Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Autor: Desmond Talkington, Recycle Bottles and Cans AD (HDR)
,

Brusel si chce posvítit na „každodenní zabijáky“

Evropská komise rozjíždí debatu nad novou regulací, jež se dříve nebo později může odrazit i v českém právu. Cílem má být ochrana zdraví Evropanů před chemickými látkami, takzvanými hormonálními disruptory, které mohou vážně narušit fungování lidského organismu.

Tyto látky mají na svědomí poruchy hormonálního systému a imunity a jsou jim připisována onemocnění jako cukrovka či některé druhy rakoviny.

Nápoje, účtenky, kosmetika

Vědci upozorňují i na rizika pro těhotné ženy nebo na možnou souvislost s neplodností u mladých lidí.
U některých látek bylo prokázáno, že jsou schopny například měnit pohlaví některých organismů nebo způsobovat vážné poruchy reprodukce.

Nová komise vedená Jean-Claudem Junckerem reaguje na výzvu stovky světových vědců, kteří poukazují na vážná rizika těchto látek hojně využívaných v průmyslu. Jde o látky obsažené v produktech každodenní potřeby.

Příkladem jsou plechovky s nápoji, účtenky v obchodech nebo kosmetické výrobky. Látky se také běžně nacházejí v pitné vodě.

Výzva k debatě

Začátkem prosince proto komise spustila veřejnou konzultaci, která stojí na začátku přípravy regulace.
EU se regulací endokrinních disruptorů, jak se tyto chemikálie rovněž označují, zatím nezabývala a nechala případnou iniciativu pouze na členských státech (na půdě unijních institucí vznikla jediná nezávazná deklarace).

Do veřejné konzultace se mohou zapojovat i občané EU. Jejich připomínky, na jejichž základě by měl být představen návrh nové legislativy, bude Brusel sbírat do 16. ledna 2015.

Autorka je šéfredaktorkou EurActiv.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře