Explosia a Synthesia: Od státu k Babišovi a zase zpět

Napsal/a Robert Břešťan 13. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Státní podnik Explosia patřil „tradičně“ do gesce ministerstva financí. To se ale kvůli deklarovanému i faktickému střetu zájmů Andreje Babiše vloni změnilo. Explosia je závislá na dodávkách surovin od Babišovy chemičky Synthesia, a tak na návrh Andreje Babiše přešla na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podívejte se na vztahy a vazby výrobce kdysi proslulé výbušniny Semtex. O otázkách kolem rizik, které může provoz představovat pro obyvatele Pardubic, píšeme zde.

Diagram21 explosia

Za vlády Petra Nečase ministerstvo financí připravovalo privatizaci Explosie a její privatizace není vyloučena ani nyní. Agrofert by ale podle Andreje Babiše o nákup podniku zájem neměl.

Bylo by to ostatně zvláštní – nejen kvůli střetu zájmů, ale i kvůli minulosti podniku. Byl to totiž právě Babiš, kdo v roce 2001 dokázal přesvědčit vládu, že výrobce trhavin je strategický podnik, který by měl vlastnit stát a že by jej od něj tedy měl stát koupit.

Explosia zaplatila Babišovi Aliachem

Vláda od Babišovy společnosti Aliachem nakonec také Explosii převzala: výměnou za snížení dluhu firmy Aliachem vůči České konsolidační agentuře o 700 miliónů korun.


 Čtěte také: Domy i obchody ohrožené výbuchem v Explosii. Pardubice jako Vrbětice ve velkém


„Doba Babišovi přála. Krátce po teroristických útocích na New York 11. září 2001 se téma státní kontroly v tak citlivé branži bralo velmi vážně. Kvůli chybě v ocenění Explosie navíc od státu získal dalších 181 miliónů korun. Pokud se tato částka sečte se snížením dluhu, díky vrácení Explosie koupil celý Aliachem účetně se ziskem,“ popsal transakci ve své knize Babiš – příběh oligarchy novinář Tomáš Pergler.

I nadále výroba v Explosii závisí na dodávkách surovin od chemičky Synthesia, kterou Andrej Babiš ovládá jako majitel Agrofertu. Jde o produkty jako je nitrocelulóza, ledek nebo nitrační kyseliny.

Tržby Syntehsie, která vyrábí například i organické pigmenty, barviva a účinné látky pro farmacii a zemědělství, za rok 2014 dosáhly 3,72 miliard korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)