Hackněte si policejní data. Půjde to legálně

Napsal/a -pes- 27. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V Praze se odehraje první “policejní” hackaton. Zní to trochu zvláštně, ale je to tak. O víkendu 14. a 15. března, se bude konat první akce tohoto typu. Řešit se budou data o kriminalitě.

Cílem je snadno, uceleně a zároveň uživatelsky přívětivě zpřístupnit více než deset let dlouhou nepřetržitou řadu dat o trestných činech ve všech koutech Česka.

Pořadatelem však není policie – tak daleko ještě nejsme.

Zpřístupnit řadu dat

Detaily pro HlídacíPes.org přibližuje Michal Tošovský, manažer programu Policie jako služba veřejnosti z neziskové společnosti Otevřená společnost, která hackaton s tématem “Data o trestné činnosti” pořádá:

Myšlenka na tuhle akci se zrodila už téměř před dvěma lety, když jsme od Policie ČR získali historická data o trestné činnosti od roku 2003 – v dělení na kalendářní měsíce a obvodní oddělení policie.

Tehdy jsme se ale zabývali hlavně tím, jak dostat alespoň současná data – tehdy data od ledna 2013 – na web www.mapakriminality.cz. To se podařilo, a tak – i díky tomu, že jsme vyhráli nějaké peníze v soutěži datových vizualizací blogu On Think Tanks – jsme se mohli vloni na podzim k té myšlence vrátit a začít plánovat hackaton.

Hlavní cíl hackatonu je prostý – zpřístupnit pro potřeby akademiků, novinářů, ale i samotných policistů či preventistů na městských úřadech více než deset let dlouhou nepřetržitou řadu dat o zjištěných trestných činech, kterou by se mohli probírat při svých analýzách, při zkoumání trendů či při hodnocení preventivních opatření.

Podobný zdroj v ucelené podobě totiž zatím chybí – a i když je možné se k dílčím datům rozsypaným do stovek excelových tabulek dostat, doba pokročila natolik, že by si zveřejněná policejní data zasloužila o něco současnější kabát.

Data je proto třeba vyčistit – je možné, že v nich jsou dílčí chyby a je jisté, že v nich je řada “zlomů”, které bude před vytvořením ucelené databáze potřeba narovnat (např. změn v trestním zákoně, které vnesly do statistiky nové trestné činy, či přehodnotily činy již existující, nebo změn v územním členění policejních útvarů). Výstup bude dostupný všem přes stávající API projektu Mapakriminality.cz.

Víkend s kriminálními daty

Nepůjde ale jen o čištění dat – prostor se najde i pro hravější povahy. Z donesených dat se během dvou dnů některé z týmů pokusí umíchat zajímavé nebo dokonce i objevné směsi (případně naznačit cesty, jimiž by se měla práce s policejními daty ubírat).

K dispozici budou kromě už popsaných policejních dat údaje městských policií z Prahy, Brna a Pardubic o přestupcích (včetně prostorových souřadnic), nejrůznější datové sady Českého statistického úřadu a další; ke konzultacím bude navíc připraveno několik kriminologů a (ex)policistů. Zda se zapojí s detailnějšími daty i sama Policie ČR ještě nevíme. Ale stále věříme…

Akce je otevřená po předchozí registraci programátorům, gisařům a dalším odborníkům, kteří si přejí strávit víkend s kriminálními daty. Veřejná část programu – závěrečná prezentace týmů – se koná v neděli 15. března od 14 hodin.

(Další informace na http://www.otevrenaspolecnost.cz/hackaton01. Hackaton pořádá Otevřená společnost, o.p.s. s přispěním Geographics.cz a Samizdat.cz. Akce se koná díky podpoře donora blogu On Think Tanks Mendizabal, Ltd. a díky podpoře společnosti Symbio.)

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)