Evropa zavřela kohoutky Babišovým firmám. Dotační stroj zn. Agrofert se zadrhne
Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nebude Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Prohlásil to dnes komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu.
HlídacíPes.org na konflikty zájmů související s dotacemi pro holding Agrofert opakovaně upozorňuje od roku 2014. Shrnuty byly i v naší publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.
Podívejte se přehledně, kolik se toho kolem osoby nynějšího předsedy vlády za poslední roky urodilo.
Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert letos, ale i v uplynulých letech.
Související články
Aleš Rozehnal: Trik jménem svěřenské fondy a nefunkční lex Babiš
Brusel vidí u Babiše střet zájmů kvůli eurodotacím pro Agrofert. Česko může vracet stamiliony
Úředníci Evropské komise totiž údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu, a to už od roku 2013.
Právě od té doby HlídacíPes.org na střet předsedy vlády opakovaně upozorňuje.
Když ráno otevřu oči…
„Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči.“ To jsou slova Andreje Babiše z jara roku 2015.
Teď mluví jinak: „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám.“
Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.
Jenže o český zákon o střetu zájmů nejde. Jde o unijní pravidla, na což upozorňují protikorupční aktivisté, kteří podnět proti Babišovi podali. Babiš je podle nich nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod.
Podnikatelské tabu
Než se ministrem dopravy v tehdejší vládě Mirka Topolánka stal 4. září 2006 Aleš Řebíček, musel prodat svůj přibližně třetinový podíl ve firmě Viamont. Bez toho by do ministerského křesla nikdy neusedl. I tak okolo jeho podnikání byla spousta vzrušení. Obzvláště, když se během jeho úřadování začalo Viamontu díky státním zakázkám nadmíru dařit.
Když se ministrem financí stal v roce 2014 Andrej Babiš, nikterak se netajil tím, že svůj Agrofert s ročními příjmy na úrovni 230 miliard korun rozhodně prodávat nebude, a odmítl i výzvy, aby se po dobu vládního angažmá odřízl od řízení svých podniků, což je běžný způsob v západních demokraciích.
To se změnilo až v únoru 2017, kdy Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, které ovládají jeho blízcí spolupracovníci. Nikdo však nepochybuje, že má nadále ve svých podnicích hlavní slovo.
Takto jsme o situaci, která vyvrcholila nynějšími problémy s Evropskou komisí, referovali v textu 10 tabu, která prolomil Andrej Babiš.
Babišovo dotační kolečko
Už o dva roky později bylo zřejmé, jak celý byznys funguje.
Evropské dotace pro firmy skupiny Agrofert se dostaly v Bruselu do hledáčku úředníků Evropské komise i poslanců Evropského parlamentu v roce 2016. Jako velký problém se už tehdy jevil především v Česku dlouho bagatelizovaný fakt, že Babiš (či jeho lidé) vystupují v trojjediné roli – jako příjemce dotací, jako jejich administrátor a jako kontrolor.
Podívejte se na článek Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje.
Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje
Strana jsem já
Situací se bude zabývat i česká vláda.
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) před měsícem požádala ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) o právní analýzu k otázkám jeho údajného střetu zájmů. „Je připravená a v pondělí ji projedná vláda,“ řekl Babiš.
Otázka je, jak Babišovi straničtí kolegové dokážou být nestranní. „Strana jsem já,“ svěřil se už před dvěma lety Andrej Babiš britskému novináři z Financial Times. Neřekl nic překvapivého, ani nic, co by se za dobu existence hnutí ANO jakkoli změnilo.
Co se ale mění, jsou lidé kolem Andreje Babiše.
Tváře, které si vedle sebe vytahoval na billboardy, Babišovo hnutí opouštějí v množství větším než malém. Zůstávají jen ti nejbližší, spojení s Babišovým podnikáním v Agroferu – především Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, plus přicházejí noví loajální muži a ženy.
Mimochodem – aktuální problémy kolem Andreje Babiše živí lidé, kteří rovněž patřili do jeho nejbližšího okolí. Ať už jde o bývalou šéfredaktorku Mladé fronty DNES Sabinu Slonkovou nebo někdejšího náměstka na financích, dnešního senátora Lukáše Wagenknechta.
Podívejte se, jak funguje Babišova strana jednoho muže bez vnitřní opozice.
Babišovo ANO, strana jednoho muže bez vnitřní opozice. Kdo nesouhlasí, odchází
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
I kdyby se kohoutek dotací z EU pro Agrofert opravdu uzavřel, jen to opět posílí voličskou základnu Babiše, tentokrát ale půjde opravdu do tuhého. Babišovi v tomto případě bude úplně jedno, jestli setrváme v EU nebo ne. Hlavní bude maximalizovat voličskou základnu a tím ochromit (koupit si) i spravedlnost. On už strategii vymyslí a s množstevním potenciálem euroskeptiků bude radost pracovat. Zlá Evropa nás okradla, a migraci si nenecháme vnutit! Prchal to mediálně zajisté zvládne.
A se Zemanem na Hradě je to neskutečně děsivý scénář.
Kdyby totiž spravedlnost konečně i zasáhla, budeme tu mít po Kájínkovi dalšího hrdinu národa, kterému bude udělena milost.
Doufám, tedy doposud věřím, že takhle lehkovážný volič nebude.
Doposud jsem byl ovšem výsledkem voleb a následných průzkumů volebních preferencí, vždy přesvědčen o absenci pudu sebezáchovy zdejšího voličstva.
Větší sílu má populistické nakupování voličů, a přesvědčování lidí o nadlidských schopnostech, geniálního manažera (vůdce) ČR, který je tak bohatý, chytrý, domluví se všemi světovými jazyky a nekrade.
Mladí lidé jde o vaši budoucnost. Demokraticky ho už nikdo nezastaví.
A Okamura už teď nejspíš slaví, já to nevím, ale je to velmi pravděpodobný scénář.
Pro tohle jsem opravdu klíči nezvonil.
Vas temny scenar zda se byti ne zcela vyloucenym. Babis je jiz postarsi pan, takze se nejvice vzrusi, pokud mu kdokoliv sahne na penize. Vubec bych se nedivil, kdyby doslo na vraceni dotaci. Nicmene i tak se Babis nemusi prilis obavat o majetky. Je snad evidentni, z cich kapes se to pripadne bude vracet. Nemyslim, ze by Babis chtel opustit EU. Ona je EU takovy jiz tradicni a oblibeny fackovaci panak, bez ktereho by cela ceska spolecnost nemela na koho svadet problemy. Nehlede na to, ze toto rozhodnuti EU je voda na Babisuv mlyn. On celou vec prekrouti tak, ze se jedna o utok na suverenitu zeme, protoze vi, ze tohle je pro hodne obcanu velmi citlive tema. Sam sebe pak pasuje do role ochrance vlasti pred zvuli EU. Myslim, ze tato kauza zakladnu babisovych sympatizantu rozsiri jako nic pred tim. EU zrejme dosahne pravy opak kyzeneho. Klici jsme cinkali za svobodu a spravedlnost. Nastava cas znovu vyjit na namesti a opet cinkat, protoze se nam svoboda se spravedlnosti nejak vytraceji. Smutne je, ze vetsinu obcanu to netizi.
Je to smutné čtení, ale naprosto pravdivé….
Určitě smutné čtení, pravdivé nejspíš také. Jenže, jde-li o střet zájmů při dělbě peněz a veřejných prostředků současně evokuje příměr k jednání, tehdy vládnoucí ODS v Národním shromáždění, – k hlasování o Střetu zájmů v ČR před privatizací v dubnu 1992! Že tehdy šlo o více, než jako teď „jen o dotace“ je zřejmé. Zdalipak se někdy naši investigativci spolu s historiky budou zajímat o státní firmy a podniky, které v odbobí duben – červen 1992 přešly do soukromých rukou podnikatelů spřátelených s významnými politiky? Jak, alespoň ex-post historici zhodnotí fakt, že přijetí zákona o střetu zájmů v dubnu 1992 zabránila ODS, když pro přijetí zákona ze 47 demokratických poslanců, kteří ze zaklínali odpovědností k občanům / svým voličům hlasovali jen 4, a chybělo jen 8 hlasů?
Ne že bych chtěl hájit Klause staršího stranu, ale tehdy bylo několik lidí souzeno a odsouzeno (Milan Šreibr, pokladník ODS Libor Novák, ministr Svoboda a spol. – ČSSD, a další) a dost politiků odstoupilo z různých vládních funkcí pro pouhá podezření, aniž by bylo nutno je trestně stíhat. Dnes nevadí premiérovi ani dvojnásobné vydání k trestnímu stíhání (1. – 2017, 2. – 2018). Srovnáváte nesrovnatelné, nesrovnatelný úpadek morálky politiků!
No právě.. Zkuste se na to podívat z druhé strany. Ty dotace nejsou totiž pro Babiše aby si je strčil do kapsy leč pro podniky Agrofertu, které jsou třeba v zemědělstké produkci na dotacích zcela závislé a bez nich se můžou zavřít–
Tak si představte že Babiš teď oznámí desítkám tisíc zaměstnancům Agrofertu, “
je mi to opravdu líto, ale kvůli zlé EU (kterou zde v ČR podporují jisté kruhy) Vás budu muset propustit z práce.“… A jaký toto asi bude mít dopad.
Pokud nemají v hlavě marmeládu, tak by ti zaměstnanci měli použít úvahu na téma, kolik jiných možností kromě zavření Babiš měl – například prodat ty podniky, odejít z politiky, atd…
A přitom by mu stačilo tak málo! Nebýt premiérem…
„Tak si představte že Babiš teď oznámí desítkám tisíc zaměstnancům Agrofertu“, Kdyby jste se zkusil zamyslet, nebo aspoň informovat o stavu zaměstnanosti v ČR, tak by Vám možná i došlo, že je poptávka na víc než 300 000 zaměstnanců a to hlavně na práce málo kvalifikované a tak by Babišovi zemědělci bez práce dlouho nezůstali. Ale když soudruh pan šéf Babiš-Bureš, mezinárodně potvrzený placený agent StB zavelí, tak lze argumentovat i tak, jak to činíte Vy „petrph“.
a víte že ne? Ono to chce přemýšlet míň statisticky a globálně a podivat se po těch číslech podrobně. Pak zjistíte že hlavně v mehších městech tu práci (když se zavře celá fabrika) rozhodně neseženou…
Abych Vám dal reálnej příklad, když se před pár lety hroutily (a zhroutily) OKD pana Bakaly, tak se taky napřed mediálně bájilo, že prej ty horníky a rády převezmou okolní podniky. Pak se začalo kalkulovat kolik miliard by jim musel stát vyplácet na podporách.. (nejen sockovně, ale i na rekvalifikacích atd..) musel vyplácet stát.. A nakonec stát vytuněné OKD musel převzít a platit je ze svýho :(((
Souhlas, že každý Babišův problém jeho PR sekce dokáže bravůrně eliminovat, to hold mají zmáknuté. Kdyby to měl řešit sám Babiš, tak už tu dávno není. Ale nemyslím si, že by Babiš chtěl vystoupení z EU, ikdyž ji na okon kritizuje. Ono by to bylo pro ČR zničující, oni to všichni vědí, jen se tváři kvůli své skupině voličů jinak. A musí předsi proti nějakému nepříteli bojovat a odvádět pozornost od svých problémů.
Já také dříve jeho voliče nechápal, teď již z více stran mám pro ně jisté pochopení. Oni totiž bohužel nečtou HP, Echo, Forum, atd atd….Oni sledují NOVU, čtou Idnes, Lidovky, Metro, Blesk atd. atd. a tam je mediální obraz Babiše jiný. A zase jsme u jeho silného PR.
Od revoluce tu nebyla politická situace ideální, spousta věcí se mi nelíbila, dosavadní strany měli své průsery a v podstatě si za to mohou sami. Nicméně Babiš je mnohem horší než všichni předchozí, jen to některým lidem nedochází, je jim to jedno nebo jim to dokonce dělá dobře.
No vidíte a velké množství ostatních vidí všechny ty antibabiše jako horší, naprosto nepřijatelnou alternativu a raději budou volit Babiše i s jeho nejasnostmi a průsery.
Volba do EP jsou za pár. Denuncianti v Bruseli si moc nepolepší. On si nepolepší ani Babiš. Ta parta, co tam poslal posledně, se vycajchnovala. Okamůra a komunisti si brousí kosy na sklizeň.
Jestli jsem pochopil co se zatím děje, tak zatím to navrhují v diskuzi e-poslanci v v e-parlamentu a budou k tomu ve čtvrtek přimat e-rezoluci, kterou se bude další orgány EU teprve zabývat Stejně jako naši poslanci nemají pravomoc rozhodovat něco za jinou státní instituci.
A počítám, že závěr bude – až po nějakém tom auditu trochu slabší. Protože e-poslancum jistě dojde , že takové rozhodnutí by se pak netýkalo jen Babiše z ČR, leč muselo by se aplikovat na všechny politiky (leč i úředníky) států EU od Španělska až po Estonsko. Včetně /jak doufám/ i těchto přímo v institucích EU. Což by politiku po celé EU velice pozměnilo a limitovalo A připomínám že na jaře jsou volby do EU a už dnes se schvalují (a politicky dohadují) kandidátky.
nemáte pravdu ….ti úředníci od Španělska až po Estonskou nejsou premiéry svých zemí…..
Proč premiéři? Ve střetu zájmů ohledně dotací nemusí být jenom premiér, takových lidí můžou bejt v každém státu tisíce..A ani nechi vědět, kolilk se jich kolem toho motá v Bruseli…
Člověče, vzpamatujte se a přestaňte s tou probabišovsko propagandou. To Vám už tady nikdo nezbaští. Pokud ovšem jde o Váš jediný zdroj příjmů, tak pardon ….
Když soudruh pan šéf Babiš-Bureš, mezinárodně potvrzený placený agent StB a podvodník zavelí, tak lze argumentovat i tak, jak to činíte Vy „petrph“
Divim se Babišovi,že tohle dělá, vždyt mu je 64 let aptam se jestli to vůbec potřebuje,vždyt zdraví ma jen jedno ma rodinu ženu ,afirmu tak at se jim věnuje.
A Vy se lidmilo divíte, proč to dělá?
Vysvětlení je tak prosté, dělá to jen proto, že musí. Kdyby to nedělal, už by byl ve vazbě. Stačí vám to takhle? Lid český stále zapomíná, že sám velký, nyní i všemohoucí Babiš, nám ráčil sdělit, že v ČR lze objednat i trestní stíhání, tak snad není problém ho zastavit. Jemu pro svou obhajobu stačí do médií stále dokola opakovat, kampaň, účelovka, kampaň, účelovka. Slyšel někdo jinou obhajobu?
Kdo mu může věřit, to je pro mne nepochopitelné. Stbák také nikdy nebyl, soud přece vyhrál.
Lež je jeho druhé já, ale musím uznat, lže velice přesvědčivě. Jeho voličům to ovšem vůbec nevadí, hlavně že tam není Kalousek.
Kdy skončí štvanice na Babiše?Přeju mi sílu,aby odolal.A budu ho volit natruc jeho nactiutrhačům.
Štvanice skončí, až Babiš pochopí, že podvody a lhaním se v demokratických systémech nedá dlouhodobě vládnout a sám odstoupí.
Takže nikdy, nikdy a to si zapamatujte. Tím ovšem končí demokracie.
Kalousku rozumíte tomu.