Exportní křišťálová koule: po propadu v dubnu jen mírný nárůst v květnu

Napsal/a Robert Břešťan 25. února 2015

Zástupci českých exportérů v lednu varovali před výrazným dubnovým propadem exportu, ve své únorové předpovědi tuzemský vývoz vidí jen o málo optimističtěji.

Asociace exportérů, sdružující firmy, jež zodpovídají zhruba za 40 % českého exportu, tradičně vychází ze svého indexu zohledňujícího německé průmyslové zakázky, reálný kurz koruny k euru očištěného o inflaci v průmyslu, zakázek ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny.

Index odhaduje vývoj českého exportu vždy s dvouměsíčním předstihem a ukazuje se jako poměrně přesný (viz srovnání grafů Indexu AE a skutečného českého exportu):

AE_001

„Náš index na květnový měsíc ukazuje hodnotu 8,80 bodu, což je sice oproti očekávání v dubnu více než pětibodový meziměsíční nárůst, ale není důvod k přehnanému optimismu. V loňském roce ukazoval index až na hodnotu 19,38,“ upozorňuje místopředseda asociace exportérů Otto Daněk.

AE_002

Letošní květnový export podle něj potáhnou především zahraniční zakázky, které vykázaly velmi výrazný meziměsíční růst. „Oživuje i poptávka po českých produktech na zahraničních trzích a je důležité pozice českých exportérů udržet, případně dále posilovat,“ dodává Daněk.

Podle exportérů bude celkově rok 2015 (po rekordním loňském roce) komplikovanější – kvůli ekonomickému ochlazení v západní Evropě, poklesu domácí poptávky i krizi na Ukrajině.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies