Europoslancům se nelíbí spotřeba alkoholu v EU (chtějí ji snížit)

Napsal/a Lucie Bednárová 14. února 2015

Evropská unie má problém s nadměrnou konzumací alkoholu. Nejde přímo o samotné představitele unie, europoslance, či evropské komisaře, ale o evropskou veřejnost.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2012 Evropané starší 15 let vypijí v průměru 12,5 litru čistého alkoholu ročně, což dělá přibližně tři sklenky denně. Světový průměr je přitom zhruba poloviční.

Česká republika je ovšem i nad průměrem EU – se spotřebou 13 litrů čistého alkoholu za rok.

Cesta k regulaci možná je…

V boj proti alkoholu se chce unie angažovat i přesto, že téma spadá do pravomocí členských států. Evropská komise může jen koordinovat jejich úsilí, vyhodnocovat ho a doporučovat nejosvědčenější postupy.

Může však také sehrát roli v uzavírání dohod o spolupráci se zástupci z různých odvětví jako je pohostinství, maloobchod, výrobci, média a reklamy.

Europoslanci zasedající ve výboru Životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) na konci minulého týdne vyzvali Evropskou komisi, aby na současný stav zareagovala a přizpůsobila tomu plán, jak snížit požívání alkoholu v EU a „minimalizovat jeho dopady na lidské zdraví, pracovní výkon nebo třeba mezilidské a rodinné vztahy“.

… přes zákony komise ale nepůjde

„Upgrade“ již existující strategie totiž patří k restům Barrosovy Komise, která jej kvůli jiným prioritám odkládala. Míč je tak nyní na straně týmu Jean-Claude Junckera. Podle poslanců není nutné sahat k novým opatřením, ale oprášit stávající. Cesta podle nich také nevede přes legislativní návrhy.

Strategie z roku 2006, která se zaměřuje na škodlivou a nebezpečnou konzumaci alkoholu, nikoliv na samotný produkt, počítá s několika prioritami.

Mezi ně patří třeba ochrana nezletilých a mladých lidí, boj proti opilosti za volantem, který v EU stojí za přibližně každou čtvrtou dopravní nehodou, nebo realizace kampaní, jež mají zvyšovat povědomí o nebezpečných účincích alkoholu.

(Autorka je šéfredaktorkou EurActiv.cz)

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies