Europoslancům se nelíbí spotřeba alkoholu v EU (chtějí ji snížit)

Napsal/a Lucie Bednárová 14. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropská unie má problém s nadměrnou konzumací alkoholu. Nejde přímo o samotné představitele unie, europoslance, či evropské komisaře, ale o evropskou veřejnost.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2012 Evropané starší 15 let vypijí v průměru 12,5 litru čistého alkoholu ročně, což dělá přibližně tři sklenky denně. Světový průměr je přitom zhruba poloviční.

Česká republika je ovšem i nad průměrem EU – se spotřebou 13 litrů čistého alkoholu za rok.

Cesta k regulaci možná je…

V boj proti alkoholu se chce unie angažovat i přesto, že téma spadá do pravomocí členských států. Evropská komise může jen koordinovat jejich úsilí, vyhodnocovat ho a doporučovat nejosvědčenější postupy.

Může však také sehrát roli v uzavírání dohod o spolupráci se zástupci z různých odvětví jako je pohostinství, maloobchod, výrobci, média a reklamy.

Europoslanci zasedající ve výboru Životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) na konci minulého týdne vyzvali Evropskou komisi, aby na současný stav zareagovala a přizpůsobila tomu plán, jak snížit požívání alkoholu v EU a „minimalizovat jeho dopady na lidské zdraví, pracovní výkon nebo třeba mezilidské a rodinné vztahy“.

… přes zákony komise ale nepůjde

„Upgrade“ již existující strategie totiž patří k restům Barrosovy Komise, která jej kvůli jiným prioritám odkládala. Míč je tak nyní na straně týmu Jean-Claude Junckera. Podle poslanců není nutné sahat k novým opatřením, ale oprášit stávající. Cesta podle nich také nevede přes legislativní návrhy.

Strategie z roku 2006, která se zaměřuje na škodlivou a nebezpečnou konzumaci alkoholu, nikoliv na samotný produkt, počítá s několika prioritami.

Mezi ně patří třeba ochrana nezletilých a mladých lidí, boj proti opilosti za volantem, který v EU stojí za přibližně každou čtvrtou dopravní nehodou, nebo realizace kampaní, jež mají zvyšovat povědomí o nebezpečných účincích alkoholu.

(Autorka je šéfredaktorkou EurActiv.cz)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)