláštně, ale je to tak. O víkendu 14. a 15. března, se bude konat první akce tohoto typu. Řešit se budou data o kriminalitě.

Cílem je snadno, uceleně a zároveň uživatelsky přívětivě zpřístupnit více než deset let dlouhou nepřetržitou řadu dat o trestných činech ve všech koutech Česka.

Pořadatelem však není policie – tak daleko ještě nejsme.

Zpřístupnit řadu dat

Detaily pro HlídacíPes.org přibližuje Michal Tošovský, manažer programu Policie jako služba veřejnosti z neziskové společnosti Otevřená společnost, která hackaton s tématem “Data o trestné činnosti” pořádá:

Myšlenka na tuhle akci se zrodila už téměř před dvěma lety, když jsme od Policie ČR získali historická data o trestné činnosti od roku 2003 – v dělení na kalendářní měsíce a obvodní oddělení policie.

Tehdy jsme se ale zabývali hlavně tím, jak dostat alespoň současná data – tehdy data od ledna 2013 – na web www.mapakriminality.cz. To se podařilo, a tak – i díky tomu, že jsme vyhráli nějaké peníze v soutěži datových vizualizací blogu On Think Tanks – jsme se mohli vloni na podzim k té myšlence vrátit a začít plánovat hackaton.

Hlavní cíl hackatonu je prostý – zpřístupnit pro potřeby akademiků, novinářů, ale i samotných policistů či preventistů na městských úřadech více než deset let dlouhou nepřetržitou řadu dat o zjištěných trestných činech, kterou by se mohli probírat při svých analýzách, při zkoumání trendů či při hodnocení preventivních opatření.

Podobný zdroj v ucelené podobě totiž zatím chybí – a i když je možné se k dílčím datům rozsypaným do stovek excelových tabulek dostat, doba pokročila natolik, že by si zveřejněná policejní data zasloužila o něco současnější kabát.

Data je proto třeba vyčistit – je možné, že v nich jsou dílčí chyby a je jisté, že v nich je řada “zlomů”, které bude před vytvořením ucelené databáze potřeba narovnat (např. změn v trestním zákoně, které vnesly do statistiky nové trestné činy, či přehodnotily činy již existující, nebo změn v územním členění policejních útvarů). Výstup bude dostupný všem přes stávající API projektu Mapakriminality.cz.

Víkend s kriminálními daty

Nepůjde ale jen o čištění dat – prostor se najde i pro hravější povahy. Z donesených dat se během dvou dnů některé z týmů pokusí umíchat zajímavé nebo dokonce i objevné směsi (případně naznačit cesty, jimiž by se měla práce s policejními daty ubírat).

K dispozici budou kromě už popsaných policejních dat údaje městských policií z Prahy, Brna a Pardubic o přestupcích (včetně prostorových souřadnic), nejrůznější datové sady Českého statistického úřadu a další; ke konzultacím bude navíc připraveno několik kriminologů a (ex)policistů. Zda se zapojí s detailnějšími daty i sama Policie ČR ještě nevíme. Ale stále věříme…

Akce je otevřená po předchozí registraci programátorům, gisařům a dalším odborníkům, kteří si přejí strávit víkend s kriminálními daty. Veřejná část programu – závěrečná prezentace týmů – se koná v neděli 15. března od 14 hodin.

(Další informace na http://www.otevrenaspolecnost.cz/hackaton01. Hackaton pořádá Otevřená společnost, o.p.s. s přispěním Geographics.cz a Samizdat.cz. Akce se koná díky podpoře donora blogu On Think Tanks Mendizabal, Ltd. a díky podpoře společnosti Symbio.)

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno